14 Ağustos 2014

BIST100 Negatif Ayrıştı

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Güne tepki alımları ile artıda başlayan endekste günün devamında yön tekrardan eksiye döndü. BIST100 haftanın üçüncü işlem gününde, günü %0.27 ve 208,68 düşüşle 77.618,56 puandan kapattı. Gün içerisinde 9.39-9.57 bandı arasında hareket eden 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi ise haftanın üçüncü işlem gününü 9.45 puandan tamamladı. Güne 96.175 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı ise günü %0.39 düşüşle 95.675 puandan tamamladı. Avrupa borsaları dün günü artıda tamamlarken, ABD hisselerinde de görünüm olumluydu. Bu sabah Asya piyasalarında olumlu bir görünüm var, ABD vadelileri ise %yatayda işlem görüyor. USD/TRY’nin 2.1550’nin üzerinde işlem gördüğü günde, Türkiye CDS’leri 186 seviyesinde.

 

S&P Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P direktörü ve Türkiye’ye ilişkin makro ekonomik öngörülerden sorumlu Kıdemli Ekonomist Tatiana Lysenko, Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini %2.4’ten %2.9’a, 2015 yılı için %2.7’den %3’e yükseltti. Kuruluş tarafından yapılan açıklamada tüketici fiyatlarındaki artışın hız kazanmasının beklentilerde istikrarsızlığa işaret ettiği ifade edildi ve yıl sonu itibariyle enflasyonun %8.8 olabileceği belirtildi.

Yurtiçinde en son açıklanan enflasyon verisi Temmuz ayında yıllık bazda %9.32 artış göstererek beklentilerin üzerinde bir yükseliş göstermişti. Enflasyonun ardından değerlendirmede bulunan Morgan Stanley Türkiye için 2014 sonu enflasyon beklentisini %8.5’ten %9.1’e çıkarırken, Goldman Sachs ise 2014 yıl sonu enflasyon tahminini %9.2’ye revize etti.24 Temmuz tarihinde açıklanan ‘Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminleri değiştirilmedi. Yıl sonu enflasyon hedefi beklentisi %7.6 olarak belirtildi. ATIG olarak sene başında da yayınladığımız yıl sonu enflasyon beklentimiz %8.4 seviyesinde.

 

İngiltere Merkez Bankası faiz artırımı için ücretlerdeki artışın önemli olduğuna dikkat çekti.                                

İngiltere Merkez Bankası tarafından dün yapılan açıklamada yıllık enflasyonun önümüzdeki iki yıl boyunca %2 seviyesinde olacağı ve faiz oranlarının finans piyasalarının beklentilerine paralel bir şekilde artırılacağı belirtildi. BOE gelecek dönemlerde faiz artışlarının kademeli bir şekilde artacağını ve gösterge faizin %2 ile %3 aralığının üstüne birkaç yıl daha çıkmayacağını belirtti. Aynı zamanda BOE yetkilileri ücret artışlarının düşük seviyede kalması halinde ilk faiz artırımı konusunda ellerinin bağlı kalabileceğini ve BOE’nin ücret artışının bu yıl %1.25 civarında olmasını beklediklerini ifade ettiler.

 

ABD’de Perakende Satışlar verisi USD’yi zayıflattı.

ABD''de perakende satışlar Temmuz ayında değişiklik göstermeyerek %0.2’lik artış beklentisini karşılayamadı. Perakende satışlar Haziran ayında %0.2 artış göstermişti.  Veri sonrasında DXY dolar endeksi 81.35 seviyesine kadar gerilerken, USD/TRY 2.1523 seviyesine kadar düşüş gösterdi.

 

Goldman Sachs ABD’nin üçüncü çeyrek GSYH beklentisini aşağı yönlü revize etti.

Goldman Sachs ABD’de tüketici harcamalarının sınırlı kalması nedeniyle ABD ekonomisinde toparlanmanın yılın ikinci yarısında ne boyutlarda olacağı konusunda soru işaretlerine neden olduğunu açıkladı ve üçüncü çeyrek büyüme beklentisini %3.1’e düşürdü.

 

Avrupa tarafında veri akışı yoğun.

Yurtiçinde 10.00’da Ödemeler Dengesi ve Sanayi Ciro Endeksi’nin takip edileceği günde, küresel piyasalardaki en önemli gündem Euro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon ve büyüme rakamları olacak. Euro Bölgesi büyüme ve enflasyon verisi TSİ 12.00’da açıklanacak.   


Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki
02:01   GBP   RICS Konut Fiyatı Dengesi     50%   53%  
08:30   EUR   Fransız GDP (çeyreklik)   Aylık   125   0,1%  
09:00   EUR   Alman GDP (çeyreklik)     0,1%   0,8%  
09:00   EUR   Almanya GDP (YoY)     1,4%   2,5%  
10:00   TRY   ÖDEMELER DENGESİ   Aylık      
10:30   EUR   Hollanda GDP (Yıllık)       0,6%  
12:00   EUR   Çekirdek CPI (Yıllık)   Yıllık   1   0,8%  
12:00   EUR   Çekirdek TÜFE (Aylık)       0,1%  
12:00   EUR   GDP (Çeyreklik)     0.1%   0.2%  

Piyasalar

EURUSD

Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann, güçlü Avrupa’nın güçlü Euro ile mümkün olduğunu belirtti. Euronun yatırımcıların yeniden güven duyduğu için değer kazandığını açıkladı. Aynı zamanda istisnai düzeyde düşük olan faiz oranlarından yararlanan şirketlere de olumlu bir etki yaptığını savundu. Almanya’nın 2024 vadeli tahvil ihalesi ile 3.3 Milyar Euro borçlandı. Almanya’da açıklanan TÜFE rakamları beklentilere paralel olarak açıklandı. Euro Bölgesi sanayi üretimi aylık bazda yüzde 0.3 daralırken, yıllık bazda ise yüzde 0 olarak açıklanarak her iki dönemde de beklentilerin altında olarak gerçekleşti. Bugün ise Fransa,Almanya ve Euro Bölgesinden büyüme rakamlarını takip ediyor olacağız. Açıklanacak bu veriler paritede volatiliteyi arttırabilir. %2 enflasyon hedefi olan Avrupa’da önemli bir veri seti olan TÜFE ‘de bugün açıklanacak veriler arasında. EURUSD paritesinde 1.3372’nin üzerinde 1.3458,1.3330’un altında 1.3249 seviyesi test edilebilir. 


GBPUSD

İngiltere’de işsizlik oranı beklentiye paralel olarak yüzde 6.4 olarak açıklandı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney enflasyon raporuna ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, BOE’nin faiz artırımı konusunda önceden belirlenmiş bir rotası olmadığını tekrarlarken, faiz artırımının kademeli ve sınırlı olacağını vurguladı. Ülke ekonomisinin normalleşmesiyle faiz oranının artırılması gerekeceğini ifade etti. Jeopolitik gelişmelerin ve AB üzerindeki etkilerinin yakından izlenmesi gerektiğini ve ihracat pazarlarındaki gelişmelerin ekonomiyi olumsuz yönde etkilediğini ancak jeopolitik gelişmelerin henüz para politikası kararlarında etkili olmadığını da belirtti. İngiltere Merkez Bankası 2015 büyüme tahminini yüzde 2.9’dan yüzde 3’e yükseltti. Bu sabah ise İngiltere ‘de RICS Konut fiyat endeksi yüzde 51’lik beklentinin altında yüzde 49 olarak gerçekleşti. İngiltere’de veri akışının sakin olduğu günde ABD’den gelecek veriler paritenin seyri açısından önemli olacaktır. GBPUSD paritesinde 1.6741’in üzerinde 1.6820 seviyesine kadar yükselişler görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.6660’nın altında 1.6640 seviyesine kadar düşüşler gözlemlenebilir.  


USDJPY

8 Ağustos tarihinde yapılan Japonya Merkez Bankası Para Politikası toplantısının tutanakları açıklandı. Tutanaklara göre, Japonya’da üretim açığı ve enflasyon beklentileri fiyatlar üzerinde yukarı yönlü bir baskıya neden olabileceği belirtildi. Japonya Ekonomi Bakanı Amari, ekonominin zaman zaman görülebilecek zayıflamalara rağmen toparlanma içinde olduğunu ifade etti. Bu sabah ise Japonya’da Çekirdek makine siparişleri Haziran ayında bir önceki aya göre beklentilerin altında bir artış gösterdi. Haziran ayında siparişler bir önceki aya göre sadece yüzde 8.8 arttı. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış çekirdek siparişler de Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azaldı. Yarın ise Japonya’da veri akışı sakin olacak. Bugün USDJPY paritesinde 102.64’ün üzerinde 103.05, 102.40’ın altında 102.21 seviyesi hedeflenebilir.

