Standard & Poor's finansal hizmetler veren tanınmış bir şirkettir. McGraw Hill grubunun sahip olduğu şirket, hisse senedi ve bonoları risk profillerine göre sınıflandırmaktadır.
 

S&P 500, 500 büyük şirketi kapsayan Amerikan borsa endeksidir. S&P 500 endeksinin bileşenleri ve ağırlıklandırılması S&P Dow Jones Endeksleri tarafından belirlenir. ABD’deki Dow Jones Endüstriyel Ortalaması ve NASDAQ Composite index gibi diğer borsa endekslerinden kapsam ve ağırlıklandırma metodu bakımından farklıdır.
 

Standard & Poor's, ilk başta 1923’te 233 şirketle başlamıştı. 1957’de 500 şirketi kapsamına alarak S&P 500 endeksi, bugünkü formatına kavuşmuştur. Gelişen teknoloji sayesinde endeks, gerçek zamanlı olarak hesaplanabilmekte ve yayılabilmektedir.
 

En çok takip edilen özkaynak endekslerindendir ve ABD piyasasının genel performansının en önemli göstergesi olarak görülmektedir.. ABD Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu, S&P 500 endeksini piyasaların en önemli göstergesi ilan etmiştir. ABD hisse senetlerinin %70’i S&P 500 tarafından temsil edilmektedir. S&P 500; enerji, sanayi, enformasyon teknolojileri, sağlık, finans ve temel tüketim ürünleri alanlarında faaliyet gösteren şirketleri kapsamaktadır.
 

Standard & Poor’s analist ve ekonomistleri, şirketler ve onların hisse senetlerini aşağıdaki kıstaslara göre değerlendirirler:

» Pazar büyüklüğü
» Likidite
» Endüstriyel sınıf