NZD, Yeni Zelanda dışında Cook Adaları, Niue, Tokelau ve Pitcairn Adaları'nın resmi para birimi olan Yeni Zelanda dolarının; CHF, İsviçre frangının uluslararası kısaltmasıdır. NZDCHF döviz çifti ise 1 Yeni Zelanda dolarının İsviçre frangı karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örnek olarak NZDCHF döviz çiftini 0,6202 olarak kabul edelim. Bu, 1 Yeni Zelanda dolarının 0,6202 İsviçre frangına karşılık geldiğini gösterir. Bu durumda Yeni Zelanda dolarının ve İsviçre frangının değerinin artması veya düşmesi NZDCHF paritesinin değerini belirleyecektir.
 

Yeni Zelanda doları dünyada en çok ticareti yapılan ilk on para birimi arasındadır. Yeni Zelanda ekonomisi büyük ölçüde tarım, ormancılık ve balıkçılık gibi sektörlere dayanmaktadır. Bu sektörlere ek olarak, endüstriye de yatırım yapan ülkenin ekonomik gelişiminde ihracat gelirleri önemli bir yer tutmaktadır.
 

İsviçre frangı ise politik ve ekonomik bakımdan dünyanın en istikrarlı ve güçlü ekonomilerinden birine sahip olan İsviçre’nin para birimidir. İstikrarın temel sebepleri olarak, ülkenin düşük işsizlik oranı ve dengeli bütçeye sahip olması gösterilir. Bu yüzden yatırımcı dostu bir ülke olarak bilinir. İsviçre’nin temel ekonomik gelir kalemleri; turizm, tarım ve bankacılıktır. Bu sektörlerdeki gelişmeler frangın değerini de etkilemektedir.
 

Para politikaları arasındaki fark, enflasyon ve İsviçre Ulusal Bankası (SNB ve Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) belirlediği faiz oranları, NZDCHF paritesinde işlem yaparken dikkat edilmesi gereken ölçülerdendir. Yeni Zelanda doları, İsviçre frangından daha istikrarsızdır. İsviçre frangının yüksek istikrarlı yapısından dolayı en iyi yatırım imkanları tarım ürünleri alanında belirmektedir. Aynı zamanda Avusturalya, Amerika ve Euro Bölgesi ekonomilerindeki gelişmeler de pariteyi etkilemektedir.
 

“Carry trade” stratejisini uygulayan yatırımcıların sıkça işlem yaptığı bir paritedir. Siz de bu paritedeki işlemleri görmek ve parite dinamiklerini daha iyi anlamak adına Forex demo hesabı açarak alış ve satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.  NZDCHF
0,7235

En Yüksek:
0,7259
En Düşük:
0,7227
AL
0,7235
SAT
0,7228


Güncelleme Saati: 28.02.2017 12:59:10