15 Eylül 2014

Haftanın Gündemi FOMC

Geçtiğimiz hafta yurtiçi piyasalarda veri akışı yoğun, küresel piyasalarda ise veri takvimi daha sakindi. Yurtiçinde büyüme rakamlarının beklentilerden daha olumsuz gelmesi, ABD tarafında erken faiz artırım beklentilerinin artması ve hafta genelinde USD’nin TRY karşısında güçlü durmasının etkisiyle BIST100 Endeksi satış baskısına maruz kaldı. BIST100 haftanın son işlem gününü %1.45 ve 1.145,55 düşüşle 77.820,83 puandan kapattı. Geçtiğimiz haftaki hareketlerde de 80.000 seviyesinin üzerinde tutunmayı başaramayan endeks 77.703 seviyesine kadar geriledi ve haftalık bazda %5.32 düşüş gösterdi. Güne 97.000 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı da son işlem gününde de gerilemeye devam etti. Gün içerisinde artan satış baskısının etkisiyle 95.400 seviyesine kadar gerileyen kontrat günü %1.57 düşüşle 95.750 puandan kapattı. DXY Dolar Endeksi hafta genelinde 84,51 seviyesine kadar yükselirken, USD/TRY 2.2235 seviyesine kadar çıktı. Avrupa borsaları hafta genelinde gösterdiği düşüşün ardından son işlem gününü karışık bir görünümle tamamladı. ABD hisseleri ise Cuma gününü düşüşle tamamladı. Bu sabahki görünüme bakıldığında; Asya piyasalarında karışık bir görünüm var, ABD vadelileri ise %0.35 ekside işlem görüyor. USD/TRY’nin 2.22’nin üzerinde işlem gördüğü günde, Türkiye CDS’leri 184 seviyesinde.

 

JCR Ökmen Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen Cuma günü yaptığı açıklamada 2014 yılının ilk çeyreğine göre ikinci çeyreğinde enflasyonun Türk ekonomisini hırpalama etkisinin düştüğünü ve dolayısıyla yılın geri kalan bölümünde enflasyonda düzelme beklentilerinin gerçekleşme olasılığının yükseldiğini belirtti.

 

Cari İşlemler Dengesi Temmuz ayında 2.63 milyar dolar, Ocak-Temmuz döneminde 26.8 milyar dolar açık verdi.

Cari Açık genel piyasa beklentisinin ve bizim beklentimiz olan 2.89 milyar doların altında gerçekleşti. Cari işlemler açığı bir önceki yılın Ocak-Temmuz dönemine göre 16.581 milyon dolar azalarak 26.767 milyon dolara geriledi. Bu gerilemede ödemeler dengesi tablosundaki Dış Ticaret Açığı’nın 14.670 milyon dolar azalarak 34.271 milyon dolara gerilemesi, net hizmet gelirlerinin 1.163 milyon dolar artarak 12.269 milyon dolara yükselmesi ve gelir dengesi açığının 937 milyon dolar azalarak 5.206 milyon dolara gerilemesi etkili oldu.

 

Fitch Türkiye konferansında büyüme rakamları sonrasında Merkez Bankası üzerindeki siyasi baskısının artabileceğine dikkat çekti.

Fitch Perşembe günü gerçekleştirdiği Türkiye konferansında Türkiye ekonomisindeki yeniden dengelenmenin giderek daha güç bir hale geldiğini ve kredi büyümesindeki yavaşlamanın hız kestiğini belirtti. Merkez Bankası üzerinde faiz indirimi için siyasi baskının azaldığına dair bir işaret olmadığını belirten Fitch, ikinci çeyrek büyüme verisinin ardından bu baskının artabileceğini düşündüklerini ifade etti.

 

TCMB Başkanı Erdem Başçı enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği söylemini tekrarladı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Perşembe günü gerçekleştirdiği sunumda Türkiye’nin dünya ihracatı içindeki payının arttığını, ihracatın büyümeye ve dengelenmeye olumlu katkı yaptığını açıkladı. Merkez Bankası’nın reeskont kredileri yoluyla ihracata destek sağladığını belirten Başçı, gıda fiyatlarındaki geçici hareketlerin etkisini kaybetmesinden sonra enflasyonun düşmeye başlamasını beklediklerini ifade etti.

