Natural Gas, Türkçe adı ile Doğalgaz, ilk başlarda petrol araştırmasında kullanılabilecek “kullan-at” türü bir yan ürün olarak görülmüştür. Ancak dünyadaki ham petrol rezervleri tüketildikçe, doğalgazın önemi artmıştır. Doğalgazın dolaşımı, doğalgaz sıvılaştırma teknolojileri geliştikçe, her gün daha ekonomik ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar doğalgaz üretiminin pahalı olduğu düşünülse de, veriler üretim maliyetlerinin %50 düştüğünü göstermektedir. Bu da doğalgaz ithalat ve ihracatının daha çok yaygınlaşmasının önünü açmıştır.

 

ABD’nin enerji tüketiminin neredeyse çeyreğini oluştran doğalgaz üzerine düzenlenmiş vadeli işlem kontratları ve opsiyonları, New York Mercantile Exchange’de (NYMEX) işlem görmektedir. Burada düzenlenmiş kontratlar 10 Milyar btu’ya denk doğalgazın vade tarihinde kontrat sahibine verilmesine yöneliktir. NYMEX’de LNG (sıvı doğalgaz) kontratlarının belirlendiği Henry Hub’a göre doğalgaz fiyatları da kararlaştırılmaktadır.

 

Natural Gas üzerine vadeli işlem sözleşmeleri, ayrıca Intercontinental Exchange (ICE) ve Multi Commodity Exchange’de (MCX) de işlem görmektedir.

 

Dünyadaki doğalgaz rezervinin %96’sını ABD dışındaki ülkeler oluşturmaktadır. İran, Rusya, Katar, Suudi Arabistan, ABD, Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Venezuela, Nijerya ve Cezayir en büyük doğalgaz rezervlerine sahip ülkelerdendir. Ortadoğu’daki sürekli çatışma ortamı ve ABD ve İran arasındaki gergin ilişkiler doğalgazın dünya üzerinde serbest dolaşımının önünü kesen faktörlerden olmuştur.

 

Doğalgazın fiyatını arz yönünden faktörlerin en önemlileri ithalat rakamları, depolardaki seviyelerdir. Talep yönünde ise hava sıcaklıkları ve petrol fiyatlarının doğalgaz fiyatlarını etkileyen faktörler olduğu söylenebilir.

Petrol ve doğalgaz tüketimde birbirlerinin alternatifiyken, üretimde ise hem birbirlerinin alternatifi hem de tamamlayıcı ürün konumundadır. Bu yüzden iki ürünün fiyatları birbirini etkileyebilmektedir. Ayrıca LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) kontratlarının çoğu petrol fiyatlarına endekslenmiştir ve dolayısıyla petrol fiyatlarındaki artış ve doğalgaz fiyatlarındaki artış arasında doğru orantı vardır.

 

Vadeli doğalgaz kontratları, volatile bir piyasada işlem gördüğünden dolayı yatırımcılara yüksek kâr imkanı sunmaktadır.