25 Ağustos 2014

JACKSON HOLE SONRASI PİYASALAR

 
BIST100 haftanın son işlem gününde, günü %-0,04 ve -27,94 puan düşüşle 78.929 puandan kapattı. Güne 97,450 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı ise günü %0,03 düşüşle tamamladı. Avrupa borsaları haftanın son işlem gününde Yellen söylemleriyle gerilerken tamamlarken, ABD hisselerinde görünüm olumluydu. Bu sabah Asya piyasalarında karışık bir görünüm var, ABD vadelileri ise olumlu işlem görüyor. USD/TRY’nin 2,18’lerde işlem gördüğü günde, Türkiye CDS’leri 184.335 seviyesinde.

FED Başkanı Janet Yellen istihdam piyasasının hala istenilen düzeyde olmadığını belirtti açıkladı.
21-22-23 Ağustos tarihlerinde yapılan Jackson Hole toplantısı sempozyumu sona erdi. Jackson Hole’da konuşma yapan FED Başkanı Yellen, istihdamda ciddi anlamda atıl kapasitenin olduğundan ve istihdam piyasasındaki gelişmelerin FED’in karar vermesini zorlaştırdığının da altını çizdi. Atıl kapasitenin ise ne zaman ortadan kalkacağını öngörmenin zor olduğunu ve para politikasında erken gelecek sıkılaştırmanın istihdam piyasasındaki toparlanmayı frenleyeceğini de belirtti.

ECB Başkanı Draghi, Euro Bölgesindeki işsizlik sorununun çözümünün göründüğü kadar zor olmadığını vurguladı.

Haziran ayındaki ECB toplantısında aldıkları önlemlerin talebi arttıracağını ve Eylül ayında ki toplantıda ise refinansman ile ilgili yeni bir adım atabileceklerini sözlerine ekledi. İşsizlik sorunu ile ilgili çözümünün zor olmadığını ve bunun için tüm bölgeler için doğru ve uygun stratejilerle bu sorunun üstesinden gelebileceklerini de ifade etti.

St.Louis FED Başkanı Bullard, FED’in para politikasını tahmin edilenden daha erken sıkılaştırmaya gidileceğini belirtti.

ABD’den gelen ekonomik veriler doğrultusunda, FED’in daha erken faizlerde arttırıma gidebileceğini, istihdam piyasasında da iyileşmenin görüldüğünü ifade etti. FED’in faiz arttırmada geç kalmasının iki açıdan riskli olduğunu vurguladı. Bunlardan ilkinin enflasyondan kaynaklandığını ikincisini ise mali istikrarolabileceğini ekledi.

JP Morgan, Euro Bölgesi için büyüme tahminlerini düşürdü.

Geçtiğimiz hafta açıklanan ve beklentilerin altında gerçekleşen Euro Bölgesinin PMI verilerinin ardından JP Morgan ülke için büyüme tahminini düşürdü. 2014 3.çeyrek için büyüme tahminini yüzde 1.5’den yüzde 1’e, 4.çeyrek tahminini ise yüzde 2.0’dan yüzde 1.5’e çekti.

Almanya, Türkiye ve ABD’de veri akışı yoğun

TSİ 11:00’da Almanya’da IFO endeksi, 14:30’da Türkiye İmalat Güveni ve Kapasite Kullanım Oranı, ABD’de ise TSİ 17:00’da Yeni Konut Satışları yakından takip edilecek veriler arasında.


Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki
11:00   EUR   Alman Ifo İş Ortamı İndeksi     107,0   108,0  
14:30   TRY   Türkiye İmalat Güveni       109,0  
14:30   TRY   Türkiye Kapasite Kullanım Oranı       74,9  
16:45   USD   HİZMETLER PMI     59,9   60,8  
17:00   USD   Yeni Ev Satışları   Yıllık   425K   406K  
17:00   USD   Yeni Konut Satışları   Aylık     -8,1  