 

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte %2.1 büyüdü.

Üretim yöntemiyle GSYH yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre sabit fiyatlarla %2.1 artışla 30.803 milyon TL oldu. Büyüme rakamlarının ardından değerlendirmede bulunan Goldman Sachs Türkiye için 2014 yılı GSYH beklentisini %3.5’ten %3’e revize etti. Kurumun 2015 yılı için büyüme beklentisi ise %1.8’den %2.2’ye revize edildi.

 

Carney faiz artırımının yaklaştığını açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney dün yaptığı açıklamada İngiltere’de faiz artırımının giderek yaklaştığını, fakat istihdamın hala toparlanma süreci içinde olduğunu belirtti. Carney’nin yaptığı açıklamanın ardından yükseliş hızını artıran GBP/USD dün 1.6157 seviyesine kadar yükseldi.

 

Haftanın Gündemi FOMC

İngiltere, ABD ve Euro Bölgesi enflasyon verilerinin takip edileceği haftada; en önemli gündem Çarşamba günü sonuçlanacak olan FOMC toplantı sonucu olacak. Euro Bölgesi’nde enflasyonun düşük kalmaya ve ECB’nin hedefi olan %2’den oldukça uzak bir artış göstermeye devam etmesini bekliyoruz. İngiltere ve ABD’de açıklanacak enflasyon rakamları ise hedef oranlara daha da yaklaşabilir. FED 30 Temmuz’da sonuçlanan toplantısı sonrasında varlık alım programında 10 milyar dolarlık kesintiye devam etmiş ve aylık tahvil alım programı 25 milyar dolara indirilmişti. Bu haftaki FOMC toplantısında ise FED’in 10 milyar dolarlık kesintisine devam etmesini bekliyoruz. Fakat son dönemlerde gündeme gelen erken faiz artırımına ilişkin gelecek mesajlar piyasalarda volatiliteyi artırabilir. Bugün açıklanacak verilere baktığımızda ise 10.00’da Türkiye işsizlik oranı, 11.00’da bütçe dengesi takip edilecek. 


Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki
10:00   TRY   Türkiye İşsizlik Ortalaması   Çeyreklik     8,8  
11:00   TRY   Türkiye Bütçe Dengesi       -0,61B  
15:30   USD   New York İmalat İndeksi     16,00   14,69  
16:15   USD   İmalat Üretimi   Aylık   0,5   1,0  
16:15   USD   Endüstriyel Üretim     0,3   0,4  
16:15   USD   Kapasite Kullanım Oranı     79,3   79,2  

Piyasalar

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, ECB’nin durgun Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmak için varlığa dayalı menkul kıymet alımı taahhüdünde bulundu. VDMK alımının büyüklüğünü şimdiden değerlendirmenin zor olduğunu ancak ciddi bir büyüklükte olacağını belirtti. Ayrıca, Euro Bölgesinde toparlanmanın ılımlı bir hızla devam edeceğini düşündüklerini, fiyat istikrarının sürdürülmesi için gerektiği takdirde daha fazla adım atmaya kararlı olduklarını da ifadelerinde yer verdi. ECB üyesi Weidmann, Avrupa Merkez Bankası’nın Euro Bölgesinde ciddi bir deflasyon sarmalı riski görmediğini ve bölgede büyümenin önümüzdeki iki yıllık sürede baskı altında kalabileceğini de belirtti. İspanya’nın TÜFE rakamları beklentileri karşıladı. Aylık bazda yüzde 0.1, yıllık bazda ise yüzde 0.5 daralma gösterdi. Euro Bölgesinin Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 2.2, endüstriyel üretim ise yüzde 1.0 artış gösterdi. Avrupa’da Euro Bölgesinde Ticaret Dengesinin açıklanacağı günde EURUSD paritesinde  1.2986’nın üzerinde 1.3056, 1.2950’nin altında ise 1.2914 seviyesi test edilebilir. 


