Japoncada “denge grafiğine bakış” anlamına gelen Ichimoku, finans piyasalarında yaygın kullanılan bir tekniz analiz metodudur. Tam adı “Ichimoku Kinko Hyo” olan bu metot, 1920’li yıllarda Japon gazeteci Hosoda Goichi tarafından geliştirilmiştir.

Mum grafikler üzerinde fiyat hareketlerini algılamayı kolaylaştırmak, destek ve direnç seviyelerini tespit ederek gelecek hareketlerin tahmin edebilmek için sıkça başvurulan bir analiz aracıdır. Bu sayede yatırımcılar alım ve satım sinyallerini daha rahat yakalama fırsatı bulmaktadır.

Uzun vadeli işlemler için daha uygun olan Ichimoku indikatörü, 5 çizgiden oluşmaktadır:

  • » Tenkan-sen
  • » Kijun-sen
  • » Chikou-span
  • » Senkou-span A
  • » Senkou-span B    1. Tenkan-sen ve Kijun-sen

Genellikle kırmızı bir çizgiyle gösterilen tenkan-sen, analizin en önemli göstergesidir. Destek ve direnç çizgisini belirlemede ilk aşamadır. Kırmızı çizginin yukarı veya aşağı doğru gitmesi piyasanın belirli bir yönde gideceğine, yatay yönlü gitmesi ise piyasanın kararsız olduğunu haber verir. Kısa vadeli hareketli ortalamayı göstermektedir.

Hesaplama şekli: (En yüksek + En düşük) / 2, 9 günlük hareketli ortalama

Genellikle mavi çizgiyle gösterilen kijun-sen, tenkan-senden sonra gelen destek ve direnç seviyelerini gösterir. Tenkan-sen’in ürettiği sinyalleri teyit etme amaçlı olarak kullanılır. Kijun-senin tenkan-sen ile kesişmesi alım ve satıma dair bir sinyaldir. Fiyatlar mavi çizgiden yüksekse yükselişin devam edeceği, düşükse düşüşün devam edeceği şeklinde yorumlanır.

Hesaplanma şekli: (En yüksek fiyat + En düşük fiyat)/2, 26 günlük hareketli ortalama

Tenkan-senin kijun-seni yukarı kesmesi alış, aşağı kesmesi ise satış sinyalidir.
 

2. Chikou-span

Genellikle yeşil renk ile gösterilir. Kapanış fiyatının 26 periyot geriye kaydırılmasıyla bulunur. Bulunan değer 26 periyot önceki kapanışın üzerindeyse yükseliş, altındaysa düşüş sinyalidir.

Chioku-spanın fiyatı yukarı kesmesi alış, aşağı kesmesi satış sinyalidir.
 

3. Senkou-span A ve Senkou-span B:

Ichimoku bulutunun (kumo) alt ve üst çizgisini oluştururlar.

Her ne kadar bazı platformlarda değişse de standart olarak senkou-span A turuncu, senkou-span B mor renkle gösterilmektedir. Diğer üç parametrenin gösterdiği sinyallerin gücünü test etmek ve fiyat yönelimini tespit etmek için kullanılır.  

Fiyat senkou-spanın üzerindeyse üst çizgi ilk destek seviyesini, alt çizgi ise ikinci destek seviyesini belirlemek için kullanılmaktadır.
Fiyatlar senkou-spanın altındaysa alt çizgi ilk direnç düzeyini, üst çizgi ise ikinci direnç seviyesini oluşturmaktadır.

Senkou-span A’nın senkou-span B’nin altında olması, trendin düşüş yönünde olduğunun habercisi olarak yorumlanır. Senkou-span A ve B birbirini çaprazlamasına kestiğinde ise trendin tersine döneceği çıkarımına varılabilir.

Senkou-span A’yı hesaplamak için tenkan sen ve kijun Sen toplanarak 2’ye bölünür ve 26 periyot ileri kaydırılır.
Senkou-span B’yi hesaplamak için ise 52 periyot içindeki en yüksek ve en düşük değerler toplanarak ikiye bölünür ve çıkan değer 26 gün ileri kaydırılır.
 

4. Ichimoku Bulutu (Kumo)

Senkou-span A ve senkou-span B arasındaki boşluğa verilen isimdir. Trende göre turuncu ve mor renklerini alan bulutun köşeleri şu an ve gelecekteki destek ve direnç noktalarını belirlemekte kullanılır.

Ichimoku bulutunu analiz ederken şu noktalara dikkat etmek gerekir:
» Fiyatlar bulutun üzerindeyse trend yükseliş doğrultusunda, bulutun altındaysa trend aşağıya doğrudur.
» Fiyatların bulutun içinde seyretmesi, trendin yatay bir çizgide ilerleyeceğinin sinyalidir.
» Senkou-span A’nın senkou-span B’nin üzerinde olması, güçlü bir yükseliş yaşanabileceği anlamına gelir.
» Senkou-span B’nin senkou-span A’nın üzerinde olması ise aşağı yönlü sert bir düşüşün göstergesidir.  
» Bulutun kalın olması destek veya direncin güçlü olduğunu gösterir.
» Bulutun renginin mor olması düşüş trendini, turuncu olması yükseliş trendini gösterir.
» Bulutun mordan turuncuya dönmesi düşüş trendi içerisinde yükseliş yönlü sapmalar olduğuna işarettir.
» Bulutun renginin turuncudan mora dönmesi yükseliş içerisinde satış yönlü sapmalar olduğunu gösterir