Piyasalar

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Avrupa tarafında Almanya’da ÜFE ve Avrupa’dan PMI rakamlarını takip etmiştik. Almanya tarafında ÜFE rakamları beklentilerin altında gerçekleşirken, Almanya PMI’ları ise beklentiler karşılamıştı. Euro Bölgesinde Temmuz 2013’ten beri en düşük seviyeye gerileyen İmalat PMI verisi 50.8 puan olarak gerçekleşti. Hizmetler PMI verisi de 54.2 puandan 53.5 puana gerileyerek Euro tarafındaki PMI verilerinin beklentileri karşılayamadığını söyleyebiliriz. Sonrasında ise piyasalar Jackson Hole sempozyumunda konuşma yapacak olan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’ye odaklandı. Draghi yapmış olduğu konuşmasında, Eylül ayında yapılacak olan ECB toplantısında refinansman ile ilgili yeni bir adım atabileceklerini belirtirken, işsizlik tarafında ise çözümün zor olmadığını bir şekilde uygun stratejilerle bu konunun da üstesinden gelebileceklerini açıklamalarına da yer verdi. Bugün ise Almanya’dan IFO endeksini takip ediyor olacağız. EURUSD paritesinde  1.3219’un üzerinde 1.3295’e kadar yükselişler görülebilir. Aşağıda ise 1.3174 ve 1.3100 destek seviyeleri olarak takip edilecek. 


GBPUSD

Haftanın son işlem gününü 1,6573 seviyesinden kapatan paritede Cuma günü volatiliteyi artıran Jackson Hole toplantı beklentisi ve Yellen’ın konuşması oldu. Toplantı sonrası şahin açıklamalarda bulunan Janet Yellen istihdam piyasasında ki iyileşmenin erken faiz artışına yol açabileceğini belirtmesiyle paritede ciddi geri çekilmeler gözlendi. İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ben Broadbent yaptığı açıklamada zayıf maaş artışlarının güçlenmesinin bir süre daha mümkün olmadığını belirtirken bu anlamda bir düzelme gerçekleşmediği takdirde İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz artırımı haberi gelmeyeceğini vurguladı. Günü 1,6571 seviyesinden açan parite 1,6516 seviyesini test ederken bugün gün içinde önemli bir veri bulunmamakta. Teknik olarak bakıldığında, 1,6575 direnci üstünde 1,6621 seviyesini test edebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1,6540 altında 1,6525 desteği takip edilebilir


USDJPY

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, deflasyonu yenmek için Japonya’nın agresif para politikasında gevşemeyi sürdürmesi gerektiğini ve Merkez Bankasının enflasyonun yüzde 2’yi yakalayacağına henüz kamunun ikna olmadığının da altını çizdi. Şu anda ki para politikasının enflasyonda yüzde 2’lik hedef yakalanıncaya ve sürdürülebilir hale getirilene kadar süreceği ifadelerine de yer verdi. Atlanta FED Başkanı Lockhart ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğunu ve ekonominin faiz arttırımına henüz hazır olmadığını da belirtti. Japonya’da veri akışının sakin olduğu günde ABD’de Yeni Konut satışları ve Dallas Merkez Bankası Aktivite endeksi yakından takip edilecek. USDJPY paritesinde 104.26’nın üzerinde 104.60, 103.90’nın altında ise 103.82 seviyesi test edilebilir. 


ALTIN

ABD’de %2 enflasyon hedefi olan ülkede önemli bir veri seti olarak görülen Perakende Satışlar açıklanmıştı. Aylık bazda Çekirdek TÜFE rakamı beklentiyi karşılamazken, diğer TÜFE rakamları ise beklentiye paralel olarak gerçekleşmişti. 20 Ağustos günü de en son yapılan FOMC toplantısının tutanaklarını takip ettik. Tutanaklara göre, faizlerde arttırıma gitmeden önce ABD’den açıklanacak olan ekonomik veriler, istihdam piyasası ve enflasyon tarafının yakından takip edileceğini bunlarda ki iyileşmeye bağlı olarak faizlerde erken arttırıma gidilebileceği sinyalleri verildikten sonra Dolar endeksindeki sert yükseliş Dolar’ın diğer para birimlerine karşı değer kazanmasına neden olmuştu. Tutanakların ardından gözler Jackson Hole sempozyumunda konuşma yapacak olan FED Başkanı Yellen’a çevrildi. Yellen, istihdam piyasasındaki gelişmelerin FED’in karar vermesini zorlaştırdığını ve istihdamda ciddi anlamda atıl kapasitenin olduğu ifadelerine yer verdi. Ve Atıl kapasitenin ne zaman ortadan kalkacağını öngörmenin zor olduğunu da belirtti. Bu haftaya genel olarak baktığımızda ise ABD’nin Büyüme (GDP) rakamı ve Dayanıklı Mal Siparişleri takip edeceğimiz önemli veriler arasında. Bugün ise ABD’den Yeni konut satışları ve Dallas Merkez Bankası İmalat aktivite endeksi açıklanacak. Altında  1281$ ve 1286$ direnç seviyelerimiz. Olası geri çekilmelerde ise 1270$ ve 1258$ destek seviyeleri. 