GBPUSD

Geçtiğimiz hafta açıklamada bulunan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne İskoçya’nın bağımsızlığının hem İskoçya’ya hem de İngiltere’ye zarar vereceğini belirtti. Bu sabah açıklanan veriye göre ise İngiltere’de Konut fiyatları aylık bazda %0,9 yıllık bazda ise %7,9 artış gösterdi. Haftanın son işlem gününü 1,6267 kapatan GBPUSD günü 1,6273 seviyesinden açtı.
Teknik olarak bakıldığında gün içinde GBPUSD’de 1,6237 direncinin üzerinde 1,6270 seviyesi öne çıkabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,6219 desteğinin altında 1,6203 seviyesi takip edilebilir.


USDJPY

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, para politikalarını daha da gevşetecek politika araçlarına sahip olduklarını, ancak fiyat hedefine doğru istikrarlı bir ilerleme olduğu için şu anda bu araçlara ihtiyaçları olmadığını da vurguladı. Nisan 2014’te satış vergilerine yapılan arttırım sonrası , piyasaların gözü BOJ’un parasal gevşemeye gideceği beklentisindeydi. Ancak Nisan sonrası yapılan her BOJ toplantısında ve BOJ Başkanı Kuroda’da her konuşma bir süre daha ülke ekonomisini yakından izleyeceklerini ve duruma göre müdahale edebileceklerini tekrarlamakta. Bu son konuşmasında da belirttiği gibi şu anlık parasal gevşeme planlarının olmadığını yeniden vurguladı. Önümüzdeki yıl BOJ belki satış vergilerinde yine arttırıma gidebilir spekülasyonları dolaşırken, Japonya Başbakanı Abe açıklamalarında, yapılması planlanan bu arttırım için kararını henüz vermediğini belirtti. Hatta yönetimdeki bazı üyeler bile bu arttırımın ertelenmesi gerektiğini ifade etmekteler. Japonya’da piyasaların kapalı olduğu günde USDJPY paritesinde 107,38 üzerinde 107,64 öne çıkarken olası geri çekilmelerde 107,12’nin altında 106,96 takip edilebilir.


ALTIN

FED’in faiz arttırımı sinyallerinin etkisiyle Altında geçtiğimiz hafta satış baskısı devam etti. Haftanın son işlem gününde ABD’den perakende satışları takip ettik. Beklentileri karşılayan veride, Ağustos ayında yüzde 0.6, Otomobil hariç perakende satışlar ise Ağustos ayında yüzde 0.3 artış gösterdi. Temmuz ayı Perakende Satışlar verisi ise yüzde 0’dan yüzde 0.3’e revize edildi. Michigan Tüketici Güven endeksi 73.0’lık beklentinin üzerinde 75.6, Michigan Hassasiyeti ise 84.6 puan olarak gerçekleşti. Bu hafta ise piyasalar 16-17 Eylül tarihlerinde yapılacak olan FOMC toplantısına odaklanmış durumda. FED’den çıkabilecek yeni gelişmeler Dolar endeksinde ve Altında volatiliteyi arttırabilir. ABD’de bugün Endüstriyel üretim, Kapasite Kullanım Oranı ve New York İmalat endeksinin açıklanacağı günde Altında 1230$’un altında 1225$’a kadar geri çekilme gözlemlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1241$ ve 1255$ direnç seviyelerimiz. 


USDTRY

Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu Eurasia Başkanı Ökmen, Türkiye’de 2014 yılının ilk çeyreğine göre ikinci çeyreğinde enflasyonun Türk ekonomisini hırpalama etkisinin düştüğünü, yılın geri kalan bölümünde ise enflasyonda düzelme beklentilerinin gerçekleşme olasılığının yükseldiğini ifade etti. Enflasyon ve Büyüme üzerinde Tarımın negatif etkisinin abartılmaması gerektiğini, yıllık büyümenin yüzde 3.5-4 aralığında gerçekleşeceği yönündeki görüşlerini de koruduklarını belirtti. MB’nin şu andaki duruşunu ve para politikasını anlamanın onların açısından zor olmadığınında altını çizdi.  Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser, Türkiye’de son dönemde üretim ve özel yatırımların baskılandığını, Türkiye’nin dış borcunu azaltması gerektiğini ve kendini daha az kırılgan hale getirmesinin altı çizildi. Türkiye’nin pozitif reel faize ihtiyacı olduğunu ve Türkiye’nin Asya ülkelerinin rekabetçiliğini yakalayamadığını da ifadelerinde yer verdi. Türkiye’de Çeyreklik işsizlik oranı ve Bütçe Dengesinin açıklanacağı günde USDTRY paritesinde 2.2247 ve 2.2300 direnç seviyeleri olarak takip edilecek. Olası geri çekilmelerde ise 2.2128 ve 2.1990 destek seviyelerimiz. 


