19 Şubat 2015

Gündem: Yunanistan meselesi ve FED tutanakları fiyatlanmaya devam ediyor.

FED faiz artırımı konusunda beklenenden daha uzun süre “sabırlı” olacak.

Dün akşam açıklanan FED tutanakları faiz artırımı için erken olduğunu belirtirken dış ekonomilerdeki olumsuzluğun Amerikan ekonomisini de olumsuz etkileyebileceği açıklandı. “sabırlı” ifadesinin tutanaklardan çıkarılmadığı dikkat çekerken faiz artırımının ne kadar erken gerçekleşirse o kadar riskli olacağı belirtildi. Güçlü Dolar’ın Amerikan ihracatına zarar verdiği ise bir diğer konu. Ancak, FED’in buna nasıl yaklaşacağı ve kur savaşına girip girmeyeceği ise önümüzdeki zamanda izlenecek. FED tutanaklarından çıkan bu sonucun ardından Dolar Endeksi dün 93,980 seviyelerini teste derken tutanakların piyasa üzerinde etkisinin devam etmesiyle bu sabah 93,970 seviyelerinde işlem görüyor. EURUSD ise 1,1422 seviyelerinde.

Japonya Merkez Bankası varlık alım programını devam ettirme kararı aldı.

Dün yapılan BOJ Para Politikası Toplantısında 80 trilyon Yen’lik varlık alım programına devam kararı alındı. Enflasyon hedefi tutturulana kadar niceliksel genişlemenin uygulanacağı belirtilirken ek bir genişleme paketine gerek görülmediği duyuruldu.

İngiltere Merkez Bankası oy birliğiyle politika faizini sabit bıraktı.

Dün yapılan İngiltere Merkez Bankası Para Politikası toplantısında politika faizi değiştirilmezken BOE açıklamalarına göre İngiltere’deki ekonomik göstergeler olumlu yönde ilerliyor. 2015 ilk çeyreği için %0,7 büyüme öngörülürken faiz artırımının ise kademeli olacağı belirtildi. Dün gelen verilerinde bir önceki aya göre oldukça olumlu gelmesiyle İngiliz Sterling’i Dolar karşısında değer kazanarak 1,5348’den 1,5430’lara kadar yükseldi.

Yunanistan borç krizinde son durum Varoufakis’in kredi uzatma başvurusu yapacağı yönünde.

Yunanistan Maliye Bakanı yaptığı açıklamada Euro grubuna borç uzatımı başvurusunda bulunacağını belirtirken bu borç uzatımının tüm kurtarma paketi uzatma anlamına gelmediğini açıkladı. Almanya’dan gelen cevaba göre Euro grubu eğer uzatırsa krediyi değil tüm paketi uzatacaklarını belirtti. Avrupa Merkez Bankası ise Yunan Bankaları için acil durum fonlarında 3,3 milyar Euro’luk bir kısmı onayladı. Böylece acil durum yardım paketi 68,3 milyar Euro’ya ulaştı.

Yunanistan iktidar partisi Cumhurbaşkanı adayı Pavlopulos ise ilk turda cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı.

Avrupa Merkez Bankası ilk kez toplantı tutanaklarını yayınlayacak.

Avrupa Merkez Bankası, şeffaflık adına toplantı tutanaklarını yayınlamaya hazırlanıyor. Bugün,22 Ocak’ta yapılan görüşmenin tutanakları yayınlanacak.

Petrol dün dört günlük kazancına son verdi.

Amerikan Pet6rol Enstitüsünün açıkladığı rakamlarda Ham Petrol Stoklarının artış göstermesiyle BRENT petrol $62,44’ten 59,22’ye kadar gerilerken WTI Ham Petrolü $53,41’den 50,34’e kadar geri çekildi.

Bugün Euro Bölgesi ve yurtiçinden Tüketici Güveni takip edilecek. Amerika tarafında ise İstihdam verileri, Philadelphia FED imalat Listesi ile Ham Petrol Stokları önemli olacak.


Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki
01:50   JPY   İthalat   Aylık   -4,8   1,9  
01:50   JPY   İhracat   Aylık   11,9   12,9  
01:50   JPY   Ticaret Dengesi   Aylık   -1,691B   -661B  
10:00   TRY   Tüketici Güveni   Aylık     67,7  
11:00   EUR   Cari Hesap   Aylık     18,1  
17:00   USD   Philadelphia Fed İmalat Listesi   Aylık   10,0   6,3  
17:00   EUR   Tüketici Güveni   Aylık   -7,5   -8,5  

Piyasalar

EURUSD

Yunanistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimi dün ilk turda 233 evet oyuyla Yunanistan’ın Cumhurbaşkanı seçildi. Yunanisyan Maliye Bakanı Varoufakis ise Cuma günü gerçekleşecek olan telekonferansta Yunan önerilerinin Eurogroup’un onaylayacağını inandıklarını ve bu önerinin her iki tarafı da tatmin edeceğini açıkladı. Piyasa beklentisi Yunanistan’ın 6 aylık uzatma talebi istemesi yönünde. Dün ABD tarafında açıklanan verilerin kötü geldi ancak Endekste aşağı yönlü hareketler FED Tutanaklarının yayınlanmasıyla birlikte gerçekleşti. Yapı Ruhsatları Ocak ayında 1,069M beklentisinin altında 1,053M olarak gerçekleşirken; ABD ÜFE rakamları son yılların en düşük gerilemesini kaydetti ve -0,8% seviyesinde açıklandı. FED Tutanaklarına baktığımızda ise faizleri bir süre daha rekor düşük seviyede tutma yönündeki değerlendirmelerde bulunmalarıyla birlikte EURUSD paritesinde yükselişler görüldü. Bugünün veri takvimine bakacak olursak; Euro Bölgesinde Cari Hesap ve Tüketici Güveni ABD tarafında ise Philadelphia FED İmalat Listesi ve İstihdam Talepleri piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Teknik açıdan bakıldığında; yukarı yönlü hareketlerde 1,1440 seviyesinin üzerinde 1,1465 ve 1,1500 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkarken; aşağı yönlü hareketlerde 1,1400 seviyesinin altında 1,1350 seviyesi destek seviyelerimiz.

 


GBPUSD

Dün açıklanan verilere göre İngiltere’de İşsizlik Oranı %5,8’den %5,7’ye geriledi. İngiltere Merkez Bankası Para Politikası kararında ise faiz oranı oy birliğiyle değiştirilmezken ekonomik göstergelerin olumlu yönde hareket ettiği ve faiz artırımının kademeli olacağı belirtildi. Dün Amerika tarafından gelen veriler önceki döneme göre oldukça olumsuz gelirken yayınlanan FED tutanaklarında güvercin ifadelerin kullanılmasıyla Sterling Dolar karşısında yükselişte. Bugün İngiltere tarafında önemli bir veri bulunmazken Amerika’dan İstihdam Talepleri, Devam Eden İşsizlik Başvuruları ve Philadelphia FED İmalat Endeksi bekleniyor.Bugün GBPUSD’de 1,5478 direncinin üzerinde 1,5500 test edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1,5446 altında 1,5410 desteği öne çıkabilir.


USDJPY

BOJ Başkanı Kuroda yaptığı açıklamada küresel ekonomideki durum ve zayıf Yen’in ihracatta artışa katkıda bulunacağını belirtirken TÜFE’nin 2015-16 mali yılının ortalarında hedefe ulaşacağının altını çizdi. Ek bir genişleme paketi ise BOJ’un planları dahilinde değil. Japonya’da ticaret açığı ise 1,18 milyar Yen olarak gerçekleşirken ihracat %17 vartış gösterdi. FED tutanaklarında ise faiz artırımı için henüz erken olduğunun belirtilmesi ile değer kaybeden Dolar’ın ardından USDJPY paritesi 118,55’lere kadar geriledi. Bugün BOJ aylık raporun yanı sıra Amerika tarafından Amerika’dan İstihdam Talepleri, Devam Eden İşsizlik Başvuruları ve Philadelphia FED İmalat Endeksi bekleniyor. USDJPY’de 118,20 desteğinin altında 117,90 test edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 118,75 üzerinde 118,90 direnci öne çıkabilir.


ALTIN

FOMC toplantı tutanakları beklenenden güvercin idi ve FED yetkilileri erken faiz artırımının ekonomik zararları üzerinde durdular. Ayrıca güçlü doların ihracat görünümü üzerinde olumsuz etki yarattığından, ve istihdam piyasasında görülen güçlü toparlanmaya rağmen faiz artırımının zamanlamasının kritik bir konu olduğu tekrarlandı. Haziran ayında faiz artırımı beklentisinin var olduğu piyasada faiz artırımının ötelenme ihtimalini artıran söylemler Dolar’a güç kaydettirdi ve Dolar Endeksi tutanaklarının ardından 93,927 seviyesine kadar geriledi. Altın’da ise 1217 seviyesine kadar yükselme ile önceki günün kayıplarının bir miktar silindiğini gördük.
Dün ABD’de ayrıca Konut Piyasası verileri takip edildi. Yapı Ruhsatları ve Konut Başlangıçları beklentilerin altında açıklandı. ÜFE ve Çekirdek ÜFE de beklentilerin altında kaldı. Sanayi Üretimi ve İmalat Üretimi %0.3 artış beklentisinin altında %0.2 artış gösterdi beklentiler altında kaldı. Bugün ABD’de haftalık istihdam talepleri ve Philadelphia FED İmalat Listesi açıklanacak.
Teknik olarak bakıldığında yukarı yönlü hareketlerde USD 1,218 seviyesinin üzerinde 1,223 seviyesi takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise USD 1,211 seviyesinin altında 1,203 seviyesi takip edilebilir.


