26 Ağustos 2014

Haftanın İkinci İşlem Günü Asya İle Ekside Başladı

Haftanın İkinci İşlem Günü Asya İle Ekside Başladı

Yeni haftaya sakin bir veri akışı ile başlayan piyasalarda küresel çapta hisse senetleri görünümü olumluydu. Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü artıda tamamlarken, ABD hisseleri de primliydi ve S&P500 dün ilk defa 2.000 puanın üzerini test etti.  Haftaya 79.172 seviyesi ile alıcılı başlayan BIST100 Endeksi’nde olumlu dün de devam etti. BIST100 haftanın ilk işlem gününde, günü %0.42 ve 332,82 yükselişle 79.262,41 puandan kapattı. Yeni haftaya 97.250 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı ise dün artan alımların etkisiyle 98.000 seviyesine kadar yükseldi. Kontrat günü %0.90 yükselişle 97.975 puandan tamamladı. Dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketlerin etkisiyle yönünü aşağı çeviren altın dün de düşüşünü sürdürdü. Haftaya 1281 dolar ile başlayan XAUUSD dün 1274 seviyesine kadar geriledi. DXY Dolar Endeksi 82.44-82.58 bandında hareket ederken, EUR/USD 1.3184 seviyesine kadar geriledi ve EURO USD karşısında son 11 ayın en düşük seviyesine ulaşmış oldu.  Rusya-Ukrayna gerginliğinin tekrardan gündeme gelmesi bu sabah altına talebi artırdı ve haftanın ikinci işlem günü Asya ile ekside başladı. Bu sabah Asya piyasalarında olumsuz bir görünüm var, ABD vadelileri yatayda işlem görüyor. USD/TRY’nin 2.1750’nin üzerinde işlem gördüğü günde, Türkiye CDS’leri 183 seviyesinde.

 

Reel Kesim Güven Endeksi Ağustos ayında geriledi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre 2.2 puan azalarak 106.8 seviyesinde gerçekleşti.

 

Kapasite Kullanım Oranı geriledi.

Kapasite Kullanım Oranı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.8 puan azalarak %74.7 oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre dayanıklı tüketim malları, ara malları, gıda ve içecekler ile yatırım mallarında azalış olurken, dayanıksız tüketim mallarında değişiklik olmadı. . İmalat Sanayi genelinden mevsimsel etkilerden arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı ise bir önceki aya göre %0.2 azalarak %74.1 olarak gerçekleşti.

 

Avrupa tarafında veri akışı sakindi.

Almanya’da IFO İş Dünyası Beklentileri Endeksi Ağustos ayında 101.7 seviyesinde gerçekleşirken, IFO Mevcut Koşullar Endeksi 111.1 seviyesine geriledi.

 

ABD’de konut satışları geriledi.

Yeni konut satışları Temmuz ayında %2.4 düşüş göstererek 412 bin olarak gerçekleşti ve 429 binlik beklentileri karşılayamadı. ABD tarafında dün takip edilen diğer veri olan Markit Öncü Bileşik PMI Endeksi ise Ağustos ayında 58.8 değerini aldı.

 

Bugünün gündemi ABD Dayanıklı Mal Siparişleri

TSİ 15.30’da açıklanacak ABD Dayanıklı Mal Siparişleri ve 17.00’da ABD Tüketici Güven Endeksi takip edilecek önemli veriler arasında. Aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko ve Euro Bölgesi Kıdemli Yetkilileri bugün Minsk’te bir araya gelecek.  Yurtiçinde bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor. Hafta geneline baktığımızda ise yarın açıklanacak TCMB faiz kararı yurtiçindeki en önemli gündem maddesi olacak. Merkez Bankası’nın faiz oranlarında değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Merkez Bankası 17 Temmuz’da gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinde 50 baz puanlık indirime giderek faiz oranını %8.75’ten %8.25’e düşürmüştü. Borçlanma faiz oranı %8’den %7.50’ye indirilirken, banka tarafından yapılan açıklamada sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği, bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebin ılımlı bir eğilim sergilediği belirtilmişti. 

