NZD; Yeni Zelanda dışında Cook Adaları, Niue, Tokelau ve Pitcairn Adaları'nın resmi para birimi olan Yeni Zelanda dolarını, CAD ise Kanada dolarının karşılığı olan kısaltmadır. NZDCAD döviz çifti, 1 Yeni Zelanda dolarının Kanada doları cinsinden karşılığını ifade etmektedir. Örnek olarak NZDCAD döviz çiftini 0,8376 olarak kabul edelim. Bu, 1 Yeni Zelanda dolarını 0,8376 Kanada dolarına karşılık geldiğini gösterir. Bu durumda Yeni Zelanda doları ve Kanada dolarının değerinin artması veya düşmesi NZDCAD paritesinin değerini şekillendirecektir. NZDCAD, major pariteler arasında sayılmaz. 
 

Yeni Zelanda’nın ihracat yaptığı temel ülkeler ABD ve Avustralya’dır. Ülkenin ihracatta bulunduğu başlıca sektörler gıda işleme, tarım ve hizmettir. Yeni Zelanda doları en çok ticareti yapılan para birimleri sıralamasında önde gelen bir para birimi değildir, ancak 12. sırada yer bulabilmiştir. Bu yüzden NZD, diğer ekonomilerin başarısına bağımlıdır. Aynı zamanda tarım ürünlerinin fiyatlarından oldukça etkilenmektedir.
 

Kanada doları, Amerikan dolarıyla sıkı ilişkiler içerisindedir. Kanada, ihracatının % 85'e yakınını ABD’ye, ithalatının ise %50’sini yine bu ülkeden sağlamaktadır. CAD’ye en çok etki eden faktörler; ABD ekonomisi ve petrol, kereste, doğalgaz, maden ve diğer hammaddelerin fiyatlarıdır.
 

ATIG Forex üzerinden açacağınız demo hesap ile NZDCAD paritesinde işlem yaparak bu paritedeki iniş ve çıkışlardan gelir elde etme fırsatından yararlanabilirsiniz.  NZDCAD
0,9518

En Yüksek:
0,9521
En Düşük:
0,9461
AL
0,9518
SAT
0,9512


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:47