WTI Crude Oil

WTI petrol geçtiğimiz hafta 1.29% düşüş kaydetti ve en son Nisan 2013’te görülen seviye olan $90.45 seviyesini test etti.

WTI bugün $92.24 seviyesinden açtı. Teknik olarak incelenirse; $92.35 seviyesinin üzerinde $93.68 seviyesi, aşağı yönlü hareketlerde ise $90.74 seviyesinin altında $89.30 seviyesi test edilebilir. 


BIST100

BIST100 haftanın son işlem gününde, günü %1.45 ve 1.145,55 düşüşle 77.820,83 puandan kapattı. Gün içinde en yüksek 79.309,65, en düşük 77.703,56 seviyeleri test edilirken toplam işlem hacmi 2.92 Milyar TL oldu. En fazla değer kazanan endeks %1.83 yükselişle BIST Metal Ana Endeksi olurken, en fazla değer kaybeden endeks %2.43 düşüşle BIST İletişim Endeksi oldu. Yurtiçinde büyüme rakamlarının beklentilerden daha olumsuz gelmesi, ABD tarafında erken faiz artırım beklentilerinin artması ve hafta genelinde USD’nin TRY karşısında güçlü durmasının etkisiyle BIST100 Endeksi satış baskısına maruz kaldı. Geçtiğimiz haftaki hareketlerde de 80.000 seviyesinin üzerinde tutunmayı başaramayan endeks 77.703 seviyesine kadar geriledi ve haftalık bazda %5.32 düşüş gösterdi. BIST100 Endeksi’nde geri çekilmenin devamında 77.600 desteğinin altında 76.800 seviyesi test edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise takip edilecek ilk direnç seviyesi 78.500’de bulunuyor. 


Brent Crude Oil

BRENT petrol geçtiğimiz hafta 2.94% düşüş kaydederek en son Temmuz 2012’de görülen seviye olan $96.69 seviyesini test etti.
Bugün $97.64 seviyesinden açan BRENT petrolü, teknik olarak incelendiğinde ise aşağı yönlü hareketlerin devamında $96.93 seviyesinin altında $95.30; $97.84 seviyesinin üzerinde ise $98.78 seviyesi denenebilir.


VIOP30

Güne 97.000 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı son işlem gününde de gerilemeye devam etti. Gün içerisinde artan satış baskısının etkisiyle 95.400 seviyesine kadar gerileyen kontrat günü %1.57 düşüşle 95.750 puandan kapattı. 2 yıl gösterge tahvil faizi 9.05 puana kadar gösterdiği düşüşün ardından günü 9.23 puandan tamamladı. VIOP30 kontratında geri çekilmenin devamında 94.000 desteği takip edilecek. 94.000 desteğinin güçlü olması nedeniyle kontrat bu seviyeden bir miktar tepki alımları ile karşılaşabilir. 94.000 desteğinin kırılması durumunda ise orta vadede teknik olarak 91.000 seviyesine kadar düşüş gözlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 97.000 direnç konumunda. 


Tav Havalimanları Holding A.Ş. / TAVHL

Toplam azami 285 milyon Avro bedel karşılığında, Şirket, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş’nin %40 ve LGM Havalimanı İşletmeleri Ticaret Ve Turizm A.Ş.''nin %40 oranındaki paylarının devralınmasına ilişkin hisse alım sözleşmesi imzalamıştır. Taraflar, ISG ve LGM mevcut ortaklarından Malaysia Airports MSC Sdn Bhd ile ISG, LGM ve ISG Yer Hizmetleri mevcut ortaklarından Malaysia Airports Holdings Berhad''ın sahip oldukları söz konusu ön alım haklarını kullanıp kullanmama kararlarını beklemektedirler.


