11 Ağustos 2014

Haftanın İlk İşlem Gününde Piyasalar

Geçtiğimiz hafta yurtiçinde enflasyon ve Sanayi Üretimi rakamları takip edilirken, küresel piyasalarda gündem BOE, BOJ ve ECB’nin faiz kararlarıydı. Verilerden çok ön plana çıkan gelişme ise Rusya-Ukrayna gerginliği ve Orta Doğu’da yaşanan politik endişelerdi. Artan jeopolitik risklerin etkisiyle altın geçtiğimiz hafta 1322 seviyesine kadar yükselirken, USD de gelişmekte olan para birimleri karşısında güçlüydü. Artan risk algısının etkisiyle geçtiğimiz hafta 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi 9.68 puana, USD/TRY ise 2.1878 seviyesine kadar yükseldi. Hafta genelinde karışık, ağırlıklı olarak satıcılı bir görünüm sergileyen hisse senedi piyasalarında da volatilite yüksekti. Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü ekside tamamlarken, ABD hisselerinde görünüm olumluydu. BIST100 haftanın son işlem gününde, günü %0.45 ve 356,10 yükselişle 79.199,41 puandan kapattı. Jeopolitik risklerin de etkisiyle küresel çapta hisse senetlerinde gözlenen satış baskısı ve USD/TRY’deki yukarı yönlü hareketin hızını artırması endeksi Cuma günkü açılışta olumsuz etkiledi. Seans sonuna doğru artan alımların etkisiyle günü artıda tamamlayan BIST100 haftalık bazda %3.53 geriledi. Bu sabah Asya piyasalarında olumlu bir görünüm var, ABD vadelileri ise %0.20 artıda işlem görüyor. USD/TRY’nin 2.14’ün altında işlem gördüğü günde, Türkiye CDS’leri 202 seviyesinde.

 

Enflasyon beklentilerin üzerinde arttı.

Enflasyon Temmuz ayında aylık bazda %0.45, yıllık bazda %9.32 artış göstererek beklentilerin üzerinde bir yükseliş gösterdi. Çekirdek TÜFE ise yıllık bazda %9.75 artış gösterdi. Aylık bazda en yüksek artış %2.97 ile eğlence ve kültür grubunda gerçekleşirken, yıllık bazda en fazla artış %13.74 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Enflasyonun ardından değerlendirmede bulunan Morgan Stanley Türkiye için 2014 sonu enflasyon beklentisini %8.5’ten %9.1’e çıkardı. Goldman Sachs ise 2014 yıl sonu enflasyon tahminini %9.2’ye revize ederken, 2015 yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmedi ve %8.2 olarak bıraktı. 24 Temmuz tarihinde açıklanan ‘Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminleri değiştirilmedi. Yıl sonu enflasyon hedefi beklentisi %7.6 olarak belirtildi. ATIG olarak sene başında da yayınladığımız yıl sonu enflasyon beklentimiz %8.4 seviyesinde.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Sanayi Üretimi Haziran ayında yıllık bazda %1.4 artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Sanayi Üretimi bir önceki aya göre %0.1 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %5.8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %0.8 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %1.6 azaldı.

 

ECB faizlerde değişikliğe gitmedi.

Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği toplantının ardından faiz oranlarını değiştirmeyerek rekor düşük seviyede bıraktı. Politika faizi %0.15''''te bırakılırken, fonlama faizi %0.4, mevduat faizi -%0.10 olarak sabit tutuldu. Faiz kararının ardından açıklama yapan ECB Başkanı Mario Draghi, Ukrayna’da meydana gelen gelişmelerden dolayı risklerin arttığını belirtti. Artan jeopolitik risklerin yansımalarını ve kurlardaki gelişmeleri yakından izleyeceklerini belirten Draghi, orta vadeli enflasyon görünümünün değişmesi durumunda politika tedbirleri konusunda yönetim konseyinin görüş birliği içerisinde olduğunu ifade etti.

 

İngiltere Merkez Bankası para politikasında değişikliğe gitmedi.

İngiltere Merkez Bankası politika faizini %0.50’de bırakırken, tahvil alım programını 375 milyar sterlin olarak belirledi.

 

Asya tarafında geçtiğimiz hafta BOJ kararları takip edildi.

