BOJ Sonrası(Okan BÖKE)

          Merkez Bankaları haftası sabah itibarı ile Japonya Merkez Bankası, BOJ toplantısı ile başladı. Toplantı öncesi benim beklentim faizlerde bir tasarrufa gidilmemesi yani mevcut durumda yüzde eksi 0,1% olan politika faizinin sabit bırakılması ve varlık alımlarında da bir değişikliğe gidilmemesi idi. Hatırlayacak olursak , BOJ mevcut ortamda parasal tabanı (monetary base) yaptığı varlık alımları ile (JGB purchases) yıllık 80 trilyon YEN kadar arttırıyor ve çok ciddi hatta ABD Merkez Bankası FED’den daha büyük bir bilanço ile baş etmek durumunda.  Bu yüzden de varlık alımlarında durmalarını beklemekte haklı çıktım. 

Bu kadar önem verdiğim toplantıdan peki ne çıktı? Amaç sabit : uzun vadede enflasyonu kalıcı şekilde yükseltebilmek.  Ancak burada 2 değişiklik göze batıyor. 1. BOJ  sert bir hedef haline getirdiği para arzını arttırma işinden vaz geçerken tüm getiri eğrisindeki faizleri kontrol etmeyi amaçlıyor. 2. BOJ aynı zamanda bilançosunda tutmakta olduğu bonoların hedef ortalama vadesinden vazgeçti. 

Bu iki aksiyon hedefinde çok net gördüğümüz şey BOJ’un ana hedefine olarak kullanacağı ana aracın parasal tabandan verim eğrisine kaydırması.  Şimdi bakıldığı zaman bu hareketin eksi faizlerden zarar gören finansal kurumlara bir nefes alacak yer açmak olması gibi çok da yabancı bir durum olmadığını da görüyoruz, hatırlarsak ABD Merkez Bankası, FED’de bilanço şiştikten sonra ‘Operational Twist’ adı altında verim eğrisi ile para politikasını şekillendirmeye çalışmıştı. 

Olası sonuçlara bakalım:

1.USD/JPY: Burda Japonya Merkez Bankası esasında somut gevşeme adımı atmamakla geçen yazdığım yazıdaki gibi sıkılaştırması yolunda FED’e baskı kurdu. Ancak, FED bu akşam faizleri arttırmazsa ki arttırması düşükten de düşük bir ihtimal; YEN’in kısa vadede güçlenmesi muhtemel.

2.Japon 10 yıllıklar Mart’tan bu yana ilk kez positf getiriye döndü.  Yani uzun vadede satışlar yani BOJ’un yönlendirdiği noktaya odaklandı; piyasa bu yönelendirmeye yol verip BOJ da kısa alıp/uzun satarsa 10 yıllıkların fiyatları düşmeye faizleri artmaya devam eder.

3.Japon Borsalar: Topics (finansal ağırlıklı) olumlu yansır da, ihracata bağlı Japon ekonomisinin kuvvetli YEN’e vereceği cevap nasıl olur, göreceğiz. 

Günümüz akşam saat 21:00’de FED ile devam edecek; beklentim değişiklik olmaması yönünde.

Başarılar dilerim.

Okan BÖKESermaye Piyasası Kurulu’nun “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar” hakkında tebliğ uyarınca yayımlanması zorunlu olan Uyarı notu:

Bu rapordaki veri ve grafikler güvenilirliğine inandığımız kaynaklardan derlenmiş olup, raporda yer alan yorumlar sadece ATIG YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.’nin görüşlerini yansıtmaktadır. Bu bilgiler ışığında yapılan ve yapılacak olan yatırımlardan ATIG YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."