Tekstil Bank / TEKST

Ekonomist dergisinin haberine göre, Tekstibank satışı için yapılan başvuruları inceleyen BDDK, devir onayını bu hafta için açıklayacak.


PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / PRKME

Şirketin bütün aktif ve pasifinin kül halinde tasfiyesiz olarak Silopi Elektrik tarafından devralınması suretiyle, Silopi Elektrik  bünyesinde birleşme işleminde "ayrılma hakkı"nı kullanmayan pay sahiplerine, toplam 1 TL nominal bedelli Şirket payı karşılığında, 0,186914 TL Silopi Elektrik Üretim A.Ş. payı teslim edilecektir. 


GSD DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT / GSDDE

Şirketin ana ortağı GSD Holding A.Ş.''nin bağlı ortaklığı GSD Dış Ticaret A.Ş. ile bu şirketin aktif ve pasiflerinin bir bütün halinde Şirket tarafından devralınması suretiyle Şirket bünyesinde birleşilmesine ilişkin Birleşme Sözleşmesi imzalanmış olup Birleşme Duyuru Metni''nin onaylanması ve birleşmeye ilişkin sermaye artırımını içeren esas sözleşme değişikliğine uygun görüş verilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu''na başvurulacaktır. 


EGELİ & CO TARIM GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / EGCYO

Egeli & Co. Tarım Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.''nin B grubu paylarının 270.000 adedi  12 Eylül 2014 tarihinde 0,97 TL fiyattan borsa dışında Egeli & Co Portföy Yönetimi A.Ş.''ye devredilmiştir. 


Desa Deri / DESA

" Rings Alışveriş Merkezi Desa Şubesi" ünvanlı ve " Özdilekpark Alışveriş Merkezi Desa Şubesi" ünvanlı olmak üzere toplam 2 yeni mağaza faaliyete geçmiştir.


Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. / KERVN

SPK izni doğrultusunda; şirketin bağımsız denetime tabi 30.06.2014 tarihli ara dönem finansal raporlarının KAP''tan bildirimine ilişkin süre 19.09.2014 (dahil) tarihine kadar uzatılmıştır.


Reysaş Gayrimenkul Ortaklığı A.Ş. / RYGYO

 Şirket portföyünde yer alan Bolu Karma ve Tekstil Organize Sanayi Bölgesi''ne ait şirkete tahsis edilen toplam 20.654 m2 alanın üzerinde bulunan 12.130 m2''den oluşan depo Arçelik A.Ş.''ye 5 yıllığına kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 5 yılda yaklaşık KDV dahil 2.300.000 USD gelir elde edilecektir.


Batısöke Çimento Sanayi A.Ş / BSOKE

Şirketin 120.000 ton stok kapasiteli kapalı klinker stokhol yatırımı tamamlanarak devreye alınmıştır.

Yeni fırın yatırımına ilişkin teknik çalışma ve görüşmeler ise halen devam etmektedir.


Gedik Yat. Ort. / GDKYO

Gedik Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları 15/09/2014 tarihinde de işlem sırası kapalı kalacak olan paylar 16/09/2014 tarihinden itibaren Gözaltı Pazarı''nda işlem görmeye başlayacaktır.


Global Yatırım Holding / GLYHO

Şirket bağlı ortaklıklığı GES Enerji A.Ş.''nin Şirket sermayesinde sahip olduğu 43.049.267,-TL nominal değerli (sermayenin %21,08''ine tekabül eden) hisseden toplam en fazla 35.000.000,-TL nominal değerli bölümünün; Var olan ve oluşacak talebe göre öncelikle yurtdışında yerleşik uzun vadeli kurumsal yatırımcılar olmak üzere 31.12.2014 tarihine kadar satılmasına; en fazla 10.000.000,-TL nominal değere kadar olan kısmın, talepte bulunan Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üst Yönetime piyasa fiyatı üzerinden, grubun diğer çalışanlarına piyasa fiyatı üzerinden %3 iskonto yapılmak suretiyle ve her halükarda 18 ay boyunca elden çıkarmama taahhüdü verilmesi koşulu ile satılmasına karar verilmiştir. ARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305