Japonya Merkez Bankası bugün sona eren toplantısında para politikası duruşunun değiştirilmemesine karar verdi ve ihracat görünümünü aşağı çekti. BOJ Yönetim Kurulu para tabanını 60 ile 70 trilyon Yen olarak bıraktı. Para Politikası toplantısının ardından açıklama yapan Kuroda, ekonomide aşağı/yukarı yönlü riskler üzerinde çalışıldığını ve gereken ayarlamaların yapılacağını belirtti. İhracattaki zayıflığın geçici faktörlerden de kaynaklandığını belirten Kuroda, üretim açığı ve enflasyon hedeflerine odaklanacaklarını ifade etti.

 

Bu hafta veri akışı sakin

Bu haftanın en önemli gündemi Euro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon ve büyüme rakamları ile ABD’de açıklanacak Michigan Tüketici Güven Endeksi olacak. 


Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki
01:45   NZD   Elektronik Kart Perakende Satışları (Aylık)     0,0%   0,5%  
01:45   NZD   Elektronik Kart Perakende Satışları (Yıllık)       4.0%  
08:00   JPY   Ev Halkı Güveni     42,3   41,1  
08:00   JPY   Ev Halkı Güveni     41,1    
08:00   JPY   BOJ Aylık Rapor        
09:11   EUR   Fransa 3 Aylık BTF İhalesi       0.012%  
16:00   EUR   Fransa 6 Aylık BTF İhalesi       0,017%  
16:00   EUR   Almanya 6-Aylık Bono İhalesi       -0,003%  
16:00   EUR   Fransa 12 Aylık BTF İhalesi       0,022%  
18:30   USD   3-Aylık Hazine Bonosu İhalesi       0,025%  
18:30   USD   6 Aylık Bono İhalesi       0.050%  

Piyasalar

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi, Euro Bölgesinin en büyük 3.ekonomisinin son çeyrekte beklenmedik şekilde daralmasının ardından ve İtalya parlamentosundaki oylama öncesinde, memleketi İtalya’nın yapısal reform eksikliğine vurgu yaptı. İtalya’nın resesyona girmesi ile yaptığı açıklamada, iş gücü piyasasında, ürün pazarları, rekabet ve yargı sisteminde reformlar yapılması gerektiğini, bu reformların kısa vadede fayda sağlayabileceğini vurguladı. ECB, Euro Bölgesi bankacılık sisteminin sağlık durumunu kontrol etmek için yaptığı testler çerçevesinde bankalardan topladığı büyük miktarda veriyi işlemekte problemler yaşamakta. Avrupa’da veri akışı açısından sakin olunan günde EURUSD paritesinde 1.3433’ün üzerinde 1.3475,1.3390’nın altında 1.3342 seviyesi hedeflenebilir. 


GBPUSD

Geçtiğimiz hafta Cuma günü İngiltere tarafında açıklanan Ticaret Dengesi beklentilerden kötü gelirken gün içinde İngiltere tarafında Önemli Endeks verisi beklenmekte. Amerika tarafında da önemli bir veri bulunmayan günde teknik olarak, 1,6807 direncinin üzerinde 1,6834 seviyesi test edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1,6766 desteği kırıldığı takdirde 1,6749 seviyesine sarkmalar gözlemlenebilir.


USDJPY

Japonya Merkez Bankası yaptığı toplantıda para politikasında bir değişikliğe gitmezken, Kuroda açıklamalarında ihracat ve sanayi üretimindeki zayıflıklara dikkat çekti. Bu anlamda üretim açığı ve enflasyon görünümüne odaklanacaklarını belirten Kuroda, JPY için ise değer kazanması için bir nedenin bulunmadığını vurguladı. Temmuz ayına ilişkin M2 Para Talebi ise beklentilere paralel bir artış gösterirken günün devamında Japonya Merkez Bankası’nın Aylık Raporu açıklanacak. Teknik olarak bakıldığında, gün içinde 102,44 direncinin üzerinde 103,00 seviyesi test edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 101,90 desteği kırıldığı takdirde 101,50 seviyesine sarkmalar gözlemlenebilir.


