19 Kasım 2013

Gündem: Çin Etkisi Sonrası Gözler Para Politikası Kurulu’nda
Küresel ekonominin lokomotifi Çin’deki büyümenin sürdürülebilirliği tartışılırken ülkedeki sürpriz reformların beklentisi dahi hisse senedi piyasalarında yeni rekor seviyelerin test edilmesini sağladı. Çinli liderler, kişisel girişimciliğe daha fazla olanak sağlayacaklarını açıklarken,çiftçilerin toprağa yönelik haklarını genişleteceklerini duyurdular.Dünyanın 2.büyük ekonomisi Çin'in 1990'dan bu güne ekonomik özgürlükleri en kapsamlı reformlarla genişletme vaadinde bulunması sonrasında özellikle gelişmekte olan ülke piyasaları rahat nefes alırken MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde işlem gören 10 sektör grubunun tamamı, finansal hisselerin öncülüğünde yükseldi. Çin’in elindeki ABD Hazine tahvillerinin büyüklüğü 1.2 trilyon Dolar’ı aşarken ülkede emlak piyasasındaki talep konut fiyatlarının yeni rekor seviyelere ulaşmasına rağmen sürüyor.Ortalama konut fiyatlarındaki yıllık bazdaki artışı ekim ayında da sürerken son 9 aydır aralıksız yükseliyor. Aylık bazda değerlendirildiğinde ise bazı şehirlerdeki fiyat kontrol mekanizmalarının devreye girmesi nedeniyle artışlar daha ılımlı düzeyde gerçekleşirken değerlendirme kapsamındaki 70 şehrin 65’inde fiyatlar yükselişini sürdürdü. Kısa vadede emlak balonunun patlamasını beklemediğimiz Çin’de orta ve uzun vadeli riskler azalıyor. Asya’daki etki ABD ve Avrupa’da da hissedilirken Brezilya ve Türkiye yeni haftanın ilk işlem gününde beklentileri satın almaya başladı.Para Politikası Kurulu’nun faiz kararının volatiliyi yükselteceği günde politika faizinde ve faiz koridorunda değişim Öngörmüyoruz. Özellikle yabancı para yükümlülüklerde değişime gidilmesi yılsonu öncesinde TL’deki hızlı değer kaybını tolere etmesi açısından TCMB’nin kullanabileceği enstrümanların başında geliyor. Hazine, dün düzenlediği iki tahvil ihalesinde toplam 4 milyar 550,1 milyon TL borçlanma gerçekleştirirken bugünkü 3 tahvil ihalesinden ilk ihalede 2 yıl (686 gün) vadeli, 6 ayda bir %4,15 kupon ödemeli,sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı yapılacak.

Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki
  GBP   10 Yıllık Hazine Tahvil İhalesi       2.740%  
11:00   EUR   İtalya'da Endüstriyel Yeni Siparişler   Aylık   0.5%   2.0%  
11:00   EUR   İtalya Sanayi Sipariş Endeksi   Yıllık     -6.8%  
11:00   EUR   İtalya Sanayi Satışları   Aylık     1.00%  
11:00   EUR   İtalya Sanayi Satışları   Aylık     0.10%  
11:00   EUR   İtalya Sanayi Satışları   Aylık     0.10%  
11:45   EUR   İspanya 6 Aylık Letras İhalesi       0.672%  
11:45   EUR   İspanya 12 Aylık Letras İhalesi       0.961%  
12:00   EUR   Almanya ZEW Mevcut Koşullar Endeksi     31.0   29.7  
12:00   EUR   Almanya ZEW Ekonomik Kanısı     54.0   52.8  
14:00   TRY   Türkiye Faiz Oranı Kararı     4.50%   4.50%  
15:30   USD   İstihdam maliyet listesi   Çeyreklik   0.5%   0.5%  
15:45   USD   Hazine Sekreteri Lew Konuşması        
15:55   USD   Redbook   Yıllık     3.3%  
15:55   USD   Kırmızı Kitap   Aylık     -0.80%  
17:00   USD   FOMC Üyesi Dudley Konuşması        
18:30   USD   4 Haftalık Hazine Bonosu İhalesi       0.060%  
21:15   USD   Chicago Fed Başkanı Evans'ın Konuşması        

