30 Mayıs 2014

Gündem: Haftanın Son İşlem Gününde Piyasalar

Dün TCMB tarafından açıklanan Finansal İstikrar Raporu’nda; önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye hareketlerinin gelişiminde, ağırlıklı olarak FED tarafından gerçekleştirilecek faiz artırımının zamanlamasının ve hızının belirleyici olacağı belirtildi. Raporda FED’in faiz artırımına ölçülü adımlarla ve büyük olasılıkla 2015 yılının ikinci yarısında başlayacağı tahmin edildi. Merkez Bankası tarafından yayımlanan TCMB Para Politikası Kurulu toplantı özetinde ise son dönemlerdeki enflasyon gelişmelerine vurgu yapılarak, enflasyondaki artışın gıda fiyatlarından kaynaklandığı açıklandı.  FED’in para politikasında yaşanan normalleşme sürecinin gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarını olumsuz etkilemeye devam ettiği belirtilirken, bu çerçevede Türkiye’ye yönelik sermaye akımlarında da zayıflama gözlendiği ve ülkeye özgü belirsizliklerin etkisiyle döviz kurları ve finansal piyasalardaki oynakların arttığı açıklandı. Avrupa Merkez Bankası’nın 5 Haziran’da yapılacak toplantısına dair faiz indirim beklentisinin artması EURO’yu USD karşısında zayıflatmaya devam etti. Özellikle son dönemlerde gelen açıklamalar teşvik beklentilerini artırdı. ABD ekonomisi birinci çeyrekte %1 daralma göstererek -%0.5’lik beklentilerden daha zayıf olarak gerçekleşti. Haftalık işsizlik başvuruları ise 27 bin kişi azalarak 300 bin kişi olurken, bekleyen konut satışları %0.4 arttı. Richmond FED Başkanı Jeffrey Lacker dün yaptığı konuşmada ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde gerileme yaşamış olmasının kendisi açısından sürpriz bir durum olmadığını, fakat yılın ilerleyen dönemlerinde ekonomide güçlü bir yükseliş yaşanacağına inandığını açıkladı. Kansas City FED Başkanı Esther George ise FED’in finansal sisteme yönelik risklerin önüne geçebilmek için tahvil alım programının sona ermesinin ardından kısa süre içinde faiz oranlarını artırmaya başlaması gerektiğini belirtti. Japonya’da tüketici fiyatları endeksi Nisan ayında %3.2 artış gösterdi. BIST100 Endeksi dün de tepki alımları ile yükseldi. Endeks dünkü kapanışta 78.500’de önemli gördüğümüz direncin üzerinde günü tamamladı. ABD’de S&P 500 Endeksi 1.920 puanla haftanın dördüncü işlem gününü kapatarak rekorunu yenilerken, Dow Jones ve Nasdaq da dün primli işlem gördü. Avrupa borsalarında ise dün karışık bir görünüm vardı. Bu sabah Asya piyasalarında olumsuz bir görünüm var, ABD vadelileri ise hafif ekside. USD/TRY’nin 2.09’un altında işlem gördüğü günde, Türkiye CDS’leri 180 seviyesinde. TSİ 15.30’da ABD Kişisel Harcamalar ve FOMC Üyesi Pianalto''''nun Konuşması takip edilecek. Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu bugün bir araya gelerek Yunanistan’a yönelik iki yardım diliminin serbest bırakılması konusunu konuşacak. 


Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki
02:30   JPY   EV SATIŞLARI   Yıllık     7,2%  
02:30   JPY   TOKYO ÇEKİRDEK CPI   Yıllık     2,7%  
02:30   JPY   ULUSAL ÇEKİRDEK CPI   Yıllık     1,3%  
02:30   JPY   ULUSAL CPI   Yıllık     1,6%  
02:50   JPY   SANAYİ ÜRETİMİ   Aylık     0,7%  
03:00   TRY   TİCARET DENGESİ     -5,20B    
07:00   EUR   GERMAN RTAİL SALES   Aylık     0,1%  
12:00   EUR   ITALLYA CPI   Aylık     0,2%  
15:30   USD   KİŞİSEL GELİR       0,3%  
16:45   USD   CHICAGO PMI     60,3   63  
16:55   USD   MICHIGAN HASSASIYETI       81,8  
16:55   USD   Michigan Tüketici Güveni Beklentisi, Kesin       73,2  