ALTIN

Geçtiğimiz hafta jeopolitik risklerin etkisiyle altında yukarı yönlü hareketler gözlemlemiştik. ABD’nin Irak’taki çatışmalara müdahil olmasıyla birlikte güvenli liman olan altında 1315$ üzerinde işlemler görmüştük. Bu haftaya genel olarak baktığımızda, %2 enflasyon hedefi olan ABD için önemli bir veri seti olan perakende satışlar yakından takip edilecek. FOMC üyeleri Rosengren ve Dudley konuşmaları altının seyri açısından önemli olabilir diye düşünüyoruz. S&P ekonomisti Sheard, FED’in gevşek para politikasını sarsıntısız şekilde sona erdirmesini beklediklerini belirtti. Veri akışı açısından sakin olunan günde Altında 1308$ ve 1321$ direnç seviyelerimiz. Olası geri çekilmelerde ise 1280$ destek seviyesi olarak takip edilecek.


USDTRY

Haftaya genel olarak baktığımızda, Türkiye’den enflasyon rakamlarını almıştık. Beklentilerin üzerinde gelen rakamların ardından,tahvil faizlerindeki sert yükselişin etkisi ve jeopolitik gelişmelerle de TL’de hızla değer kaybı yaşandı. Geçtiğimiz hafta ilk olarak 2.1750 seviyesini test eden Dolar/TL’de Cuma günü ise 2.1878 ile haftanın en yükseğini gördü. Rusya-Ukrayna gerginliğinin yanında ABD’nin Irak’taki çatışmalara müdahil olmasıyla birlikte küresel çapta piyasaların olumsuz etkilenmesi, Dolar endeksinde ki güçlenmenin de yanında TL’de aşağı yönlü hareketler görüldü. Türkiye’nin Sanayi üretimi verisi açıklandı. Arındırılmamış verilerle Sanayi Üretimi Haziran ayında yıllık yüzde 1.4 olarak açıklandı. Verinin ardından paritede volatilitenin arttığı söylenemez. Geçtiğimiz hafta Moody’s tarafından Türkiye’nin not görünümünü ve Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi belirsizliği TL’de değer kaybetmeye destek olmuştu diyebiliriz. Şimdilik tabloya baktığımızda, Moody’s not görünümünde değişikliğe gitmedi, Cumhurbaşkanlığı seçiminin de bitmesinin ardından Dolar/TL 2.14’ün altını gördü. Yurtiçinde very akışının sakin olduğu günde USDTRY paritesinde 2.1429’un üzerinde 2.1510, 2.1310’un altında 2.1150 seviyesi test edilebilir. 


WTI Crude Oil

Geçen hafta stoklardaki azalmalara rağmen hafta başında düşüşler kaydeden WTI petrolü; Amerikan Başkanı Barack Obama’nın Irak’a hava operasyonu için onay vermesi sonrasında yükseliş gösterdi. Bugün $97.57 seviyesinden açan WTI; teknik olarak incelendiğinde ise aşağı yönlü hareketlerde $98.10 seviyesinin altında $98.60; yukarı yönlü hareketlerde ise $97.70 seviyesinin üzerinde $97.43 seviyesi test edilebilir. 


BIST100

BIST100 haftanın son işlem gününde, günü %0.45 ve 356,10 yükselişle 79.199,41 puandan kapattı. Gün içinde en yüksek 79.464,95, en düşük 77.751,04 seviyeleri test edilirken toplam işlem hacmi 3.43 Milyar TL oldu. En fazla değer kazanan endeks %2.44 yükselişle BIST Ticaret Endeksi olurken, en fazla değer kaybeden endeks %2.47 düşüşle BIST İletişim Endeksi oldu. Jeopolitik risklerin de etkisiyle küresel çapta hisse senetlerinde gözlenen satış baskısı ve USD/TRY’deki yukarı yönlü hareketin hızını artırması endeksi Cuma günkü açılışta olumsuz etkiledi. Seans sonuna doğru artan alımların etkisiyle günü artıda tamamlayan BIST100 haftalık bazda %3.53 geriledi. 78.500 seviyesini tekrardan destek konumuna getiren endekste, yukarı yönlü hareketlerin devamında ilk olarak 80.000, sonrasında 80.350 direnci izlenecek.


