21 Temmuz 2014

Bu Hafta Veri Akışı Sakin

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündemi yurtiçinde TCMB faiz kararı ve FED Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarıydı.

 

Merkez Bankası politika faizinde 50 baz puanlık indirime gitti.

 

Merkez Bankası politika faizinde 50 baz puanlık indirime giderek faiz oranını %8.75’ten %8.25’e düşürdü. Marjinal fonlama oranı %12’de bırakılırken, APİ çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara repo işlemi yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı %11.50’de sabit bırakıldı. Borçlanma faiz oranı ise %8’den %7.50’ye indirildi. Banka tarafından yapılan açıklamada sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği, bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebin ılımlı bir eğilim sergilediği belirtildi. Geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren gerçekleşen birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımalarının kademeli olarak azaldığını belirten kurul, son dönemde enflasyon düşüş hızını sınırlayan temel faktörün gıda fiyatlarındaki yüksek seyrin olduğuna dikkat çekti. Son aylarda küresel likidite koşullarındaki iyileşme de göz önüne alınarak bir hafta vadeli repo faizinde ölçülü indirime gidildiğini belirtilirken, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisi yataya yakın tutulmak suretiyle para politikasında sıkı duruşun sürdürüleceği de ifade edildi.

 

FED Başkanı Janet Yellen Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde sunum gerçekleştirdi.

 

 

FED Başkanı Janet Yellen geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada ABD ekonomisinde toparlanmanın devam ettiğini, ancak güçlenmenin henüz tamamlanmadığını ve yüksek düzeyde genişleyici para politikalarına hala ihtiyaç olduğunu belirtti. Enflasyonun son aylarda yükselmiş olsa da FED’in hedefinin altında olduğunu belirten Yellen, ekonomik risklerin önümüzdeki aylarda yakından izlenmesi gerektiğine değindi. Yellen ekonomik performans zayıf olursa gevşeme yönündeki politikaların daha uzun sürebileceğini belirtmiş olsa da, istihdam beklenenden güçlü olursa faizlerin beklenenden önce artabileceğini de ifade etti.

 

Yeni haftada piyasa görünümü negatif

 

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü karışık bir görünümle tamamlarken, ABD hisseleri yükselişteydi. Hafta genelinde TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirim beklentisini fiyatlayan BIST100 Endeksi Perşembe günü açıklanan faiz kararının ardından geri çekilmeye başladı. Aynı zamanda Perşembe akşamı Ukrayna ve Orta Doğu’da tekrardan siyasi tansiyonun yükselmesi de BIST100 Endeksi’ndeki Cuma günkü açılışta satış baskısı yaratan diğer unsur oldu. Fakat Cuma günü seans sonuna doğru gelen alımların etkisiyle endeks Cuma gününü artıda tamamladı. BIST100 haftanın son işlem gününde, günü %0.65 ve 531,32 yükselişle 82.314,53 puandan kapattı. Güne 101.175 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı günü %0.69 yükselişle 102.125 seviyesinden tamamladı. Siyasi endişeler sebebiyle güvenli liman olarak görülen altında da geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketler gözlendi. Hafta içerisinde 1339 dolara kadar yükselen altın haftayı 1310 seviyesinden tamamladı. Yeni haftaya başlarken Asya piyasalarında ve ABD vadelilerinde olumsuz bir görünüm var. Japonya piyasaları bugün Denizcilik Günü nedeniyle tatil. USD/TRY’nin 2.1250’nin üzerinde işlem gördüğü günde, Türkiye CDS’leri 183 seviyesinde.

 

Bu haftanın en önemli gündemi ABD enflasyon rakamları olacak.

 

Bu haftanın en önemli gündemi ABD enflasyon ve Dayanıklı Mal Siparişleri, Euro Bölgesi PMI verileri, İngiltere Perakende Satışlar ve büyüme rakamları olacak. Yurtiçinde ise imalat güveni ve kapasite kullanım oranı takip edilecek önemli veriler arasında olacak. 


Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki
08:00   NZD   investing.com NZD/USD Endeksi       38,5%  
08:00   JPY   investing.com USD/JPY Endeksi     77,2%    
08:00   GBP   investing.com GBP/USD Endeksi     37,8%    
08:00   USD   investing.com S&P 500 Endeksi     20,2%    
08:00   USD   investing.com Altın endeksi     63,3%    
09:00   EUR   Alman PPI   Aylık     -0,2%  
09:00   EUR   Alman PPI   Yıllık   -0,7%   -0,8%  
11:00   EUR   İtalya Sanayi Satışları   Aylık     -0,20%  
11:00   EUR   İtalya Sanayi Sipariş Endeksi   Yıllık   2,3%   6,2%  
11:00   EUR   İtalya'da Endüstriyel Yeni Siparişler   Aylık     3,8%  
15:30   USD   Chicago FED Ulusal Aktiviteleri     0,18   0,21  

