USD, Amerikan dolarını, PLN ise Polonya zlotisini ifade etmektedir. USDPLN döviz çifti 1 Amerikan dolarının Polonya zlotisi karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örnek olarak USDPLN döviz çiftini 3,7938 olarak kabul edelim. Bu, 1 Amerikan dolarının 3,7938 Polonya zlotisine karşılık geldiğini gösterir. Bu durumda Amerikan doları ve Polonya zlotisinin değerinin artması veya düşmesi USDPLN paritesinin yönünü direkt olarak etkiler.
 

Amerikan doları, uluslararası alanda ekonominin başını çeken para birimidir. ABD dışında Panama, Ekvador ve El Salvador gibi ülkeler de para birimi olarak Amerikan dolarını kullanmaktadır. Dalgalanmaya açık bir kur olduğundan dolayı, dolar, FED (Amerikan Merkez Bankası) tarafından sıkı bir şekilde kontrol altına alınmaktadır. USD’nin küresel döviz piyasasında çok büyük bir yeri vardır, öyle ki bazı emtiaların ticareti sadece Amerikan dolarıyla yapılmaktadır. Petrol ve altın bunlar arasında sayılabilir. 
 

Polonya; makine, sanayi ürünleri, hammadde sektöründe gelişmekte olan bir ülkedir. Polonya hükümeti, enflasyon yaşanmaması ve istikrar için zlotiyi sıkı bir şekilde denetlemektedir. Bu ikili, Polonya’nın AB’yle yakından ilişkilerini yansıtmaktadır. Ancak Polonya gelişmekte olan bir ülkedir ve bu büyüme sırasında halen problemler yaşanmaktadır. 
 

Forex yatırımcıları Polonya’nın yıllık büyüme rakamlarına özellikle dikkat etmelidir. Polonya, piyasanın liberalizasyonuyla gelişmeye başlamıştır, ancak bu ülkede yolsuzluk gibi politik sorunlar hâlâ mevcuttur. Pariteyle ilgili değerlendirilmesi gereken bir diğer mesele de Polonya’nın euro’ya geçiş sürecinde olmasıdır. Bu süreçte sorun yaratacak politik olaylar, pariteyi çok hızlı bir şekilde etkileyebilmektedir. Tüm bunların yanında, FED’in açıklamaları da parite üzerinde etkilidir.  USDPLN
4,0743

En Yüksek:
4,0794
En Düşük:
4,0653
AL
4,0743
SAT
4,0713


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:55