ABD’de Kaynak Yönetim Enstitüsü (Institute for Supply Management) tarafından her ayın sonunda yayınlanan bir endekstir. 50'den fazla sektör hakkında yapılan bu araştırma, 1948’de yayınlanmaya başlamıştır. 
 

Şirketlerin üretim seviyesini belirlemede kilit bir rol oynadıklarından dolayı satın alma müdürlerinin yorumları, ilgili sektörlerin gidişatı hakkında önemli bir veri olarak kabul edilmektedir. Araştırma, imalat sektöründe çalışan en az 400 satın alma müdürüne yapılan anketlerden oluşur. Ankette müdürlere sektörün önceki aya kıyasla durumu “daha iyi”, “aynı” veya “daha kötü” şeklinde üç seçenek sunarak sorulmakta ve verilen cevapların oranlarına göre puanlama yapılmaktadır.
 

Araştırmada şu göstergeler yer almaktadır:
» Müşterilerden gelen yeni siparişler
» İstihdam seviyesi
» Üretim seviyesi
» Teslimat hızı
» Envanterler

PMI verisi 50 üstü puan gösteriyorsa, bu imalat sanayinde bir önceki aya göre büyüme yaşandığını, 50'nin altında ise daralma, 50'ye eşit ise imalat sanayine dair olumlu ve olumsuz görüş bildirenlerin eşit olduğu, yani bir değişim yaşanmadığı şeklinde yorumlanır. İmalat sektörünün büyümesi ise genel anlamda ekonominin büyüdüğüne işaret etmektedir. Forex piyasasında işlem yapan yatırımcıların bu verilere göre aksiyon alması onlara potansiyel kazançlar sağlayabilmektedir.
 

Araştırmanın sonuçlarını yorumlarken “42” de değerlendirilmesi gereken anahtar bir rakamdır. Endeks uzun süredir 42 puanın altındaysa ekonominin durgunluğa girebileceği, 42'nin üzerinde ise büyümesini sürdürebileceği düşünülür. Endeksin yükselmesi, Amerikan dolarının da değerlenebileceği anlamına gelmektedir. Satın Alma Müdürleri Endeksi, gelecekteki GSYİH seviyesini tahmin ederken hesaba katılması gereken göstergelerdendir. Birçok ekonomist GSYİH tahminlerini PMI raporunu göz önüne alarak revize etmektedir.
 

FED’in (Amerikan Merkez Bankası) de ciddiye aldığı bir endekstir, bunun kanıtı da FED toplantılarının tutanaklarında bu endekse atıfta bulunulmuş olmasıdır. Sadece teslimat hızı göstergesi bile ABD’de ekonomi üzerine önemli bir düşünce kuruluşu olan Conference Board’un resmi olarak kabul ettiği bir değişken haline gelmiştir.
 

İmalat sektörüne ait PMI anketlerinin sonuçları genel kural olarak ayın birinci iş günü açıklanmaktadır.