 


Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki
14:45   USD   Zincir Mağaza Satışları   Yıllık     3,8  
14:45   USD   Zincir Mağaza Satışları   Haftalık     -1,3  
15:30   USD   Dayanıklı Malları Siparişleri   Aylık   7,5   2,7  
15:30   USD   Çekirdek Dayanıklı Malların Siparişleri   Aylık   0,5   1,9  
16:00   USD   S&P/CS Konut Fiyatları Bileşik Endeksi(HPI)   Aylık   1,1   1,1  
16:00   USD   S&P/CS Konut Fiyatları Bileşik Endeksi(HPI)   Yıllık   8,6   9,3  
17:00   USD   Tüketici Şartları     89,0   90,9  

Piyasalar

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası üyesi Coene, Almanya ekonomisinde büyümenin yavaşlamasının Avrupa için iyi bir haber olmadığını ve Avrupa ekonomisinde toparlanmanın sürdürülebilirliği konusunda uluslararası bir endişenin var olduğunu dile getirdi. Ayrıca, gelecek eylül ayındaki verilere göre, ekonomideki zayıflamanın geçici mi yoksa uzun süreli mi olacağı konusunda iyi bir işaret olacağını da vurguladı. Almanya’da IFO endeksi rakamları beklentileri karşılayamadı. Almanya IFO İş ortamı endeksi 107.0 puanlık beklentinin altında 106.3 puan, Almanya Ticari Beklentileri ise 102.0 puanlık beklentinin altında 101.7 puan olarak gerçekleşti. Rakamlar sonrasında Almanya Ekonomi Bakanlığı sözcüsünden gelen açıklamada, açıklanan IFO rakamlarının, Almanya ekonomisinin ivme kaybetmekte olduğuna dair bir işaret olmadığının altını çizdi. Almanya hükümetinin cari ekonomik büyüme tahminlerinin değişmediğini ve Ekonomi Bakanlığı olarak bu yıl yüzde 1.8, gelecek yıl ise yüzde 2 olacağı beklentisini devam ettirdiklerini de vurguladı. Avrupa’da veri akışının sakin olduğu günde EURUSD paritesinde 1.3219’un üzerinde 1.3250’ye kadar yükselişler gözlemlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.3174 ve 1.3145 destek seviyelerimiz. 


GBPUSD

Bu haftaya genel olarak baktığımızda İngiltere tarafında Cuma günü GFK Tüketici Güveni ve Ulusal Konut Fiyat Endeksini takip ediyor olacağız. Merkez Bankaları arasında ilk faiz arttırımına gidecek olan İngiltere Merkez Bankasının olacağını düşünsek bile, BOE ‘nin önünde konut piyasası engel gibi görülmekte. Bu sebepten açıklanacak olan Ulusal Konut Fiyat Endeksi önemli bir veri seti olarak görülmekte. ABD tarafında ise bugün açıklanacak olan Dayanıklı Mal Siparişleri, Tüketici Şartları ve S&P/CS paritede volatiliteyi arttırabilir. GBPUSD paritesinde 1.6621’in üzerinde 1.6656’ya kadar yükselişler görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.6575 ilk takip edilecek destek seviyesi. 


USDJPY

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, Japon Yeni’nin ABD Doları karşısında değerinin 2007 yılı seviyelerine göre hala çük güçlü olduğunu vurguladı. BOJ Temmuz ayı hizmet üreticileri fiyat endeksi verisini açıkladı. Endeks Temmuz ayında yüzde 3.7 oranında artış gösterdi. Haziran ayındaki yüzde 3.6’lık artışta yüzde 3.7’ye revize edildi. Geçtiğimiz hafta açıklanan FOMC Toplantı tutanaklarının ardından FOMC üyelerinden farklı farklı açıklamalar gelmeye devam ederken, çoğunluğun söylemlerine baktığımızda, faizlerde arttırıma gidilmesi için ellerinde daha fazla kanıt olmasının gerektiğine ve bunun için ekonomik verilere, istihdam piyasasına ve enflasyonu göz önünde bulundurarak faizlerde arttırıma gidilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Japonya’da veri akışının sakin olduğu günde ABD’den Dayanıklı Mal Siparişleri, S&P/CS ve Tüketici Şartları paritenin seyri açısından önemli olacaktır. USDJPY’de 104.26 ve 104.60 direnç seviyelerimiz. Aşağıda ise 103.80’nin altında 103.49’a kadar geri çekilme görülebilir. 