Piyasalar

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası, yatırımcıların düşük faiz çevresinde daha fazla getiri arayışında olmalarının, Euro Bölgesi’ni yeniden krize sokabilecek keskin ve düzensiz bir çözülme riski getirdiğini belirtti. Yatırımcıların küresel olarak yüksek getiri arayışlarının Euro Bölgesi’nde finansal istikrar için en büyük risk olduğunu kaydetti. ECB Başkan yardımcısı Constancio, gelişen piyasalardan çıkan fonların çoğunun Avrupa’ya girdiğini, fonlama koşulları iyileştiği için bu sürecin normal olduğunu söyledi. ECB’nin yayınladığı Finansal İstikrar Gözden Geçirme Raporunda, Euro bölgesi için ana riskler arasında global finansal piyasalarda ani geri dönüş yaşanmasını, zayıf banka karlılığını, ülkelerin borç sürdürülebilirliklerine yönelik endişelerin yeniden ortaya çıkmasını, politika reformlarının durmasını ve uzun süreli düşük nominal büyümeyi gösterdiğini belirtti. Almanya Perakende Satışlar, İspanya İşletme Güveni ve İtalya TÜFE ve ÜFE’ lerin açıklanacağı günde EURUSD paritesinde 1.3615’in üzerinde 1.3638 , 1.3585’in altında ise 1.3550 seviyesi test edilebilir. 


ALTIN

Richmond FED Başkanı Lacker, ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde gerileme yaşamış olmasının kendisi açısından sürpriz bir durum olmadığını ancak yılın ilerleyen dönemlerinde ekonomide güçlü bir yükseliş yaşanacağına inandığını söyledi. Kansan City FED Başkanı George ise, FED’in finansal sisteme yönelik risklerin önüne geçebilmek için tahvil alım programının sona ermesinin ardından kısa süre içinde faiz oranlarını artırmaya başlaması gerektiğini söyledi. Dün açıklanan ABD ekonomisi 1.çeyrekte %1 daralma gösterdi. Haftalık işsizlik başvuruları ise 27 Bin kişi azalarak 300 Bin kişi olurken, bekleyen konut satışları %0.4 arttı. Bloomberg Tüketici Güveni ise 33.3 puan olarak açıklandı. ABD’de FOMC üyesi Pianalto’nun konuşması ve açıklanacak olan Michigan Hassasiyeti Altının seyri açısından önemli olacaktır. Altında 1251$ destek seviyemiz , bu seviyeyi kırdığı takdirde 1240$ test edilebilir. 1280$ direnç seviyesi olarak takip edilecek. 


USDTRY

22 Mayıs tarihinde yapılan TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısının özeti dün yayınlandı. Toplantı özetinde, Nisan ayında Tüketici Fiyatları aylık bazda yüzde 1.34 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun ise 1 puanlık yükselişle yüzde 9.38 olduğu belirtildi. Yıllık enflasyondaki artışın başta gıda fiyatlarından kaynaklandığını,Türk Lirasındaki değer kaybının ise gecikmeli etkileri temel mal fiyatları kanalıyla çekirdek enflasyon göstergelerini olumsuz yönde etkilemeye devam ettiğine de değinildi. TCMB tarafından açıklanan Finansal İstikrar Raporu’nda, önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye hareketlerinin gelişiminde, ağırlıklı olarak FED tarafından gerçekleştirilecek faiz artırımının zamanlamasının ve hızının belirleyici olacağı belirtildi. Raporda FED’in faiz artırımına ölçülü adımlarla ve büyük olasılıkla 2015 yılının ikinci yarısında başlayacağı tahmin edildi. USDTRY’de 2.0956’nın üzerinde 2.1023, 2.0843’ün altında ise 2.0792 seviyesi denenebilir. 


BIST100

BIST100 haftanın dördüncü işlem gününde, günü %1.67 ve 1.304,53 yükselişle 79.299,97 puandan kapattı. Gün içinde en yüksek 79.393,04, en düşük 78.422,54 seviyeleri test edilirken toplam işlem hacmi 3.43 Milyar TL oldu. En fazla değer kazanan endeks %2.57 yükselişle BIST Banka Endeksi olurken, en fazla değer kaybeden endeks %0.97 düşüşle BIST Finansal Kiralama, Faktoring Endeksi oldu. ABD’de S&P 500 Endeksi 1.920 puanla haftanın dördüncü işlem gününü kapatarak rekorunu yenilerken, Dow Jones ve Nasdaq da dün primli işlem gördü. Avrupa borsalarında ise dün karışık bir görünüm vardı. Bu sabah Asya piyasalarında olumsuz bir görünüm var, ABD vadelileri ise hafif ekside. USD/TRY’nin 2.09’un altında işlem gördüğü günde, Türkiye CDS’leri 180 seviyesinde.BIST100 Endeksi dün de tepki alımları ile yükseldi. Endeks dünkü kapanışta 78.500’de önemli gördüğümüz direncin üzerinde günü tamamladı. 78.500 seviyesinin üzerinde kalındığı sürece daha önce de belirttiğimiz 79.500 ve 80.000 seviyeleri hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 78.500 desteği izlenecek.


