NZD; Yeni Zelanda dışında Cook Adaları, Niue, Tokelau ve Pitcairn Adaları'nın resmi para birimi olan Yeni Zelanda dolarını, JPY ise Japon yeninin evrensel kısaltmasıdır. NZDJPY döviz çifti 1 Yeni Zelanda dolarının Japon yeni cinsinden değerini göstermektedir. Örnek olarak NZDJPY döviz çiftini 75,42 olarak kabul ettiğimizde, bu, 1 Yeni Zelanda dolarının 75,42 Japon yenine denk geldiğini gösterir. Bu durumda Yeni Zelanda doları ve Japon yeninin değerinin artması veya düşmesi NZDJPY paritesinin yönünü direkt olarak etkiler. Parite oluşturan çiftlerden Japon yeni major para birimi sayılırken, Yeni Zelanda doları ise sayılmamaktadır.
 

Yeni Zelanda doları, 1985’ten beri dalgalanmaya bırakılmış bir para birimidir. En çok ticareti yapılan 12. para birimi olarak NZD, kendisi dışındaki ülkelerin faiz oranları ve uluslararası Forex piyasasına bağımlıdır. Yeni Zelanda, Avustralya ve ABD ile güçlü ticari ilişkilere sahiptir.
 

Japon yeni, en çok ticareti yapılan üçüncü para birimidir. Japonya Merkez Bankası, JPY üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ülkeden çıkan gümüş, altın ve magnezyum talebi kısmen karşılayabilmektedir, ancak Japonya yine de maden ürünlerinde dışa bağımlılığını sürdürmektedir.
 

Yeni Zelanda ve Japonya, coğrafi yakınlık ve Japonya’nın bazı tarım ürünlerine olan ihtiyacı sebebiyle görece yakın bir ticari ilişkiye sahiptir. Bu yüzden NZD’nin baz döviz olduğu pariteler arasında yüksek hacmiyle öne çıkmaktadır. İki ülke de ABD’yle sıkı ticari ilişkilere sahip olduğu için Avustralya ekonomisi ve tarım ürünleri fiyatlarını takip etmek, NZDJPY paritesinde işlem yapanlara fırsat yaratabilir.  NZDJPY
80,80

En Yüksek:
81,06
En Düşük:
80,64
AL
80,80
SAT
80,74


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:16