USDTRY

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Uluslararası Kredi derecelendirme Kuruluşlarından Türkiye hakkında açıklamaları takip etmiştik. Türkiye’de ki siyasi riskin hala devam ettiğini, kredi notunda bu durumun baskı yaratılabileceğinin de altı çizilmişti. Sonrasında geçtiğimiz hafta 12.Cumhurbaşkanı olarak seçilen Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 27 Ağustos’ta AK Parti’nin olağanüstü Genel Kuruluna, Genel Başkan adayı olarak girecek kişinin Dışişleri Bakanı ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu olarak açıklandı. Bu hafta ise gözler 27 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında. Hükümet faizlerde indirime gidilmesi yönünde görüşlerini sunarken, bu hafta MB’nın para politikasında yeni bir adıma gidip gitmeyeceği ise merakla bekleniyor. Bugün ise yurtiçinde İmalat Güveni ve Kapasite Kullanım Oranı verilerini takip ediyor olacağız. USDTRY paritesinde 2.1792’nin üzerinde 2.1880’e kadar yükselişler gözlemlenebilir. Aşağıda ise 2.1760’ın altında 2.1710 seviyesi takip edilecek. 


WTI Crude Oil

WTI petrolü geçtiğimiz hafta artan benzin stokları ve global talepte azalma sinyalleri ile 3.81% düşüş kaydetti. Beş haftadır düşüş kaydeden WTI petrolünde hem global talepte azalma hem de dünyanın en çok petrol tüketen güçlü ekonomilerinden gelen zayıf sinyaller etkili oldu.
Enerji Enformasyon Kurumu’nun haftalık petrol raporuna göre Amerika’da geçtiğimiz hafta benzin stokları 0.58 milyon varil artış gösterirken ham petrol stokları ise 4.47 milyon varil azaldı. Amerika’da stoklar azalırken, Çin’de HSBC İmalat PMI’ı beklentilerin üzerinde gerileyerek 50.3 olarak gerçekleşti. Beklenti 51.5 idi. Çin’in 7.5’lik büyüme hedefini sorgulatan bu gelişme petrol talebi ve fiyatları üzerinde etkili olabilir.
WTI petrolü geçen hafta $97.08 seviyesinden açtı ve günü 3.81% düşüş ile $93.38’den kapattı. Bugün $93.43 seviyesinden açan WTI; teknik olarak incelendiğinde ise aşağı yönlü hareketlerde $92.90 seviyesinin altında $91.70; yukarı yönlü hareketlerde ise $93.98 seviyesinin üzerinde $94.81 seviyesi test edebilir.


BIST100

BIST100 haftanın son işlem gününde, günü yüzde 0.04 ve 27.94 düşüşle 78.929 puandan kapattı. Gün içinde en yüksek 79.408, en düşük 78.565 seviyeleri test edilirken toplam işlem hacmi 2.3 Milyar TL oldu. En fazla değer kazanan endeks olurken yüzde 81.23 BIST METAL , en fazla değer kaybeden  endeks ise yüzde 5.35 ile BIST MENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI oldu. Teknik olarak baktığımızda, endekste 79.000’in üzerinde 79.500’e kadar yükselişler gözlemlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 78.300 takip edilecek destek seviyemiz. 


BIST100

BIST100 haftanın son işlem gününde, günü yüzde 0.04 ve 27.94 düşüşle 78.929 puandan kapattı. Gün içinde en yüksek 79.408, en düşük 78.565 seviyeleri test edilirken toplam işlem hacmi 2.3 Milyar TL oldu. En fazla değer kazanan endeks olurken yüzde 81.23 BIST METAL , en fazla değer kaybeden  endeks ise yüzde 5.35 ile BIST MENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI oldu. Teknik olarak baktığımızda, endekste 79.000’in üzerinde 79.500’e kadar yükselişler gözlemlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 78.300 takip edilecek destek seviyemiz. 


Brent Crude Oil

Libya’da üretim artarken; Irak’taki üretimin de gerginliklerden etkilenmemesi arz yönlü endişeleri yok ederek petrol fiyatlarını aşağı yönlü etkiliyor. Ayrıca global petrol talebinde azalma da düşüşü yaratan bir diğer faktör.

Çin’den geçtiğimiz hafta gelen konut piyasası sektörüne dair verilerdeki olumsuz görüntü ve üzerine gelen düşük HSBC İmalat PMI verisi ile dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi Çin’in ekonomisinde görülen durgunluk global petrol talebinde düşüş beklentisi oluşturarak fiyatları aşağı yönlü etkiledi. Jeopolitik risklerin azalması ile hafta başından beri düşüşte olan BRENT petrolü en son Temmuz 2013’te görülen düşük seviyelerden dönerek yatay seyrine devam ediyor.