ALTIN

San Francisco FED Başkanı Williams, FED’in ilk faiz artışına 2015’in ortasında gideceğini ve artırımların kademeli olarak devam edeceğini ifade etti. Atlanta FED Başkanı Lockhart, ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğunu ancak ekonominin hala faiz arttırımına hazır olmadığını da savundu. Faiz artırımı için daha fazla zamana ve daha fazla veriye ihtiyaçları olduğunu da ifadelerinde yer verdi. Geçtiğimiz hafta açıklanan FOMC toplantısının tutanaklarında faizlerde arttırıma gidilmesi için aynı ihtiyaçlar belirtilmişti. ABD’de açıklanan Yeni Konut satışları yüzde 2.4 daralma göstererek 412 Bin olarak açıklandı. Dallas Merkez Bankası İmalat Aktivite Endeksi ise 12.8 puanlık beklentinin altında 7.1 puan olarak gerçekleşti. Bugün ise ABD’nin enflasyon hedefi için önemli görülen verilerden biri olan Dayanıklı Mal Siparişleri yakından takip edilecek. Bu verinin dışında açıklanacak olan S&P/CS ve Tüketici şartları altında volatiliteyi arttırabilir. 1280$ desteği gücünü koruma devam ediyor. Yukarıda 1290$ ve 1305$ direnç seviyeleri olarak takip edilecek. 1280$ seviyesi aşağı doğru kırılırsa 1270$’a kadar düşüşler görülebilir.
USDTRY


USDTRY

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra piyasaların beklediği TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı yarın gerçekleştirilecek. Toplantı öncesi dün Türkiye’den Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı rakamlarını takip ettik. Kapasite kullanım oranı yüzde 75.5’lik beklentinin altında yüzde 74.7, Reel Kesim Güven endeksi ise bir önceki aya göre 2.2 puan azalarak 106.8 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0.3 puan azalarak 106.0 puan seviyesinde açıklandı. TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı öncesi dün Goldman Sachs tarafından gelen açıklamada, TCMB’nin faiz indirmesini beklediklerini belirtti. TCMB’nin para politikasını gevşetme hızını yavaşlatmakla birlikte, politika faizi ve gecelik borçlanma faizini indirmesini beklediğini bildirdi. Yurtiçinde veri akışının sakin olduğu günde USDTRY paritesinde 2.1792’nin üzerinde 2.1880, 2.1760’ın altında ise 2.1710 seviyesi test edilebilir. 


WTI Crude Oil

5 haftadır bir düşüş trendinde WTI petrolü geçen hafta açıklanan benzin stoklarının artması ve talepte azalma ile birlikte düşüş trendini onaylasa da dün güne 93,43 seviyesinden başlayıp gün içinde en düşük 93,04 ve en yüksek 93,96 seviyesini kaydederken günü 93,42 seviyesinden kapattı. Dün günlük grafikte ki mum hareketine bakıldığında oluşan Doji, WTI Petrolünde trendin dönebileceğinin sinyali olmakla birlikte bugün açıklanması beklenen Amerikan Petrol Enstitüsünün Stok verileri petrolde hareketlenmelere neden olabilir. Teknik olarak bakıldığında şuan 93,53 seviyesinden işlem gören WTI, aşağı yönlü hareketlerde $92.90 seviyesinin altında $91.70; yukarı yönlü hareketlerde ise $93.98 seviyesinin üzerinde $94.81 seviyesi test edebilir.


BIST100


BIST100 haftanın ilk işlem gününde, günü %0.42 ve 332,82 yükselişle 79.262,41 puandan kapattı. Gün içinde en yüksek 79.368,06, en düşük 78.922,99 seviyeleri test edilirken toplam işlem hacmi 1.71 Milyar TL oldu. En fazla değer kazanan endeks %1.74 yükselişle BIST Ulaştırma Endeksi olurken, en fazla değer kaybeden endeks %1.36 düşüşle BIST Aracı Kurumlar Endeksi oldu. Haftaya 79.172 seviyesi ile alıcılı başlayan BIST100 Endeksi’nde olumlu dün de devam etti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin teşvikleri destekleyen açıklamaları sonrasında küresel piyasalarda da iyimserlik sürdü. Haftanın ilk işlem gününü düşük hacimle ve artıda tamamlayan BIST100’de takip edilecek ilk direnç seviyesi 79.400’de bulunuyor. 79.400 direncinin kırılması durumunda 80.000’li seviyeler denenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 78.500 önemli bir destek seviyesi.


