NASDAQ 100, 100 yabancı büyük şirketi kapsayan, ABD merkezli bir endekstir. İlk olarak 1971'de kurulan NASDAQ (The National Association of Securities Dealers Automated Quotations) Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük elektronik menkul kıymet borsasıdır.
 

1985 yılında hesaplanmaya başlanan NASDAQ Endeksi; telekomünikasyon, bilgisayar ürünleri, biyoteknoloji, perakende ve toptan ticaret gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin performansını yansıtmakta, finans ve yatırım alanlarındaki şirketleri kapsamına almamaktadır. “Dünyanın teknoloji endeksi” olarak tanımlanır. Endeks; bilgisayar donanım ve yazılımı, telekomünikasyon, perakende/toptan ticaret, biyoteknoloji, ulaşım, medya ve hizmet gibi alanlarda faaliyet gösteren ve bu borsada işlem gören en büyük şirketlerin performansını yansıtmaktadır.
 

ABD merkezli olmayan şirketleri kapsaması, finansal alanda çalışan şirketleri içermemesi ve menkul kıymetler alım satımına izin vermesi bakımından Dow Jones Endüstriyel Ortalaması’ndan ayrılır. Finansal sektörü hariç tutması bakımından da S&P 500 Endeksi’nden farklılık göstermektedir.