Piyasalar

EURUSD

Draghi’nin faiz oranında tekrar indirime gideceği veya LTRO’yu devreye sokacağı konusunda beklentiler devam ederken Euro bölgesinde cari fazla Eylül ayında 17.4 milyardan 13.7 milyara geriledi. İspanya’nın gayrimenkul sektöründe toparlanma sağlanamaması ve sorunlu kredilerin yüksek seviyelerde seyretmesinin etkisiyle bütçe hedeflerini yakalama riski devam ederken Euro Bölgesi’nin en güçlü ikinci ekonomisi olan Fransa’da 12 haftalık vadeli borçlanma ihalesinde %0.070 faiz oranından 3.39 milyar euro satış yapıldı. 21 hafta vadeli borçlanma ihalesinde %0.090 faiz oranıyla 1.29 milyar euro satış gerçekleşti. 10 yıllık İtalyan tahvil faizleri %4.09 ile 5 yılın en düşük seviyesine gerilerken Mart 2024 vadeli faiz %4.5 ve tahvilin fiyatı 103.775 oldu.Almanya ZEW ekonomik kanısı ve İtalya’da sanayi siparişlerinin belirleyeceği olacağı günde 1.3545 teknik direnç seviyesi.


ALTIN

FOMC üyesi Dudley yaptığı konuşmada ABD ekonomisinin büyümesi toparlandıkça,istihdam piyasasında daha önemli iyileşmeler görülebileceğini, tahvil alımında azaltımın zamanlamasının önemini vurgularken, FOMC üyesi Plosser ise ,bankanın kredibilitesinin tehlikede olduğunu,varlık alımlarının sorgulanması gerektiğini ve sonlandırmanın zamanının geldiğini belirtti. Eylül ayında ABD’ye net uzun vadeli sermaye girişi 25.5 Milyar dolar gerçekleşirken, kısa vadeli menkul kıymetler ve hisse senedi swapları dahil sermaye çıkışı 106.8 Milyar dolar olarak açıklandı. Veri yoğunluğunun olmadığı günde FOMC üyesi Dudley ve FED’den Evans’ın konuşmasının yanında Redbook datası takip edilirken, 1260$ destek seviyesinden 1282$ hedeflenebilir.


USDTRY

TCMB’nin dün açtığı 100 milyon dolarlık döviz satım ihalesine 2.0193 maksimum fiyattan 205 milyon dolar teklif gelirken ek parasal sıkılaştırma programı çerçevesinde bugün de minimum 100 milyon dolar döviz satım ihalesi düzenleyecek. Bugün açıklanacak olan kısa vadeli dış borç stoğu ve PPK toplantısı sonrasında belirlenecek olan faiz kararı önemini korurken hazine 2 ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihaleleri düzenleyecek. USDTRY’de 1.9960 öncesi maliyetler risk taşıyabilir.


BIST100

BIST 100 haftanın ilk işlem gününde, günü %1.78 ve 1.324,44 yükselişle, 75.597,68 puandan kapattı. Gün içerisinde en düşük 74.523,90, en yüksek 75.597,68 seviyelerini test ederken , en çok değer kazanan endeks %4.03 artışla BIST HALKA ARZ endeksi oldu. Asya piyasalarındaki Çin etkisi sonrasında endeksler tarihi zirve seviyeleri test ederken ABD’de Dow 16.000’ni geçmesine rağmen kapanışta %0.09 artıdaydı. Avrupa ve ABD vadelileri pozitif etkiyi korurken Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı yurtiçi endekslerde belirleyici olacak. Politika faizinde değişim beklemezken TL’de ki volatiliteyi düşürebilmek için zorunlu karşılıklarda değişime gidilebilir. Dolar bazında 37.700 satış başkasının artmasını beklediğimiz seviye olarak dikkatleri çekmektedir.


Pegasus Hava Taşımacılığı / PGSUS
Bağlı ortaklığımız IHY İzmir Havayolları A.Ş. ("İzAir") tarafından yapılan başvuru neticesinde, İzAir'in sahip olduğu iç ve/veya dış hatlarda tarifesiz ticari hava taşımacılığı kapsamlı işletme ruhsatı T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce 14 Kasım 2013 tarihi itibariyle iç ve/veya dış hatlarda tarifeli/tarifesiz ticari hava taşımacılığı faaliyetlerini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Yapı Kredi Sigorta / YKSGR
Allianz SE' nin 14Ekim - 18Kasım 2013 tarihleri arasında Şirketimizin payları için gerçekleştirmiş olduğu zorunlu çağrı işlemi sonucunda, Şirketimizdeki ortaklık oranı çağrı sürecinde alınan 5.952.098,275 TL nominal değerli pay ile birlikte %99,78 ulaşmıştır.

Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş / BAGFS
Şirketimizin 9.000.000 TL (Dokuz Milyon Türk Lirası) olan sermayesinin esas sermaye sisteminde 36.000.000 TL (Otuzaltı Milyon Türk Lirası) nakden sermaye artırımı yapılarak 45.000.000 (Kırkbeş Milyon Türk Lirası)'na yükseltilmesine ve Artırımı temsilen çıkarılacak payların imtiyazsız B Grubu Pay olarak ihraç edilmesi; 36.000.000,- TL (Otuzaltı Milyon Türk Lirası) tutarındaki bedelli sermaye artışının ortaklara rüçhan hakları kısıtlanmaksızın hisse senetlerinin nominal değeri üzerinden ( 0,01 TL ) kaydileştirme sistemi esasları çerçevesinde kullandırılması için; Şirketimiz Esas Sözleşmesinin Sermaye Başlıklı 7. maddesinin ekte yer alan tadil metni doğrultusunda değiştirilmesini teminen Sermaye Piyasası Kurulu ve takiben Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan onay almak için gerekli başvuruların yapılmasına, gerekli izinlerin alınmasını müteakip Esas Sözleşme Değişikliğinin yapılacak ilk Genel Kurul'un onayına sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

TURCAS PETROL A.Ş. / TRCAS
SHELL ILE BIRLIKTE SHELL&TURCAS PETROL BUNYESINDE AKARYAKIT DAGITIMI VE MADENI YAGLAR, AZERBAYCAN DEVLET PETROL VE DOGALGAZ SIRKETI SOCAR ILE BIRLIKTE STAR RAFINERI BUNYESINDE PETROL RAFINAJI, ALMAN RWE ILE BIRLIKTE RWE&TURCAS GUNEY ELEKTRIK URETIM BUNYESINDE ELEKTRIK URETIMI VE TICARETI FAALIYETLERINI SURDUREN TURCAS PETROL, YENI ENERJI YATIRIMLARIYLA BUYUMEYE ODAKLANDI.TURCAS ENERJI HOLDING ELEKTRIK VE GAZ DIREKTORU ARKIN AKBAY, YENI ENERJI YATIRIMLARINI GRUPLARINI BUYUTECEK ONEMLI BIR ALAN OLARAK GORDUKLERINI IFADE EDEREK, BU NEDENLE RAFINERI VE ELEKTRIK ENERJISI SEKTORLERINDE ONEMLI YATIRIMLAR GERCEKLESTIRDIKLERINI BILDIRDI. AKARYAKIT VE ELEKTRIK IHTIYACININ TURKIYE’NIN BUYUMESINE PARALEL OLARAK ARTACAGINI ONGORDUKLERINI DILE GETIREN AKBAY, "BU ALANLARDA DAHA ZIYADE SIFIRDAN YATIRIMLAR YAPARAK BUYUMEYI PLANLAMIS OLSAK DA FIRSAT OLMASI DURUMUNDA SATIN ALMALARIN DA ROLU OLABILECEKTIR. BU NEDENLE 2014 YILINDA BASLAMASI DUSUNULEN EUAS’A AIT ELEKTRIK URETIM SANTRALLERININ OZELLESTIRILMESINE ILISKIN BIR TAKIM ON CALISMALAR YAPMAYA BASLADIK" DEDI. FAALIYET GOSTERDIKLERI ALANLARDA ONCU KONUMDA OLAN BIRCOK SIRKETE ISTIRAK EDEN BIR ENERJI YATIRIM HOLDINGI KONUMUNDA OLDUKLARINI AKTARAN AKBAY, BU KAPSAMDA RWE&TURCAS’IN, DENIZLI’DE 1.4 MILYAR TL YATIRIMLA GERCEKLESTIRDIGI 775 MW KURULU GUCUNDEKI DOGAL GAZ KOMBINE CEVRIM ELEKTRIK SANTRALI’NI BU YIL DEVREYE ALDIKLARINI BELIRTTI. SOCAR&TURCAS’IN ISE INSAATI DEVAM EDEN STAR RAFINERI PROJESI ICIN TOPLAMDA 5 MILYAR DOLARLIK YATIRIM PLANLANDIKLARINI AKTARAN AKBAY,BU YATIRIMLARININ YANI