USDTRY

FOMC toplantı tutanakları beklenenden güvercin idi ve FED yetkilileri erken faiz artırımının ekonomik zararları üzerinde durdular. Ayrıca güçlü doların ihracat görünümü üzerinde olumsuz etki yarattığından, ve istihdam piyasasında görülen güçlü toparlanmaya rağmen faiz artırımının zamanlamasının kritik bir konu olduğu tekrarlandı. Haziran ayında faiz artırımı beklentisinin var olduğu piyasada faiz artırımının ötelenme ihtimalini artıran söylemler Dolar’a güç kaydettirdi ve Dolar Endeksi tutanaklarının ardından 93,927 seviyesine kadar geriledi. Parite de bu sabah itibariyle 2.4393 seviyelerini test etti.
Türkiye’de veri takvimi sakindi. ABD’de ise Konut Piyasası verileri takip edildi. Yapı Ruhsatları ve Konut Başlangıçları beklentilerin altında açıklandı. ÜFE ve Çekirdek ÜFE de beklentilerin altında kaldı. Sanayi Üretimi ve İmalat Üretimi %0.3 artış beklentisinin altında %0.2 artış gösterdi beklentiler altında kaldı. Bugün yurtiçinde Tüketici Güveni verisi açıklanacak. ABD’de ise bugün haftalık istihdam talepleri ve Philadelphia FED İmalat Listesi açıklanacak.
Pariteye teknik olarak bakıldığında aşağı yönlü hareketlerde 2.4392 seviyesinin altında 2.4272 seviyesi takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 2.4459 seviyesinin üzerinde 2.4520 seviyesi takip edilebilir.


WTI Crude Oil

WTI petrolü haftanın üçüncü işlem gününde %4.98 düşüş kaydetti.
Teknik olarak incelenirse; yukarı yönlü hareketlerde $51.78 seviyesinin üzerinde $52.65 seviyesi; aşağı yönlü hareketlerde ise $51.07 seviyesinin altında ise $50.38 seviyesi test edilebilir.


BIST100

BIST100 haftanın üçüncü  işlem gününde, günü %1,20 düşüş ile  günü 85441 puandan kapattı. Gün içinde en yüksek 85579,99 en düşük 84151,59  seviyeleri test edilirken toplam işlem hacmi 3,87 Milyar TL oldu. En fazla değer kazanan endeks %2,10 yükselişle BIST Metal Eşya Makine olurken, en fazla değer kaybeden endeks %2,06 düşüşle BIST Spor Endeksi  oldu. Bankacılık Endeksinde ise 1,94% yükseliş gözlendi.

Teknik açıdan bakıldığında; endekste 85,000 destek seviyesinin altında 83,900 desteği test edilebilirken yukarı yönlü hareketlerde 86,500 seviyesinin üzerinde 87,500 direnci karşımıza çıkıyor.


Brent Crude Oil

BRENT petrolü haftanın üçüncü işlem gününde %4.47 düşüş kaydetti.
Teknik olarak incelenirse; yukarı yönlü hareketlerde $60.81 seviyesinin üzerinde $61.29 seviyesi; aşağı yönlü hareketlerde ise $59.21 seviyesinin altında $58.42 seviyesi test edilebilir.


VIOP30

Güne 104.525 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı dün günü düşüş ile kapattı. Gün içerisinde 103.900 – 106.075 bandında işlem gören kontrat günü %1.15 kazanç ile 105.725 puandan kapattı. Yurtiçinde 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi 8.07-8.28 bandında hareket etti ve dört günlük düşüşün ardından ikinci günlük kazancı kaydetti ve günü 8.13 puandan tamamladı. Döviz sepeti ise dün 2.6355 seviyesine kadar yükselerek günü 2.6285 seviyesinden tamamladı. Kontratta yukarı yönlü hareketlerin devamında 106.471 direncinin üzerinde 107.484 direnci takip edilecek. Aşağı yönlü hareketlerde ise 104.431 ve 102.754 destekleri takip edilecek.ARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305