18 Kasım 2013

Gündem: Küresel Ekonominin Değişim Hızında Kaybolan Yatırım Kültürü
Küreselleşen yeni yapı en çok ekonomide değişim yaratırken büyüklük yerini hıza bıraktı.Esnek ve hızlı karar alanlar portföy değerlerini yükseltirken sürdürülebilirlik sorgulanmıyor.Endüstri,işletme,elektrik,elektronik, bilgisayar, inşaat,genetik,uzay,havacılık mühendisleri dünyayı değiştirirken neden finans mühendisleri diğer mühendislerden daha çok aranan ve kazanan mühendisler oldular?Yanıtı basit.Tasarlanan yeni ürünler yatırımcılardan daha çok şirketlere getiri sağlamayı hedeflediği için günlük veri akışının hızında yatırımcılar kayboluyor.Oysa ki yatırım bir analiz,araştırma ve beklenti,risk yönetiminin bütünüdür. Araştırma departmanlarından beklentilerin günlük seviyelerin dışına çıkılması gerekirken küresel ekonomik değişimin yarattığı yeni yapı yatırımcıyı trader’a dönüştürdü. Makro beklentiler yerini günlük beklentilere çevirdi. Yeni haftada yıl sonu yaklaşırken günlük ekonomik takvimin biraz dışına çıkarak yılsonu öngörülerimizi paylaşmak isteriz. ABD ve Avrupa’da hisse senedi endeksleri yeni tarihi zirve seviyelerini test ederken Borsa İstanbul yurtdışından negatif ayrışmayı sürdürüyor. Kısa vadede ABD’de istihdam,enflasyon,konut ve büyüme verilerinde FED’in tahvil alımında sınırlamaya gidebilecek iyileşmelerin gerçekleşmesini öngörmediğimiz için gelişmekte olan piyasalarda aşağı yönlü riskler azalıyor. Türkiye yaklaşan yerel seçimler ile mali disiplinin bozulma riskinin yanısıra TL’deki aşırı değer kaybı ve faizlerdeki volatilitenin yükselmesi ile zorlu bir döneme giriyor. Küresel Merkez Bankaları’nın genişlemeci politikalara devam ettiği süreçte Türkiye’ye sermaye akışı azalarak ta olsa devam edecektir. Türk Lirası’ndaki değer kaybı net döviz pozisyonu açığı taşıyan şirketlerin finansallarını negatif yönlü etkilese de yıl sonunda 1.9850 seviyesinin test edilmesini öngörüyoruz. Olası tüm olumsuz senaryolara rağmen hisse senedi yatırımcıları orta ve uzun vadede temettü potansiyeli taşıyan, faaliyet gelirlerini yükselten, ar-ge çalışmalarına önem veren, sektörde öne çıkan şirketlere yatırım yaparak portföylerine pozitif katkı sağlayabilirler. Genel trend küresel faizlerin 2015 öncesinde yükselişe geçmemesi yönünde olduğu için şirket karlılıklarının sabit getirililere kıyasla tercih edilebilir olmasını bekliyoruz. Yılsonunun yaklaşması ABD başta olmak üzere perakende satışları pozitif yönde etkileyeceğinden 2014 öncesinde şirketlerin karlılıklarını beklenti üzerine çıkartacağından hisse senedi piyasalarında ralli yaşanabilir. ABD’de 10 yıllık tahvil faizlerinin %3’ü geçmesini öngördüğümüz 2014 ve sonrasında portföylerde sabit getirililere hızlı geçişler yaşanarak Dolar’ın anavatanına dönüşü gerçekleşebilir.