 


ALTIN

Goldman Sachs ekonomistleri ABD ekonomisi için 3. çeyrek büyüme tahminlerini cansız tüketici harcamalarına işaret ederek aşağı yönlü revize etti. Banka, büyüme tahminini yüzde 3,3''den 3,1''e indirdi. Enflasyon açısından önemli olan Perakende Satışlar verisi dün açıklandı. Beklentilerin altında gerçekleşen rakamlar Dolar endeksinde gevşemeyle altında sert yükselişler gözlemlendi. Veri açıklandıktan sonra Altında 1314$ seviyesine kadar yükselişler görüldü. Bugün ise ABD’de devam eden işsizlik başvuruları,istihdam talepleri ve Bloomberg Tüketici Güveni takip edilecek. Altında 1305$ desteğinin ön plana çıktığını görüyoruz. 1310$ seviyesinin üzerinde işlemlerin kalıcı olursa 1322$ seviyesine kadar yükselişler gözlemlenebilir.  


USDTRY

Seçimlerin ardından TL’de ki gevşemeyle 2.14 seviyelerinin altında işlemler gözlemlemiştik. Sonrasında Fitch’ten gelen açıklamalarda Türkiye’de ki siyasi riskin hala devam ettiğini belirtmesiyle TL’de değer kaybederek Dolar/TL’de 2.16 seviyelerinde işlemler gerçekleşti. Goldman Sachs, Türkiye''nin cari işlemler açığında geçtiğimiz 9 ayda görülen keskin daralmanın, cari çeyrek dönemden itibaren yerini yeniden genişlemeye bırakacağını tahmin ederken, TL''nin ABD Doları karşısında gelecek 6-12 ayda biraz daha zayıflaması için alan gördüğünü bildirdi. Yurtiçi finansal şartlarda keskin gevşeme, TL''de aşırı değerlenmenin derinleşmesi ve dış talepteki zayıflığın etkisi ile cari işlemler açığının yeniden yükselme yoluna girmesini büyük olasılık olduğunu ifade eden kurum, gelecek 3 ay için ABD Doları/Türk Lirası paritesini 2,15 olarak beklemeye ve TL''nin 6-12 ayda 2,35 ve 2,50 seviyelerine gerileme potansiyeli olduğunu görmeye devam ettiklerini vurguladı. Bugün ise Türkiye’nin cari açık rakamı açıklanacak. Açıklanacak rakamla paritede volatilite yükselebilir. USDTRY’de 2.1575’in üzerinde 2.1690, 2.1519’un altında 2.1484 seviyesi hedeflenebilir. 


WTI Crude Oil

Enerji Enformasyon Kurumu’nun haftalık raporuna göre Amerika’da ham petrol stokları 1.40 milyon arttı, benzin stokları ise 1.16 milyon varil azaldı. Beklenti ise ham petrol stoklarının yedinci haftalık azalmayı kaydedip 1.75 milyon varil azalarak Şubat’tan beri en düşük seviye olan 363.9 milyon varile ineceği yönünde idi. Benzin stoklarının ise 200 bin varil azalması bekleniyor idi. Stoklardaki artıştan sonra WTI petrolü dün $97.20 seviyesinden açtı, gün içerisinde en yüksek $97.65 en düşük $96.89 seviyelerini test etti ve 0.13% düşüş göstererek haftanın ikinci günlük düşüşünü kaydetti. Dün ise Amerika’dan Perakende Satışlar verisi beklentilerin altında (0.0%; beklenti: 0.1%) geldi ve petrol talebine dair azalma olarak yorumlanabilir. Bugün $97.34 seviyesinden açan WTI; teknik olarak incelendiğinde ise aşağı yönlü hareketlerde $97.25 seviyesinin altında $96.53; yukarı yönlü hareketlerde ise $97.71 seviyesinin üzerinde $98.33 seviyesi test edebilir.

 


BIST100

BIST100 haftanın üçüncü işlem gününde, günü %0.27 ve 208,68 düşüşle 77.618,56 puandan kapattı. Gün içinde en yüksek 78.310,19, en düşük 76.845,98 seviyeleri test edilirken toplam işlem hacmi 4.25 Milyar TL oldu. En fazla değer kazanan endeks %2.50 yükselişle BIST Ticaret Endeksi olurken, en fazla değer kaybeden endeks %4.75 düşüşle BIST Metal Ana Endeksi oldu. Güne 78.141,64 seviyesi ile alıcılı başlayan endekste günün devamında yön tekrardan eksiye döndü. TL dün USD karşısında güçlü dursa olsa da, USD/TRY’nin hala 2.15’in üzerinde seyretmesi ve gösterge tahvil faizinin 9.40 puan üzerindeki hareketi endeksteki yükselişlerin hızını kesti. Hafta başından beri takip ettiğimiz 78.500 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece endekste sağlıklı ve kalıcı bir yükseliş hareketinden bahsetmenin zor olacağını düşünüyoruz. BIST100 Endeksinde ise geri çekilmelerde ise 76.500 desteğini takip edeceğiz.


