Dünyanın en pahalı 4. para birimine sahip olan İngiltere’nin Londra borsası, dünya borsaları içerisinde Avrupa’daki en yüksek işlem hacmine sahip borsaların başında gelir. 1801’de kurulan ve uluslararası adı London Stock Exchange olan Londra borsası 1801 yılında kurulmuş olup, en eskilerden biri olma özelliğine sahiptir. Ambleminde Latince “Dictum meum pactum” yazan ve anlamı “Sözüm Sözdür” olan bir yazı bulunmaktadır. Merkez binası Londra’nın ünlü Paternoster Meydanı’nda bulunmaktadır.
 

Londra borsası endeksleri arasında en ünlüsü ve en çok işlem göreni FTSE 100 dür. İçinde Aviva, BP, Coca Cola HBC AG,  Burberry, HSBC, Rolls-Royce Holdings, Unilever ve Vodafone Group gibi uluslararası şirketlerin bulunduğu FTSE 100, dünyanın en çok işlem gören endeksleri arasındadır. Açılımı Financial Times Stock Exchange olan FTSE, piyasadakiler tarafından Footsie –resmi olmayan- olarak adlandırılmaktadır. 
 

FTSE100 ya da diğer endekslerde (FTSE250, FTSE350, FTSE techMARK 100 vs.) işlem yapmadan önce yapmanız gerekenleri hatırlatalım: Öncelikle gündemi ve özellikle ekonomik takvimi çok yakından takip etmelisiniz. O gün içerisinde İngiltere tarafından yapılacak bir açıklama borsa fiyatlarını etkileyebilir, bu da sizin yatırımınıza yansıyabilir. Faiz kararı, İngiltere MB açıklamaları, GSYİH gibi birçok veriyi takip etmeli, grafikleri incelemeli ve yatırımlarınızı buradan edindiğiniz çıkarımlarınız doğrultusunda gerçekleştirmelisiniz. 
 

FTSE100 endeksinde ücretsiz demo hesap oluşturup ürünü bizzat inceleyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime  geçebilirsiniz.