Ekonomik Takvim

Saat Ülke Veri Dönem Beklenti Önceki

Piyasalar

EURUSD

Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları son 4 yılın en yavaş ilerleyişini gerçekleştirirken, Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nın %2'lik hedefinin altında kaldı. Fiyatlardaki geri çekilmeler bölgenin toparlanmasını negatife çevirecek bir yavaşlamaya neden olabileceği gibi altı çeyreklik resesyonun sonuna gelinmesine rağmen %12'den %12.2'ye yükselen rekor seviyedeki işsizlik oranı ile birlikte 2014 öncesi projeksiyonlardan uzak yıl sonu kapanışı gerçekleştirebilir. Ülkeler bazında bakıldığında Almanya ekonomisi gücünü korurken Fransa zayıflamaya devam ediyor. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi sonrasında İspanya,Portekiz,İtalya ise yapısal sorunlarıyla bölgenin yeni riskleri olarak ön plana çıkıyor. ABD’de tarım dışı istihdam,işsizlik,konut ve büyüme verilerinin farklılık göstermesi ile FED’in tahvil alımında değişime gitmemesi paritede geri çekilmeleri sınırlıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın son faiz kararına ve LTRO programlarının etkilerine rağmen paritede 1.3320 teknik destek seviyesinin altına olası sarkmalar kısa ve orta vadeli 1.3750 hedefli alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.


GBPUSD

Euro Bölgesi ekonomilerine oranla pozitif yönde ayrışma yaşayan İngiltere Ekonomisi 2013 yılının ikinci çeyreğindeki %0.7’lik büyümenin ardından 3. çeyrekte %0.8 büyüyerek 2010 yılından bu yana en hızlı büyümeyi kaydetti. Ülke ekonomisinde hızlı toparlanma sinyalleri devam ederken Pound’da volatilite yükseliyor. İngiltere Merkez Bankası (BOE) son toplantısında faiz kararını 0’a karşı 9 oybirliği ile alırken varlık alım programında değişime gitmedi. İstihdam ve konut piyasalarında toparlanma sürerken net mortgage kredilerindeki gerilemeye rağmen üretimin yılın ikinci yarısında beklentilerden hızlı büyümesini öngörüyoruz Pound’taki değer kazancı enflasyondaki hızlı yükseliş riskini azaltırken 1.5840 destek seviyelerine geri çekilmeler 1.6330 hedefli alım fırsatı yaratabilir.


USDJPY

Japonya'da Liberal Demokrat Başbakan Abe, seçimlerde parlamentonun üst kanadınında sandalyelerin büyük bölümünü kazanırken seçimler ülkede 6 yıl sonra koalisyon hükümetinin ilk defa hem alt hem de üst mecliste çoğunluğu oluşturması ve Abe’nin ekonomi politikalarının güven oylaması açısından kritik önem taşıyor. Seçim sonrasında Yen, Dolar karşısında değer kazanırken Nikkei Endeksinde tarihi zirve testleri devam ediyor. Japonya'da Asya'daki büyüme zayıflaması ile ihracat artışı sınırlı kalırken, reel ekonomide kısa ve orta vadede, sürdürülebilir gelişmenin belirgin olmamasına rağmen mayıstan bu yana faizlerde yaşanan artışın mali sektöre etkisi sınırlı kaldı. BOJ, aylık tahvil alım programını varlık alım programı ile birleştirirken Japonya'nın deflasyonu sonlandırmaya yönelik para ve maliye politikalarının kritik noktada seyretmesi deflasyon yada hiperenflasyon riskini yükseltebilir. Yüzde 2 enflasyon hedeflemesindeki ülkenin küresel ekonomilerin resesyonda olduğu dönemde yalnızca iç talepten destek almasını öngörüyoruz. Yen çaprazlarında volatilite yükselirken USDJPY’de 97.20 destek seviyesinden 101.50 direnci hedeflenebilir.