Brent Crude Oil

Çin’den beklentilerin altında gelen Perakende Satışlar verisi sonrasında $102.33 ile son 13 ayın en düşük seviyesini gören BRENT petrolü de dün tekrar yükseliş gösterdi. Perakende Satışlar Çin’de 12.4%’lik beklentiye karşılık 12.2% olarak açıklanmıştı. Bu data ile Çin’de petrol talebinin azalabileceği olasılığı fiyatlamalarda rahatlık oluşturdu. Global petrol talibi ise, Enerji Enformasyon Kurumu’nun açıklamalarına göre 2012 sonundan beri en düşük seviyelerine geriledi. EIA petrol talebi büyüme tahminini 2014 için günlük 180,000 varil azalttı. Arz yönlü endişeler de jeopolitik risklere rağmen Suudi Arabistan ve Libya’da üretimin artışı ile dengelendiğinden bu durum petrol fiyatlarında düşüşü tetikledi. EIA’ya göre OPEC arzı Temmuz ayında günlük 300 bin varil artış gösterdi. Öte yandan Ukrayna taraflı gerilimde azalma da düşüşü destekleyici nitelikte. Öte yandan; Ukrayna’da gerginlik azalırken, İsrail ve Gazze arasında Mısır tarafından yürütülen ateşkes görüşmelerinin sonuçsuz kalışı fakat ateşkesin beş gün daha uzatılması BRENT’te fiyatlamalarda rahatlık yaratabilir. BRENT petrolü dün $102.91 seviyesinden açtı, gün içerisinde en yüksek $105.06 en düşük $102.33 seviyelerini test etti ve 1.85% artış ile göstererek haftanın ilk günlük artışını kaydetti ve $104.81’den kapattı. Bugün $104.81 seviyesinden açan BRENT petrolü; teknik olarak incelendiğinde ise yukarı yönlü hareketlerde $105.02’nin üzerinde $106.77 seviyesi denenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise $104.40 seviyesinin altında ise $103.61 seviyesi test edilebilir. 


VIOP30

Güne 96.175 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı günü %0.39 düşüşle 95.675 puandan tamamladı. Gün içerisinde 9.39-9.57 bandı arasında hareket eden 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi ise haftanın üçüncü işlem gününü 9.45 puandan tamamladı. VIOP30 kontratında 95.650 izlenecek ilk direnç konumuna gelmişken, geri çekilmenin devamında 94.450 desteği takip edilecek. 


Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. / EKGYO

Emlak Konut''''un vergi dairesine sunulan 2014 yili 6 aylik kari 549.554.159 tl


İPEK DOĞAL ENERJİ KAYNAKLARI ARAŞTIRMA VE ÜRETİM A.Ş. / IPEKE

İpek Dogal Enerji''''nin vergi dairesine sunulan 2014 yili 6 aylik net kari 3.532.515 tl


Şekerbank / SKBNK

 Şekerbank''''in 2014/6 aylik konsolide net kari 81.330.000 tl (2013/6 aylik: 118.436.000 tl)


Logo Yazılım / LOGO

Logo Yazilim''''''''in 2014/6 aylik konsolide net kari 16.324.903 tl (2013/6 aylik: 7.156.856 tl) 


Çimsa / CIMSA

Çimsa''''nin 2014/6 aylik konsolide net kari 98.920.120 tl (2013/6 aylik: 217.815.164 tl)


Coca Cola İçecek / CCOLA

Coca-Cola icecek''''in 2014/6 aylik konsolide net kari 224.614.000 tl (2013/6 aylik: 391.725.000 tl)


Dagi Giyim / DARDL

Dagi Giyim''''in vergi dairesine sunulan 2014 yili 6 aylik kari 4.045.309 tl


Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. / EREGL

13 Ağustos 2014 tarihi itibariyle şirketin 2014 yılı beklentileri FAVOK marjı için %18-20, net kar marjı için %11-13 olarak revize edildi. 


METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş. / METRO

Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding AŞ ile Venado Resourcez LLC, LOTI ve bağlı bulundukları şirketleri arasında uzun vadeli kredi temini için niyet mektubu imzalandı.ARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305