Forex piyasalarında işlem gören pariteleri oluşturan para birimleri ve emtiaların fiyatları içinde ait olduğu ülkenin genel ekonomik verilerinden belirli oranlarda etkilenmektedir. Ekonomik veriler ülkelerin içinde bulunduğu ekonominin olumlu veya olumsuz gidişini gösteren ipuçları içerdiği için buradan yola çıkarak ilgili para birimi veya emtianın değerinin yükselmekte veya düştüğüne dair sinyaller yakalanabilir.

Özellikle temel analize önem veren yatırımcılar, alış ve satış işlemlerini gerçekleştirmeden önce ekonomik takvime göz atarak ilgilendikleri para birimlerinin ait olduğu ülkelerde açıklanacak ekonomik verileri sıkı bir şekilde takibe almaktadırlar. Piyasa aktörleri, açıklanan verileri beklentilerle kıyaslayarak aksiyon alırlar. Veriler beklentinin altındaysa ilgili para biriminin değerinin düşmesi, üstündeyse değerinin yükselmesi beklenir.

Verilerin önem derecelerini bilmek fiyat analizi açısından faydalı olacaktır. En çok işlem yapılan para birimi olduğu için Amerikan dolarını ilgilendiren veriler piyasa hareketlerinde büyük rol oynar.

ABD’de açıklanan önem derecesi yüksek verilerin başında ise her ayın ilk cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi gelir. Bu tür veriler açıklanmadan hemen önce ve sonrasında piyasalarda yoğun dalgalanmalar oluşur. Dalgalanmalar yüksek kazanç sağlanabildiği gibi, aynı oranda risklere de kapı açabilmektedir. Risklerini azaltmak isteyen yatırımcıların bu tür verilerin açıklanacağı günler içerisinde pozisyonlarını kapatması veya azaltması gerekmektedir.

ABD Tarım Dışı İstihdam
Çekirdek Perakende Satışları
Endüstriyel Üretim
Fabrika Siparişleri
İstihdam Maliyeti Endeksi
Konut Başlangıçları
Michigan Tüketici Güven Endeksi
Satın Alma Müdürleri Endeksi
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları
FED - FOMC Açıklamaları
GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla)
ADP İstihdam
Enflasyon: TÜFE ve ÜFE Verileri