Teknik analizde fiyat hareketlerini tespit edebilmek için bazı göstergeler kullanılmaktadır. Bu göstergelerin analizinde destek, direnç, trend, kırılma, sıkışma ve düzeltme kavramları sıkça karşımıza çıkmaktadır.

»​ Direnç, belirli bir süreç içinde fiyat hareketlerinin üstüne çıkmakta zorlandığı çizgidir. Destek ise belirli bir zaman dilimi içinde fiyatların altına düşmekte zorlandığı çizgidir. Fiyat hareketlerinin direnç veya destek noktasını kırabilmesi için piyasanın alış veya satış yönünde iradesini kararlı bir şekilde ortaya koyması gerekmektedir. Özellikle önemli bir veri açıklandığında destek veya direnç noktasında kırılmalar yaşanır. Forex piyasasında destek direç seviyelerinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için metatrader üzerinden paritelerin verilerinin incelenmesi önemli hale gelmektedir..

Trend, fiyat hareketlerinin gittiği yöndür. Grafik çizgisi yukarıya doğru gidiyorsa trend alış yönündedir, aşağıya doğru gidiyorsa satış yönündedir.
 

»​ Kırılma, fiyatların belirli bir ivme yakalayarak direnç veya destek çizgisini aşmasıdır. Direnç çizgisinin kırılması yükseliş yönlü, destek çizgisinin kırılması ise aşağı yönlü bir trendi göstermektedir. Kırılma, her ne kadar tanım olarak yukarı ve aşağı yönlü hareketleri kapsıyorsa da, pratikte daha çok yukarı yönlü gidişler için kullanılmaktadır.


»​ Sıkışma, trendin duraklama yaşamasıdır. Bu süreçte yükseliş ve düşüş hareketleri mücadele eder ve sonunda ya pozisyon daha önceki eğilimini muhafaza eder ya da tam tersi bir yöne sapar.


»​ Düzeltme ise trendin belirli bir noktaya vardıktan sonra tam tersi bir yönde hareket etmesidir. Daha çok negatif yönlü hareketleri ifade etmek için kullanılmaktadır. Düzeltmeler genellikle geçici düşüşleri gösterse de, bazı zamanlar uzun süreli bir negatif trendin (ayı piyasası) habercisi de olabilir.