Hazine İhaleleri Bize Ne Anlatıyor?(Okan BÖKE)

      Not indiriminin ilk olumsuz etkilerini Hazine’nin ihalelerinde yaşadık; altını çizerek söylüyorum; bu not indiriminin ekonomik gerekçeleri bulumamamkta ya da Moody’s in dediği gibi finansman sağlanmasında olası zorluklar değil; sadece ve sadece politiktir.İhale sonuçları gelmeden evvel elimize gelen ROT ile değerlendirmeye çalışırsak TÜFE kağıdı dışında PY (piyasa yapıcıları) teklifleri oldukça düşük ve Hazine’nin ROT satış yani karşılama oranı ise oldukça yüksek. Şöyle ki; PY’ler 2 yıllık kağıda 1,200,000,000 TRY teklif gönderirken karşılama oranı yüzde 70 ve 840,000,000 TRY olarak gerçekleşti. 9 yıllık kağıtta ise teklif 1,580,000,000 TRY satış 948 milyon TRY'sinin ROT karşılama oranı  yüzde 60.  TÜFE’ye endeksli kağıtta talep beklendiği gibi yüksek karşılama ise düşük 8,451,000,000 TRY teklifin yüzde 14 ü yani 1,183,000,000 karşılandı. Kamuya yapılan satışlar ile Hazine 8,5 milyar TRY ihityacının yaklaşık 3,5 milyarını karşılamış durumda.

Sabah yazdığımız notta da altını çizdiğimiz gibi sıkıntı yaşayacağımız yerler genelde faiz ve borsa cepheleri olacaktır. İkincil piyasada faiz artışı kaçınılmaz gibi duruyor. Bu gelişmeler üzerine TCMB’nin bir sonraki benim daha önce kesin gözü ile  baktığım 25 BP’lık faiz indirim hamlesinin ne olacağı daha da önem kazanmış durumda. Bench bonoda 9% bileşik seviyesi kritik bir destek ve yakından izlenmeli.

Başarılar dilerim…..

Okan BÖKE

 

 Sermaye Piyasası Kurulu’nun “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar” hakkında tebliğ uyarınca yayımlanması zorunlu olan Uyarı notu:

Bu rapordaki veri ve grafikler güvenilirliğine inandığımız kaynaklardan derlenmiş olup, raporda yer alan yorumlar sadece ATIG YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.’nin görüşlerini yansıtmaktadır. Bu bilgiler ışığında yapılan ve yapılacak olan yatırımlardan ATIG YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."