ALTIN

Ekim ayında gerçekleştirilen FOMC Toplantısı sonrasında tahvil alımında ve faiz oranlarında değişime gidilmezken FOMC üyelerinin farklı beyanları devam ediyor. ABD'de kamu yatırımları %3.6 ile İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en düşük düzeye gerilerken borç tavanı nedeniyle yaşanan negatif gelişmelere ve birbirinden farklılık göstererek sürekli aşağı yönlü revize edilen ABD datalarına rağmen ülke ekonomisindeki büyümenin yıllık bazda %2'yi geçmesini bekliyoruz. Merkez Bankalarının pozisyonları fiyattan bağımsız değişime devam ederken fiziki altın talebinde Hindistan yönetimi kota ve yüksek vergiyi sürdürüyor. FED’in %6.5 işsizlik hedefine ulaşabilmesi için %7.3 düzeyindeki işsizliğin %0.1’lik gerilemelerle ortalama 8 aya ihtiyacı var. Güvenli liman algılamasını kaybetmesine rağmen yıl içerisinde test edilen 1181 Dolar seviyesinin altına sarkma öngörmezken 1385 Dolar direncinin üzerinde kalıcı olmasını gerektirecek jeopolitik risklerin azaldığı inancındayız. FED’in yeni başkan adayı Yellen’den veri bazlı değerlendirmelerin dışına çıkalacak bir politika değişimi beklemiyoruz.


USDTRY

TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon verileri beklentileri aşarken TÜFE aylık bazda %1.80 , ÜFE %0.69 yükseldi. Son veriler kapsamında hedeflenen % 5 enflasyondan uzaklaşılırken mevcut politikalarla ve yaklaşan yerel seçim riski ile düşük düzeydeki tasarruf oranının yatırıma yönelmesi mümkün görünmüyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler ise FED,ECB,BOJ,BOE gibi küresel merkez bankalarının genişlemeci politikalarının pozitif etkilerini 2013’ün ilk yarısına oranla daha sınırlı hissediyorlar. TCMB’nin döviz satım ihaleleri TL’deki değer kaybında kalıcı etki sağlamazken 1.9600 seviyesinin altına sarkmalar şirketlerin net döviz pozisyonu açıklarını kapatmaları açısından maliyet avantajı sağlıyor. Faizlerde volatilitenin yükseldiği dönemde ABD’de politika değişimi beklemezken yıl sonunda 1.9800-1.9850 bandında kapanış öngörüyoruz.


BIST100

Dokuz aylık bilanço performanslarının Borsa İstanbul’da belirleyici olmayı sürdürdüğü dönemde düzenleyici otoritelerin tüm sınırlamalarına rağmen kredi hacmi yükselirken bankacılık sektörü karlılığını arttırıyor. Üretim, iletişim, ulaştırma, inşaat, gıda sektörleri finansallarda fark yaratırken Borsa İstanbul kısa ve orta vadeli getiri potansiyeli taşıyor. BIST 100 Endeksinde yıl sonuna kadar 81.400 direnci ön plana çıkarken faizlerde kalıcı olmamak şartıyla %9’un yeniden test edilme olasılığı yüksek. Endekste 72.500 desteğinin altına geri çekilmeler ise maliyet avantajı açısından yatırımcılar tarafında fırsat olarak değerlendirilebilir.


Akbank / AKBNK
İlgide kayıtlı açıklamamız ile Bankamızca yurtdışına toplamda 3 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarına kadar, farklı vadelerde bir veya birden fazla tahvil, bono veya benzeri türden borçlanma aracı ihraç edilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli başvuruda bulunulduğu duyurulmuştur.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun konuya ilişkin Bankamıza yaptığı bildirimde; Bankamızca yurtdışına toplam 3 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarına kadar, tahvil, bono veya benzeri türden borçlanma aracı ihraç edilmesinde bir sakınca bulunmadığı bildirilmiştir.

Garanti Bankası / GARAN
Sermaye Piyasası Kurulu'nun 5 Kasım 2012 tarihli onayına istinaden, Bankamızca 7-8-9 Kasım 2012 tarihlerinde talep toplama ile 12/11/2012 tarihinde halka arz edilerek ihracı gerçekleştirilen 368 gün vadeli, TRSGRANK1315 ISIN kodlu, 350.000.000 TL nominal değerli iskontolu tahvilin bugün (15/11/2013) itibarıyla vadesi gelmiş olup, itfa işlemi gerçekleştirilmiştir.

