NZD, Yeni Zelanda dışında Cook Adaları, Niue, Tokelau ve Pitcairn Adaları'nın resmi para birimi olan Yeni Zelanda dolarını; USD, Amerikan dolarını ifade etmektedir. NZDUSD, 1 Yeni Zelanda dolarının Amerikan doları cinsinden değerini göstermektedir. NZDUSD döviz çiftini 0,6370 olarak kabul ettiğimizde, bu, 1 Yeni Zelanda dolarının 0,6370 Amerikan dolarına eşit olduğunu gösterir. Bu durumda Yeni Zelanda doları ve Amerikan dolarının değerinin artması veya düşmesi NZDUSD paritesinin yönünü direkt olarak etkiler.      
 

NZDUSD paritesinin işlem hacmi, diğer majör paritelere oranla daha düşüktür. Bu yüzden bu parite üzerinden daha düşük oranlarda işlemler gerçekleştirilir. Bu durumun temel sebebi, Yeni Zelanda’nın yeni gelişmeye başlamış bir ülke olmasıdır.
 

Yeni Zelanda büyük oranda tarıma bağlı bir ekonomidir. Bu yüzden yıllık hava koşulları ve tarımsal ürünlerden elde edilen verim, ülkenin ekonomisini değerlendirirken öncelikle göz önüne alınmalıdır. Ülke ekonomisi büyük ölçüde süt ürünleri ve balık ihracatı gibi tarım ve benzeri faaliyetlere dayalı olduğundan dolayı Yeni Zelanda doları; emtia fiyatları, GSYİH ve faiz oranı hareketlerinden de etkilenmektedir.
 

Yeni Zelanda’nın uluslararası ticari faaliyetlerinin önemi büyüktür. Ülke, her ne kadar bir tarım ülkesi olarak da bilinse, endüstriyel mallar da ihraç etmeye başlamıştır. Bu yüzden parite ham madde fiyatlarının değişimlerinden de önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu açıdan NZDUSD paritesinde işlem yapacak yatırımcıların AUDUSD paritesini de takip etmesi önemlidir. Çünkü Yeni Zelanda ham madde talebinin önemli bir miktarını Avustralya’dan karşılamakta, dolayısıyla iki ülke arasında yakın bir ekonomik ilişki söz konusudur. Buna bağlı olarak, ham madde fiyatları ve Avustralya dolarında artış yaşandığında, NZDUSD paritesi de genellikle düşmektedir.
 

NZDUSD paritesi ile işlem yapmak ve bu paritenin dinamiklerini daha iyi anlayabilmek adına demo hesap açarak işlemlerinize başlayabilirsiniz.  NZDUSD
0,7206

En Yüksek:
0,7209
En Düşük:
0,7175
AL
0,7206
SAT
0,7201


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:58:48