Fed Toplantı Notları Ve Beklentilerim(Okan BÖKE)

        Piyasaların Merkez Bankaları haftası dün akşam saatlerinde ABD Merkez Bankası FED ile devam etti.  FED toplantı neticesinde beklenildiği gibi para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmedi.  Bir önceki yazımda da dile getirmeye çalıştığım gibi sabah erken saatlerde gerçekleştirilen Japonya Merkez Bankası, BOJ toplantısı en az FED kadar önemli idi. Gevşeme yapması beklenen BOJ somut adım atmayarak esasında FED’I bir nevi sıkılaştırmaya teşvik etmişti; ancak FED bu topa girmedi. Uzun zamandır altını çizerek söylüyorum küresel anlamda negatif faizler finansal sistemi gerçekten zorlamakta. 

FED’in kararını paylaştıktan sonra öne çıkan bazı gerçekleri sizle paylaştıktan sonra piyasalar hakkındaki beklentilerimi de en sonunda aktaracağım:

1.2014 Aralık’tan beri ilk kez bir karara 3 itiraz geldi; yani 3 üye bu toplantıda faizlerin 25 BP arttırılması yönünde oy kullandı (Esther George-Kansas City; Loretta Mester-Cleveland ve Eric Rosengren-Boston).

2.Aralık 2015’te sona erdirilen ve o zamana kadar 7 yıl sürmüş olan sıfır faiz politikasından sonra altıncı toplantıda da faizler sabit bırakıldı.

3.Ekonomi gidişatı üzerindeki yakın vadeli riskler oldukça dengeli gözükmesine rağmen FED faiz arttırabilmek adına daha sağlam kanıt aramakta. Mevcut kararın ekonomiye olan güven eksikliğini yansıtmadığı da notlar arasında (bence sağlam çelişki).

4.FED’in ilerideki faiz artış beklentilerini gösteren ‘dot plot’a göre 2016’da bir faiz artışı beklenirken, 2017 ve 2018’de yapılacak olan artış beklenti sayıları da gerilemiş durumda.

5.FED enflasyon göstergeleri ve küresel mali ve ekonomik gelişmeleri yakından takip etmeye devam ettiğinin altını çizdi (bence son derece önemli).

6.FED 2016 büyüme beklentisini 2016 için yüzde 2’den yüzde 1,8’e, enflasyon beklentisini ise yüzde 1,4’ten 1,3’e indirirken; hedeflenen yüzde 2’nin 2018’de yakalanacağını açıkladı (kim öle kim kala diyelimmi).

Yukarıda sırası ile FED geniş anlamda ne dediğinin bir özeti var; gelelim yorumlanmasına. Anlayamadığım piyasaların bu konuşmayı çok ‘hawkish yani şahin’ bulması. Faiz arttırılmak için arttırılmaz sebeplerinin oluşması lazımdır ki o da en başta fazla ısınan ve enflasyonu tehlike olacak seviyeye getiren ekonomik aktivitedir. Öyle birşey varsa da valla herhalde çok gizli; zira kendileri bile büyüme hedefini düşürüyorlar, enflasyon orta vadeli hedefinden kilometrelerce uzakta, eeee bu neyin faiz arttırması; anlayana aşk olsun.

Daha bitmedi az önce dediğim gibi küresel mali ve ekonomik gelişmeleri izlerken Mersin-Tersin nasıl olacak, tüm major Merkez Bankaları gevşemeye devam ederken FED nasıl sıkılaşacak; sıkılaştığı an fazlası ile güçlenecek olan USD endeks ABD ticaretini vurmayacak mı? Bilmem önüne gelen kur savaşından bahsediyor, ABD’nin içinde bulunmadığı tek savaşın bu olduğu da göz önüne alınırsa ….. cümleyi siz tamamlayın lütfen.

Şimdi bunlar olması gerekenler ama 2015 Aralık hatası 2016’da hatanın sneyi devriyesi diye tekrar edecek gib he o zaman ne olacak.

1.USD endeksi 98-99 seviyelerini görebilir.

2.Gerçekten ciddi şekilde overvalued olan başta ABD borsaları olmak kaydı ile Gelişmiş Ülke borsalarına kar satışlarına bağlı düşer.

3.Altın 1280 USD/ounce desteğini denemeye başlar.

4.Gelişmekte olan ve içinde bizim de bulunduğumuz ülke varlıkları konum ve kendi özelliklerine göre değer kayıpları yaşayacaklardır.

Yani çok da olumlu olmaz ama dünyanın da sonu değil çünkü FED faiz artışlarının kademeli (gradual) olacağını da sözlerine ilave ediyor.  Unutmayın faizlerde ben hatırlamam da 80’lerde yüzde 20 gibi rakamlar da görülmüştü (USD faizi).

Neyse dikkatli trade etmekte ve pozisyon almakta fayda var; hedge imkanlarını kullanmak ayıp değil ustalıktır diyeyim ve yazımı sonlandırayım.

Okan BÖKE

 Sermaye Piyasası Kurulu’nun “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar” hakkında tebliğ uyarınca yayımlanması zorunlu olan Uyarı notu:

Bu rapordaki veri ve grafikler güvenilirliğine inandığımız kaynaklardan derlenmiş olup, raporda yer alan yorumlar sadece ATIG YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.’nin görüşlerini yansıtmaktadır. Bu bilgiler ışığında yapılan ve yapılacak olan yatırımlardan ATIG YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."