İstihdam Maliyeti Endeksi, 50 ABD eyaletinde ve 255 metropoldeki 500’den fazla sektörde faaliyet gösteren büyük şirketlerde çalışanların işverenlere maliyetindeki değişimleri gösterir. ABD Çalışma Bakanlığı’na bağlı İşgücü İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından hazırlanmaktadır.
 

Finansal sektörün yakından takip ettiği bir veri olmasına rağmen, yine BLS tarafından hazırlanan TÜFE rakamlarına oranla daha az dikkat çeken bir endekstir. Ancak ECI da enflasyonu göstermek bakımından dikkate alınması gereken verilerdendir. TÜFE; genel anlamda enflasyonun ölçüsüyken, ECI istihdam maliyetinin yükseldiğini veya düştüğünü ve işverenin maaş ve diğer ödemelerinin enflasyon düzeyini gösteren bir endekstir. Bu öneminden dolayı uygun faiz oranını belirlemek için FED bu endekse sıkça atıf yapmaktadır.
 

ECI, tüketici enflasyonu ve kişisel gelir artışı için iyi bir göstergedir. Zira iş maliyetlerinin yükselmesi bu artışın fiyatlara yansıması ve dolayısıyla enflasyonun da artması sonucunu doğurur. Endeksinin beklenenden yüksek çıkması Amerikan dolarının değerinin yükselebileceğini, beklenenden düşük çıkması ise düşebileceğini gösterir. Bu verinin açıklanması anında USDTRY paritesinden açık işlemi olan yatırımcıların ciddi kar veya zarar etme olasılıkları bulunmaktadır.
 

ECI ay sonunda, saat 15.30’da yayınlanmaktadır.