Piyasalar

EURUSD

İtalya Merkez Bankası, ülke ekonomisinde büyümenin önümüzdeki yıllarda ılımlı olabileceği belirtildi. ocak ayındaki açıklamasında yüzde 0.7 olarak duyurduğu 2014 büyüme beklentisini yüzde 0.2 seviyesine düşürdü. Buna karşılık 2015 büyüme beklentisini ise yüzde 1 seviyesinden yüzde 1.3 seviyesine çıkardı. IMF Başkanı Lagarde, Paris’te katıldığı panelde yaptığı konuşmasında, Avrupa ekonomisinin krizden çıktığını, güvenin iyileştiğini ve finansal piyasaların canlı olduğunu belirtti. Avrupa’nın yapması gerekenleri de belirten Lagarde, öncelikle inovasyona, istihdam yaratmaya ve verimliliğe zarar veren yapısal barikatlarla mücadele etmenin gerektiğini açıkladı. ECB’nin para politikasının gevşek olmaya devam etmesi gerektiğini, Euro Bölgesindeki toparlanmanın kırılgan, çok sınırlı ve dengesiz olduğunu belirtti. Avrupa merkez bankası (ECB) üyesi Weidmann, ECB’nin fiyat istikrarını sürdürme konusunda  düşeni yaptığını, asıl tehlikenin düşük faizlerin mali ek harcamalarda kullanılacak olması olduğunu belirtti. Böyle bir sürecin, Euro bölgesi ekonomisini felç edebileceğini açıkladı. Avrupa’da Almanya ÜFE rakamı ve İtalya’nın sanayi siparişlerinin açıklanacağı günde EURUSD paritesinde 1.3550’nin üzerinde 1.3575, 1.3515’in altında 1.3490 seviyesi test edilebilir.


GBPUSD

Yayınlanan bir rapora göre, İngiltere’de yapılan yatırımların ekonomik toparlanmaya ve büyümeye katkı sağladığı belirtilirken Londra bazlı bir firma İngiltere için büyüme tahminini %2,9’dan %3,1’e revize etti ve İngiltere G7 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olarak adlandırıldı. Amerika tarafında açıklanan Michigan Tüketici Güveni 81,3 ile beklentilerin altında gerçekleşti. Gün içinde İngiltere ve Amerika tarafında önemli bir veri bulunmazken 1,7117 direnci kırıldığı takdirde 1,7190 test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,7077 desteğinin altında 1,7036 takip edilebilir.


USDJPY

Amerika tarafında Cuma günü açıklanan Michigan hassasiyeti 81,3 ile beklentilerin altında kalarak 4 ayın en düşüğünde gerçekleşti. Ekonomik görünümün belirsizleşme ve yükselen fiyatlar tüketicilerin tasarruf eğilimlerini arttırıyor. Japonya’da ise Cuma günü açıklanan toplantı tutanaklarında para politikasında bir değişikliğe gitmediğini açıklarken Japonya’da ilk çeyrekte arzdan fazla talebin gerçekleştiği vurgulandı. Bugün Japonya’da Denizcilik Günü tatili nedeniyle piyasalar kapalı. Amerika tarafında ise önemli bir veri bulunmamakta. Teknik olarak, 101,44 direncinin üstünde 101,66 teste dilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 101,08 desteğinin kırılması halinde 100,80 test edilebilir.

 


ALTIN

St.Louis FED Başkanı Bullard, ilk faiz artırımını 2015 ilk çeyrek sonunda beklemeye devam ediyorum. 2.çeyrek GSYH verisinin FED’in faiz artırımı görünümü için kritik önemde olduğunu belirtirken, yüzde 3 büyüme dönülmesi halinde faiz artırımı yönünde ilerleyebileceğini vurguladı. FED’in henüz faiz artırım stratejisi belirlemediğini, FED’in şu anda faiz görünümünü tartışarak piyasaları hazırlamakta olduğunu da ifade etti. Geçtiğimiz hafta Malezya uçağının düşmesi sebebiyle altında yukarı yönlü hareketler görülmüştü. 1330$ seviyelerini test eden altında, jeopolitik gelişmelerin azalmasıyla birlikte yeniden 1310$ seviyelerinde işlem görmeye devam etti. Bu hafta ABD’de veri akışı açısından sakin diyebiliriz. Dayanıklı Mal Siparişleri ve TÜFE rakamları %2 enflasyon hedefi olan ABD için önemli bir veri seti olarak görülmekte ve bu açıklanacak olan iki veri de altında volatiliteyi arttırabilir. Altında 1319$ direnç,1303$ destek seviyesi olarak takip edilecek.