Brent Crude Oil

Petrolde jeopolitik risklerin Irak’ta petrol üretim ve sevkiyatını sekteye uğratmayacağı yönünde oluşan rahatlık ile fiyatlamalarda baskı azalmıştı ve Brent petrolü hafta başında düşüşler kaydetmiş olsa da; Amerikan Başkanı Barack Obama’nın Irak’a hava operasyonu için onay vermesi sonrasında haftalık kazanca yürüdü. BRENT petrolü bir önceki hafta 3.37%’lik düşüşten sonra geçtiğimiz hafta 0.05% kazanç ile kapattı. Öte yandan Gazze ile İsrail arasındaki ateşkes görüşmeleri sonuçsuz kaldığından gerginlikler ve dolayısıyla jeopolitik riskler yine fiyatlamalarda etkili olacaktır. BRENT petrolü; teknik olarak incelendiğinde ise yukarı yönlü hareketlerde $105.20’nin üzerinde $105.63 seviyesi denenebilir. Bu seviyenin altında satış baskısı artacaktır. Aşağı yönlü hareketlerde ise $104.62 seviyesinin altında ise $104.03 seviyesi test edilebilir.


VIOP30

Güne 97.375 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı, ikinci seansta gelen tepki alımlarının etkisiyle haftanın son işlem gününü artıda tamamladı. Gün içerisinde 95.850-98.575 bandında hareket eden kontrat günü %0.74 yükselişle 98.500 puandan tamamladı. Hafta genelinde piyasalarda gözlenen olumsuz havanın etkisiyle 9.68 puana kadar yükselen 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi haftayı 9.36 seviyesinden tamamladı.
VIOP30 kontratında tepki alımlarının devamı halinde 98.730 direnci izlenecekken, olası geri çekilmelerde 97.300 destek konumunda.

 


Alarko GMYO / ALGYO

Alarko GYO’nun 2014/6 aylık konsolide olmayan net karı 1.218.013 TL (2013/6 AYLIK: 25.986.623 TL)                   


Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş / BAGFS

Bagfaş Avrupa''ya ihrac edilmek üzere toplam tutarı 7,7 milyon dolar gübre siparişi aldı.


ENKA INSAAT VE SANAYI A.S. / ENKAI

Enka İnşaat''ın 2014/6 Aylık Konsolide Oolmayan Net Karı 768.601.000 TL (2013/6 AYLIK: 603.049.000 TL)                        


Fenerbahçe Sportif / FENER

Fenerbahçe Futbol''''un 01.06.2013-31.05.2014 dönemi konsolide net zararı 128.075.552 TL (önceki: -10.785.576 TL)    

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal Görevinden ayrıldı. 


Garanti Bankası / GARAN

Garanti Bankası, 13-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında, toplam nominal halka arz büyüklüğü 700 milyon TL olan farklı vadelerde 2 banka bonosu ve 1 tahvil ihracı gerçekleştirecek. 


Good-Year / GOODY

GoodYear Lastikleri''nin 2014/6 aylık konsolide olmayan net karı 37.060.735 TL (2013/6 AYLIK: 29.914.782 TL)         


Halk Bankası / HALKB

Halkbank''ın 2014/6 aylık konsolide net karı 1.134.413.000 TL (2013/6 AYLIK: 1.425.242.000 TL)    


Yapı ve Kredi Bankası / YKBNK

Fitch, Yapı Kredi''nin Hisse Senedi Fonunun Kalite Notunu GÜÇLÜ olarak onayladı.


KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / KRDMA, KRDMB, KRDMD

Kardemir, 4 No''lu hava ayrıştırma tesisi yatırımı finansmanı için 42,5 milyon USD kredi kullanacak.


Şişe Cam / SISE

Şişecam''ın Rusya''da 86 milyon dolar yatırımla kurulan yeni cam eşyası tesisini devreye aldı. 


Şekerbank / SKBNK

Şekerbank, %0,65 ek getirili, 178 gün (6 ay) vadeli iskontolu bono ihracı gerçekleştirecek. Talep doğrultusunda toplam tutarın 350 milyon TL''den 500 milyon TL''ye yükselebileceği ihraçta gerçekleşecek faiz oranının %9,50''nin altında olması halinde bile yatırımcılar bundan etkilenmeyecek ve %9,50 yıllık basit faiz oranı garanti edilecek. 13 - 14 - 15 Ağustos 2014 tarihlerinde taleplerin toplanacağı söz konusu ihraç kapsamında bireysel ve kurumsal yatırımcıların minimum bono talebi 1000 TL olacak.


Tav Havalimanları Holding A.Ş. / TAVHL

Tav Havalimanları''nın 2014/6 aylık konsolide net karı 252.550.000 TL (2013/6 AYLIK: 126.329.000 TL)                 ARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305