BRENT petrolü geçtiğimiz hafta $103.17 seviyesinden açtı ve 0.98% düşüş ile $102.16’dan kapattı. Bugün $102.05 seviyesinden açan BRENT petrolü; teknik olarak incelendiğinde ise aşağı yönlü hareketlerde $101.75’in altında $101.08 seviyesi denenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise $102.22 seviyesinin üzerinde $102.76 seviyesi test edilebilir.

 


VIOP30

Güne 97.450 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı günü 97.100’den tamamladı. Gün içerisinde 9.12-9.28 bandı arasında hareket eden 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi ise haftanın son işlem gününü 9.27 puandan tamamladı. VIOP30 kontratında  97.900’ün üzerinde 99.000, 96.270’in altında ise 95.270 seviyesi test edilebilir. 


İhlas Gazetecilik / IHGZT

Şirket yabancı kaynak kullanımı yerine mevcut kaynakların değerlendirilmesi açısından, İstanbul, Bahçelievler, Yenibosna Merkez Mahallesi 29 Ekim Caddesi No 11 de bulunan gayrimenkulde sahip olduğumuz 2, 3, 4, 5 nolu bağımsız bölümlerin Aslan Ticaret Dayanıklı Tüketim Malları Ltd. Şti.ne 68.000.000 TL bedelle satılmasına, önemli nitelikteki işlemler kapsamında genel kurul toplantısında olumsuz oy kullanacak ortaklara ayrılma hakkı kullandırılmasına ve “Ayrılma Hakkı Kullanım Fiyatının" 0,46 TL olarak belirlenmesine karar vermiştir. 


Doğan Holding / DOHOL

The Wall Street Journal Türkiye haberine göre, WSJ Türkiye''''ye konuya ilişkin bilgi veren iki kaynak, bir süredir Doğan Grubu''''na ait şirketlerde vergi incelemesi yapıldığını kaydetti. İnceleme yapılan şirketler arasında grubun medya şirketlerinin de bulunduğu belirtildi.


Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. / EKGYO

Şirket tarafından geliştirilen projelerde, 01 Ocak - 31 Temmuz  2014 tarihleri itibariyle, toplamda 2.073.141.768,94   (KDV Hariç) tutarında, 4.650 adet bağımsız bölümün satışı (ön satışlar dahil) gerçekleştirilmiştir. Temmuz ayı içerisinde satışı (ön satışlar dahil) gerçekleşen bağımsız bölüm sayısı ise 364 adettir. Bu bağımsız bölümlerin KDV hariç peşin satış değeri ise toplam 209.574.334,31  TL dir.


Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası / TSKB

Katılım bankaları ve faktoring şirketleri aracılığıyla KOBİ ile ihracatçı orta ölçekli şirketlere kullandırılmak üzere, Bankanın Dünya Bankası''ndan T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı garantisi ile temin ettiği 250 milyon ABD Doları eşdeğeri tutarındaki "Yenilikçi Finansmana Erişim Projesi" (''Innovative Access to Finance Project'') kredi sözleşmesi 22 Ağustos 2014 tarihinde imzalanmıştır.


Finansbank / FINBN

Banka YK tarafından, toplam 10.000.000.000 TL tutara ve 5 yıla kadar vadeli banka bonoları ve/veya tahviller ihraç edilmesine, BDDK, SPK ve Borsa İstanbul''a gerekli başvuruların yapılması ve gerekli işlemlerin yerine getirilmesi için Genel Müdürlüğün yetkilendirilmesine karar verilmiştir.


TEB Ekonomi Bankası A.Ş. / TEBNK

Banka tarafından yurt içinde nitelikli yatırımcılara satılmak üzere 400.000.000 TL tutara kadar farklı tertiplerde ve vadelerde Türk Lirası cinsinden kredi riskine dayalı borçlanma aracı ihraç edilmesi için ihraç edilecek borçlanma araçlarına ilişkin İhraç Belgesi SPK onayına sunulmuştur.

 


RTA Laboratuvarları / RTALB

Şirket medikal alandaki faaliyetlerini geliştirmek ve ürün portföyünü çeşitlendirmek üzere , biyoteknoloji sektöründe faaliyet gösteren "Sacem Hayat Teknolojileri A.Ş" ile her türlü işbirliği, ortaklık ve satın alma opsiyonları dahil olmak üzere görüşmelere başlamıştır.  ARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305