USDTRY

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de gündem yoğundu. 17 Temmuz tarihinde MB Para Politikası Kurulu toplantısı sonuçlandı. TCMB, 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50BP indirime giderek yüzde 8.25 ve MB gecelik borçlanma faiz oranını da 50BP indirerek yüzde 7.5 olarak belirledi. Diğer faiz oranlarında ise değişikliğe gitmedi. Toplantının ardından JP Morgan’dan açıklamalar gelmişti. JP Morgan’a göre faiz indiriminin 50BP ile sınırlı tutulmasının TCMB’nin dezenflasyon konusunda daha ihtiyatlı hale geldiğini gösterdiğini belirtmişlerdi. Merkez Bankasının enflasyon raporu 24 Temmuz tarihinde açıklanacak ve MB Başkanı Erdem Başçı sunum yapacak. MB tarafından açıklanan verilerde, Mayıs ayında net uluslararası yatırım pozisyonu 425.2 Milyar Dolar açık verdi,Mayıs ayında yurtdışı doğrudan yatırımları 35.2 Milyar Dolar olarak açıklandı. TCMB’nin 20 Milyon Dolarlık döviz satım ihalesine maksimum 2.26 fiyattan 26 Milyon Dolar , 25 Temmuz vadeli repo ihalesine ise 37 Milyar 700 Milyon TL teklif geldi. USDTRY’de  2.1253’ün üzerinde 2.1283, 2.1220’nin altında 2.1164 seviyesi hedeflenebilir.


BIST100

BIST100 haftanın son işlem gününde, günü %0.65 ve 531,32 yükselişle 82.314,53 puandan kapattı. Gün içinde en yüksek 82.314,53, en düşük 80.933 seviyeleri test edilirken toplam işlem hacmi 2.73 Milyar TL oldu. En fazla değer kazanan endeks %1.51 yükselişle BIST Metal Ana Endeksi olurken, en fazla değer kaybeden endeks %1.32 düşüşle BIST Ulaştırma Endeksi oldu. Hafta genelinde TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirim beklentisini fiyatlayan BIST100 Endeksi Perşembe günü açıklanan faiz kararının ardından geri çekilmeye başladı. Aynı zamanda Perşembe akşamı Ukrayna ve Orta Doğu’da tekrardan siyasi tansiyonun yükselmesi de BIST100 Endeksi’ndeki Cuma günkü açılışta satış baskısı yaratan diğer unsur oldu. Fakat Cuma günü seans sonuna doğru gelen alımların etkisiyle endeks Cuma gününü artıda tamamladı. 81.900 seviyesini destek konumuna getiren BIST100 Endeksi’nde yukarı yönlü hareketlerin devamında takip edilecek ilk direnç seviyesi 82.500’de bulunuyor.


VIOP30

Güne 101.175 seviyesi ile başlayan VIOP30 kontratı günü %0.69 yükselişle 102.125 seviyesinden tamamladı. Haftanın ilk üç işlem gününde TCMB faiz indirim beklentisiyle yukarı yönlü hareketler sergileyen ve hafta genelinde 102.575 seviyesine kadar yükselen kontrat Merkez Bankası faiz kararının ardından geriledi. Cuma gününe de politik risklerin etkisiyle ekside başlayan kontrat gün sonuna doğru gelen alımlarla haftayı artıda tamamladı. 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi ise geçtiğimiz hafta 8.10-8.31 bandında işlem gördü ve hafta 8.25 puandan kapattı. VIOP30 kontratında yukarı yönlü hareketlerin devamında 102.400 direnci izlenecekken, olası geri çekilmelerde 101.850 desteği izlenecek.

 


Petkim Petrokimya Holding A.Ş. / PETKM

%100 iştiraki Petlim Limancılık A.Ş. de sahip olunan hisselerin devri hususunda Goldman Sachs International ''a münhasıran müzakere hakkı tanımıştır. Tasarlanan işlem, Petlim hisselerinin %30''unun, 250 milyon Amerikan Doları bedel ile GS''a satılmasını içermektedir. Ayrıca, yapılacak sözleşmede GS''ın ilgili yatırımdan zarar görmesini engellemek adına STEAS tarafından kendisine ilgili hisseleri satma hakkının da ("put option") tanınması beklenmektedir.


Hürriyet Gazetecilik / HURGZ

Doğan Ofset Yayıncılık ve Matbaacılık A.Ş. 4.579.393 Avro bedelle Fulya Kavak ve Marsaş Baskı ve Ambalaj Sanayi A.Ş.’ye satılmıştır.


Koza Altın İşletmeleri A.Ş. / KOZAL

Koza Altın''ın  Torul’daki maden arama faaliyeti ruhsatları için ÇED gerekli değil kararı verildi.


Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. / KERVN

Şirket ortağı Zeynep Tümer, Sermaye Piyasası Kurulu''ndan çağrıda bulunma konusunda muafiyet talebinde bulunmuştur.


Garanti Bankası / GARAN

Garanti Bankası, Avrupa Yatırım Bankası  ile KOBİ''lerin yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanında kullanmak üzere 6 yıl vadeli EUR 75 milyon karşılığı 218.512.500 TL tutarında kredi sağlamıştır. .


Vakıfbank / VAKBN

175 gün vadeli 500.000.000 TL nominal değerli ve 350 gün vadeli 100.000.000 TL nominal değerli bonoların ihraç ve halka arzı kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu ve diğer merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması için Genel Müdürlüğe yetki verilmiştir.


Finansbank / FINBN

Finansbank A.Ş. tarafından halka arz edilmeksizin tahsisli satılmak üzere 87 gün vadeli 80.000.000,- TL nominal değerde iskontolu bononun 21.07.2014 tarihinde ihraç edilmesi planlanmakta olup, söz konusu ihraç için çalışmalara başlanmıştır.


Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. / EKGYO

Şirket projelerinden İstanbul Ümraniye 1.Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Sarphan Finanspark Projesi)nde, Yüklenici ile yapılan son Sözleşmeye Ek 14 No.lu Protokol ile Asgari Şirket Payı, 187.608.620,00 TL''den 191.464.648,00 TL''ye çıkmıştır. 


SOKTAS TEKSTIL / SKTAS

Bağlı ortaklığı Moova Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.''nde sahip olunan olduğumuz %99,99 oranındaki hisselerin tamamının Tat Gıda Sanayi A.Ş.''ye satılmasına Rekabet Kurumu tarafından onay verilmiştir.


HITIT HOLDING / HITIT

20.000.000 TL olan Şirket çıkarılmış sermayesinin iç kaynaklardan 13.000.000 TL, % 65 oranında artırılarak 33.000.000 TL ''ye çıkartılmasına, artırılan 13.000.000 TL ''yi temsilen ihraç edilecek 1 TL nominal değerli 13.000.000 adet payın tamamının mevcut pay sahiplere payları oranında bedelsiz hisse verilmek suretiyle dağıtılmasına karar verilmiştir.


Yapı ve Kredi Bankası / YKBNK

10.000.000 USD tutarındaki borçlanma aracının satış işlemleri 18.07.2014 tarihinde tamamlanmıştır.


Ford Otosan / FROTO

Gerçekleştirilecek yatırım projelerinin finansmanı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile kredi sözleşmesi imzalanmıştır. Kredi 140 milyon Avro tutarında olup, bu tutarın 70 Milyon Avro''su EBRD tarafından, geri kalan 70 Milyon Avro''su ise sendikasyona katılan HSBC Bank plc, Societe Generale Corporate & Investment Banking, The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Ltd. ve Credit Agricole Corporate and Investment Bank ile imzalanmıştır. Kredi, iki yılı ödemesiz beş yıl vadeli olup, faiz oranı banka masrafları hariç yıllık Euribor + % 2,25 olarak belirlenmiştir.


Akbank / AKBNK

Banka tarafından, 102 gün vadeli 310.850.000.- TL nominal ve 242 gün vadeli 71.500.000.- TL nominal değerdeki bonoların nitelikli yatırımcılara ihracı bugün 18.07.2014 tarihi itibariyle gerçekleştirilmiştir.


IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ / IEYHO

Işıklar Enerji ve Yatırım Holding A.Ş. ile Işıklar Yatırım Holding A.Ş.''''nin bütün aktif ve pasifi ile kül halinde devralma yolu ile Işıklar  Enerji  ve  Yapı  Holding  A.Ş.  bünyesinde  birleşilmesi işlemine ve buna ilişkin hazırlanan duyuru metnine SPK''''dan gerekli onay alınmıştır. Işıklar Enerji  ve  Yapı  Holding  A.Ş.  ortaklarına  0,37  TL   Işıklar  Yatırım  Holding  A.Ş  ortaklarına  ise  0,47  TL  fiyat  üzerinden  ayrılma  hakkı  tanınmıştır.


MCT DANIŞMANLIK A.Ş. / MCTAS

18.07.2014 tarihinde MCT Danışmanlık A.Ş. payları ile ilgili olarak  4,00 - 4,03 - 4,04 4,05 - 4,06 fiyat aralığından  957  adet alış işlemi ortaklık tarafından gerçekleştirilmiştir.


MERT GIDA / MRTGG

İşletme sermayesinin yetersizliği nedeniyle faaliyetlerimizi geçici olarak durdurulmasına karar verilmiştir. Şirketin sürekliliğini sağlamak amacıyla sermaye arttırımı ve şirket birleşmesi için çalışmalar devam etmektedir.ARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305