Yükseliş veya düşüş trendlerinin tam tersi hareketlerle karşılaşacağını gösteren trendlerdir. Bu tür trendlerde alış veya satış sinyalini alabilmek için formasyonun tamamlanmasını beklemek gerekmektedir. Birçoğu güvenilir sinyaller verse de, doğru algılanmadığı takdirde formasyonlar birbirleriyle karıştırılabilmektedir. Yeni başlayan yatırımcıların formasyonları ayırt edebilmesi ve bu sayede teknik analiz yeteneklerini geliştirmesi için deneyime ihtiyaçları vardır.

 

a) Omuz Baş Omuz Formasyonu

En çok bilinen ve güvenilirliği yüksek olan formasyonlardan biridir. Önceki yükselen fiyat hareketinin belirli bir bocalama aşamasından sonra tam tersi yönde eğilim göstermesiyle oluşur. Formasyonun “omuz baş omuz” olarak adlandırılmasının sebebi;  yükseliş ve çıkışların omuza benzer bir görüntü yaratması, iki omuz arasındaki iniş ve çıkış mücadelesinin oluşturduğu bölümün ise başı oluşturmasıdır.

Fiyatlarda düşüşün habercisi olan bu formasyonu referans alarak pozisyon açmak için ikinci omuzun da tamamlanmasını beklemek gerekmektedir.
 

b) Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu 

Omuz baş omuz formasyonunun ters çevrilmiş halidir. Düşüşe geçen fiyatların bir noktadan sonra iniş ve çıkış arasında gidip gelmesi, ardından yükselmesiyle oluşur.

Ters omuz baş omuz formasyonu oluşumu sırasında işlem yaparken ikinci omuzun tamamlanmasını beklemek riski daha azaltacaktır.
 

c) İkili Tepe Formasyonu 

Bu formasyonda fiyatların yukarı doğru bir hareketten sonra bir direnç noktasına vardığı, ardından tekrar aşağı yönlü bir harekete geçtiği, nihayet tekrar yükselişe geçip direnç noktasına yeniden ulaşıp ardından düşüş yaşayarak hareketin tekrarlandığı gözlemlenir. İkili tepe formasyonu, genellikle boğa piyasasının doyum seviyesine ulaşmasından sonra oluşmaya başlar.

İkinci tepenin de tamamlanarak nihai noktasına ulaşması ve aşağı yönlü harekete geçilmesi, yatırımcılar için bir satış sinyalidir.
 

d) İkili Dip Formasyonu 

Genellikle ayı piyasalarının sonunda oluşan ikili dip formasyonu, ikili tepe formasyonunun tam tersidir.

Fiyatların aşağı yönlü hareketi destek noktasına vardıktan sonra tam tersine yükseliş içerisine girer, ardından tekrar düşüşe geri dönerek ikinci dip oluşur ve formasyon tamamlanır. Bu durum yatırımcılar için alış işaretidir.
 

e) Üçlü Tepe ve Dip Formasyonları 

İkili tepe formasyonuna ve dip formasyonlarına üçüncü bir tepe veya dip daha eklenmesi sonucu oluşan formasyondur. Çok sık görülmeyen bir formasyondur. 
 

f) V Formasyonları 

Dalgalanmanın yüksek olduğu dönemlerde görülen “V” harfi şeklinde oluşan formasyondur. Volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde ani bir düşüş ve ardından hızlı bir yükseliş yaşandığında V şeklinde bir hareket oluşur. Tam tersine sert bir yükseliş ve hemen sonra ani bir düşüş yaşandığında ise formasyon ters V harfi şeklinde oluşur.

V ve ters v formasyonu, hareketler arasında yumuşak geçişe imkan tanımadığından dolayı yatırımcıya sinyal yakalama fırsatı tanımaz ve işlem yapmayı zorlaştırır.
 

g) Ada Dönüş Formasyonları

Hem yükseliş hem de düşüş trendlerinde görülebilen bir formasyondur. Hızlı yükseliş trendlerinde zirve noktasına yaklaşıldığında fiyat boşluğu oluşması dönüşün habercisidir. Aynı şekilde düşüş yaşanırken de boşluk oluşabilir. Çok sık görülen bir formasyon olmamakla birlikte, isabet oranı oldukça yüksektir.