SIRA TURCAS YENILENEBILIR ENERJI URETIM BUNYESINDE SAHIBI OLDUKLARI ARAMA RUHSATLARI ILE JEOTERMAL KAYNAKLARDAN ELEKTRIK ENERJISI URETIMI ILE ILGILI CALISMALARINI SURDURDUKLERININ DE ALTINI CIZDI. AKBAY, AYNI ZAMANDA TURCAS’IN, TURKIYE'NIN ILK OZEL PETROL RAFINERISI OLAN ATAS ANADOLU TASFIYEHANESI’NIN DE BP VE SHELL FIRMALARI ILE BIRLIKTE ORTAGI OLDUGUNU SOYLEDI. TURCAS’IN AKARYAKIT DAGITIMI VE MADENI YAGLAR SEKTORUNDE FAALIYET GOSTEREN ISTIRAKI SHELL&TURCAS’IN (STAS), 2013 YILI ILK YARISINDA SATISLARINI BIR ONCEKI YILIN AYNI DONEMINE GORE YUZDE 16 ORANINDA ARTIRARAK 6.4 MILYAR TL SEVIYESINE YUKSELTTIGINI AKTARAN AKBAY, 2013 YILININ ILK ALTI AYLIK DONEMINDE ISE NET KÂRINI YUZDE 10 ARTIRARAK, 66 MILYON TL SEVIYESINE YUKSELTTIGINI KAYDETTI. AYNI ZAMANDA STAS'IN 2013 YILI ILK YARISI ITIBARIYLA BENZIN SATISLARINDA YUZDE 24.4 VE MADENI YAG SATISLARINDA YUZDE 25’LIK PAZAR PAYI ILE PAZAR LIDERLIGINI DEVAM ETTIRDIGINI IDDIA EDEN AKBAY, BENZIN VE DIZEL SATISLARININ TOPLAMINDAN OLUSAN BEYAZ URUNLER PAZARINDA ISE STAS'IN YUZDE 18.4’LUK PAY ILE UCUNCULUK KOLTUGUNU PAYLASTIGINI DILE GETIRDI. BUNUN YANI SIRA TURCAS PETROL’UN STAS’TAN ELDE ETTIGI TEMETTU VE MANAGEMENT FEE (YONETIM UCRETI) GELIRLERININ DE 2013 YILINDA 26 MILYON DOLAR SEVIYESINDE GERCEKLESTIGI BILGISINI VEREN AKBAY, STAS’IN KURULDUGU 2007 YILINDAN ITIBAREN TURCAS PETROL’E ODEDIGI TEMETTU VE MANAGEMENT FEE TUTARLARININ TOPLAMININ 227 MILYON DOLAR SEVIYESINE ULASTIGINI BILDIRDI. AKBAY, TURCAS’IN TAMAMI ELEKTRIK SATISLARINDAN OLUSAN NET SATISLARINI ISE BIR ONCEKI YILIN AYNI DONEMINE KIYASLA YUZDE 178 ORANINDA ARTIRARAK, 7.3 MILYON TL SEVIYESINDEN 20.2 MILYON TL SEVIYESINE YUKSELTTIGINI DILE GETIRDI. SOCAR &TURCAS ORTAKLIGININ YATIRIMI OLAN STAR RAFINERI PROJESI’NIN ISE PROJE FINANSMANINA YONELIK CALISMALARIN DEVAM ETTIGINI ILETEN AKBAY, BU DOGRULTUDA 2013 YIL SONUNA KADAR FINANSMAN GORUSMELERININ SONUCLANDIRILMASININ PLANLANDIGINI SOYLEDI. TESISIN 2017 SONUNDA URETIME BASLAMASININ HEDEFLENDIGINI AKTARAN AKBAY, STAR RAFINERISI’NIN PETKIM PETROKIMYA TESISLERININ MEVCUT SAHASI ICINDE KURULDUGUNU BELIRTTI. AKBAY, SOYLE KONUSTU: "RAFINERI MEVCUTTA YURTICI URETIMIN YETERSIZ KALDIGI VE ITHALAT ILE KARSILANAN ULTRA DUSUK KUKURTLU DIZEL VE JET YAKITI URETIMI ILE SOZ KONUSU ACIGI GIDERIRKEN, HAFIF NAFTA, LPG VE KSILEN URETIMIYLE PETKIM’IN HAMMADDE IHTIYACLARINI DA KARSILAYACAKTIR. RAFINERI YATIRIMININ TURCAS’IN AKARYAKIT DAGITIM SEKTORUNDEKI MEVCUT OPERASYONLARI ILE YARATACAGI DIKEY ENTEGRASYON VE SINERJI, TURCAS’IN UZUN VADELI DEGER YARATMA STRATEJISINE ONEMLI OLCUDE DESTEK VERECEKTIR.


ARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305