İttifak Holding / ITTFH

Grup şirketlerinden Seha İnşaat ile APMS Investment arasında dayanak varlığı "Adese Alışveriş Merkezleri (ADESE) pay senedi olan, pay başına 19,40 TL kullanım fiyatlı ve 6 ay vadeli Amerikan tipi "Alım opsiyon sözleşmesi" imzalanmıştır. Sözleşme; Seha İnşaat için 831.054 adet, Selva Gıda San. A.Ş. için de 3.966.392 adet olmak üzere toplam 4.797.446 adet pay senedi için yapılmış olup, sözleşmeden doğan hak tek seferde kullanılabileceği gibi, vadesi içinde birden fazla seferde de kullanılabilecektir. Opsiyon satışından elde edilecek prim geliri toplam 95.948,92 TL''''dir (pay başına 0,02 TL). Opsiyon sözleşmesinin vadesi doluncaya kadar Seha İnşaat ve Selva Gıda hesabında bulunan paylar Borsada satışa sunulmayacaktır.


Uşak Seramik Sanayi / USAK

Mevcut Finansal kaynaklarının ve borç portföyünü çeşitlendirmek, başlanan ve başlanacak yatırımlarındaki özkaynak ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile toplam 50.000.000.TL tutarındaki tahvil için Sermaye Piyasası Kurulu''na başvurma kararı almıştır. Sermaye Piyasası Kurulu''na yapılan başvurunun olumlu sonuçlanmasına müteakip bir yıl içerisinde değişik tutar, vade ve getiri oranlarında toplam 50.000.000.TL''lik tahvil ihraç edilecektir.


Akfen Gayrimenkul / AKFGY

Şirketin bağlı ortaklığı Akfen Karaköy Gayrimenkul Yatırımları ve İnşaat A.Ş.  portföyünde bulunan 200 odalı Karaköy Novotel projesinin finansmanı için T. İş Bankası A.Ş. ile 17 Ocak 2013 tarihinde imzalanan 25.500.000 Avro limitli kredi sözleşmesi kapsamında Şirket portföyünde bulunan Beylikdüzü, Kayseri, Trabzon, Gaziantep, Bursa, Adana ve Zeytinburnu''ndaki oteller ile Ankara Esenboğa''daki arsanın üst kullanım hakkı 29.05.2014 tarihinde kredi veren lehine ikinci derecede ve birinci sırada ipotek edilmiştir.


Akiş Gayrimenkul / AKSGY

Kentsel dönüşüm kapsamında proje geliştirilmesi amacıyla İstanbul İli Kadıköy İlçesi,Bağdat Caddesi , No:321 Erenköy Apartmanının B Bloğunda yer alan 10 numaralı bağımsız bölüm toplam 10.150.000 USD karşılığında Şirket portföyüne alınmıştır.


TORUNLAR GYO / TRGYO

1 TL nominal değerli paya ödenecek nakit kar payı net  0,06 TL’dir.


TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. / TCELL

Şirketin 29 Mayıs 2014 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısı, Şirket ana sözleşmesinde öngörülen asgari %51 toplantı nisabının sağlanmaması nedeniyle yapılamamıştır.


Halk Bankası / HALKB

Tahvil ihracına ilişkin talep toplama süreci tamamlanmıştır. Nominal tutarı 500 Milyon Amerikan Doları ve itfa tarihi 04.06.2019 olan 5 yıl vadeli sabit faizli tahviller %4,765 faiz oranı üzerinden fiyatlanmış ve kupon oranı %4,75 olarak tespit edilmiştir.


MMC Sanayi / MMCAS

Sermaye artışı Şirket tarafından yeniden gündeme getirilerek değerlendirilmesi ve Şirketin GYO''ya dönüşüm kararı çerçevesinde sermayeye ilişkin kriterinin yerine getirilmesine yönelik çalışmalara yeniden başlanması planlanmaktadır.


Ar Tarım Organik Gıda / ARTOG

Gözaltı Pazarı’nda işlem görmesine karar verilmiştir.


ERİCOM TELEKOMÜNİKASYON VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş. / ERICO

Gözaltı Pazarı’nda işlem görmesine karar verilmiştir.


CLK Holding AŞ. / CLKHO

Gözaltı Pazarı’nda işlem görmesine karar verilmiştir.


Bugün temettü ödemesi gerçekleştirecek hisseler / Temettü

Sermaye artırımı ve/veya temettü ödemesi nedeniyle ilgili hakları kullanılmış olarak işlem görecek paylar;

ADEL, ALARK, ALCAR, ALGYO, ALKIM, ANACM, ARMDA, ASELS, ASUZU, BRSAN, EMBYO, EUKYO, GENTS, GUBRF, KUYAS, ORMA, PETUN, PNSUT, SARKY, SISE, SODA, TRKCM, VAKBN, VKGYO, YAZICARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305