Brent Crude Oil

Irak’ta petrol üretimini baltalayan gerginliklerin azalması ile birlikte dünyanın önemli petrol üreticilerinden biri olan Çin’de ekonomik verilerin durgunluğa işaret etmesi petrol talebinde durgunluk endişelerini artırdıkça fiyatlarda görülen düşüş dikkat çekti. Uzun vadede yatay bir seyir takip eden BRENT, Haziran 2014’ten beri hafif bir düşüş trendinde diyebiliriz. Dün günü 102,05 seviyesinden açan BRENT Petrolü gün içinde en düşük 101,68 ve en yüksek 102,79 seviyelerini test ederken günü 102,68 seviyesinden kapattı. Teknik olarak bakıldığında, $102.13 desteğinin altında $101.75 seviyesi öne çıkarken yukarı yönlü hareketlerde ise 102,76 direncinin üzerinde 103,69 seviyesi takip edilebilir.


VIOP30

Yeni haftaya 97.250 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı dün artan alımların etkisiyle 98.000 seviyesine kadar yükseldi. Kontrat günü %0.90 yükselişle 97.975 puandan tamamladı. Haftaya 9.24 puandan başlayan 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi ise dün 9.18-9.28 bandında hareket etti. Dün denenmiş olan 98.000 seviyesi bugün izlenecek ilk direnç olacak. Bugün için 98.000 üzeri denemenin başarılı olmasını beklediğimiz kontratta bu seviyenin üzerinde 98.625 direnci takip edilecek. Olası geri çekilmelerde ise 97.250 destek konumunda. 


ENKA INSAAT VE SANAYI A.S. / ENKAI

Enka İnşaat, Türkiye’deki ve Rusya’daki rekabet kurulları izinlerinin alınması şartına bağlı olarak Pimaş''ın %81.23 oranındaki hissesini 57.673.300 TL bedelle Belçikalı Deceuninck Nv''e sattı.


PINAR SÜT MAMULLERİ / PNSUT

Rusya Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Gözlem Kurumu Pınar Süt’e  süt ürünleri ihracatı yapma izni verdi.


Doğan Holding / DOHOL

Devam eden vergi incelemeleri ile ilgili kamuya duyurulması gereken herhangi bir durum söz konusu olmadığını açıklamıştır.


TÜRK HAVA YOLLARI A.O. / THYAO

Sabah Gazetesi internet sitesi haberine göre, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, yeni kargo uçağı alınacağını açıkladı.


Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş / BRSAN

ABD  Ticaret Bakanlığı tarafından aralarında Türkiye''nin de bulunduğu toplam 9 ülkenin Petrol ve Gaz Kuyu Boruları satışları ile ilgili olarak açılan anti-dumping ve telafi edici vergi soruşturması kapsamında,  Ticaret Bakanlığı Şirket için herhangi bir Anti-Dumping vergisi hesaplamamış olmakla birlikte, Şirket için %15,89 seviyesinde bir telafi edici vergi oranı hesaplamıştır. Bu kararın, Şirket özelinde Petrol ve Gaz Kuyu Boruları pazarındaki konumu üzerinde çok olumsuz bir etki yaratmayacağını öngörmekteyiz. 


Ar Tarım Organik Gıda / ARTOG

Finansal Tablolarının en kısa zamanda yayınlanacağını bildirmiştir.


CLK Holding AŞ. / CLKHO

Finansal Tablolarının en kısa zamanda yayınlanacağını bildirmiştir.


YAYLA ENERJI URETIM TURIZM VE INSAAT TICARET / YAYLA

Kayseri, Erciyes Kış Sporları Turizm Merkezi''nde sürdürmekte olduğu, Butik Otel ve Günübirlik Ticari Tesis inşaatlarının bulunduğu bölgede, 20.08.2014 gecesi yaşanan sel felaketi neticesinde inşaat alanında da maddi zarar gerçekleşmiştir.  İnşaat çalışmalarında meydana gelen zararın kapsamına ilişkin bilgiler netlik kazandıkça detaylı olarak açıklanacağı bildirilmiştir.ARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305