Türk Telekomünikasyon A.Ş. / TTKOM
23 Ekim 2013 tarihli açıklamamız kapsamında Şirketimizce yurtdışında azami 1 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarına kadar ve azami 10 yıl vadeye kadar tahvil ihraç edilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli başvuruda bulunulmuştur.

Garanti Bankası / GARAN
Sermaye Piyasası Kurulu'nun 7 Kasım 2013 tarihli onayına istinaden T. Garanti Bankası A.Ş. tarafından 91 gün vadeli 350 Milyon TL nominal, 140 gün vadeli 100 Milyon TL nominal değerinde 2 adet banka bonosu ve 370 gün vadeli 300 Milyon TL nominal değerinde 1 adet iskontolu tahvil olmak üzere toplam 750 Milyon TL nominal tutarında Banka Bonosu ve İskontolu Tahvil Halka Arzı ve Halka Arza ihraç tutarından fazla talep gelmesi durumunda 750.000.000 TL nominal halka arz miktarının 900.000.000 TL nominal tutara kadar artırılabileceğine dair yetki alınmıştır.14 Kasım 2013 tarihinde 91 günlük Garanti Banka Bonosu Basit Faiz Oranı 8,39462%, Bileşik Faiz Oranı 8,66285% ve Satış Fiyatı 97,950 TL; 140 günlük Garanti Banka Bonosu Basit Faiz Oranı 8,70772% , Bileşik Faiz Oranı 8,94300% ve Satış Fiyatı 96,768 TL olarak ve 370 günlük İskontolu Tahvil Basit Faiz Oranı 9,52347% , Bileşik Faiz Oranı 9,51745%, Satış Fiyatı 91,196 TL olarak belirlenmiştir.12-13-14 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen talep toplama işlemi sonucunda halka arz edilen toplam 750 Milyon TL nominal banka bono ve tahvillerine yatırımcılardan toplam 914,406,235 TL nominal talep gelmiş ve toplam ihraç tutarı 900,000,000 TL nominale artırılmıştır.

Gersan Elektrik / GEREL
05.02.2010 tarihli özel durum açıklaması ile açıklanan ve Zonguldak Çaycuma'da Teşvik Mevzuatı kapsamında yapılan yatırımın tamamlama vizesi TC Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nün 24469702.401.99 sayılı yazısı ile tarafımıza bildirilmiştir. Bu kapsamda toplam yatırımın 20.950.744 TL olarak gerçekleştiği, Faiz desteği (döviz kredisinde 1 puan), 5 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, %80 kurumlar vergisi indirimi (%40 yatırım katkı oranı) desteklerinden yararlanacaktır.

Akdeniz Güvenlik / AKGUV
Şirketimiz T.C Küçükçekmece Belediye Başkanlığı Destek Hizmetleri Müdürlüğü Güvenlik Hizmeti Alımı İşi ihalesini 1 yıllık süreyle 7.034.816,70 TL+ KDV bedelle aldığı bildirisi 15.11.2013 tarihinde tarafımıza tebellüğ edilmiştir.

Creditwest Faktoring A.Ş. / CRDFA
Şirketimiz tarafından ihraç edilen 50.000.000-TL nominal değerli tahvilin 2.kupon ödemesine ilişkin olarak 1.439.999,99-TL kupon faiz ödemesi MKK' nın Takasbank nezdindeki hesaplarına EFT yapılmıştır.

TÜRK HAVA YOLLARI A.O. / THYAO
Ortaklığımız Yönetim Kurulu'nca, uçak müsaitliğine bağlı olarak Almanya'nın Kassel ve Münster şehirlerine tarifeli yolcu seferleri başlatılmasına karar verilmiştir.

Akiş Gayrimenkul / AKSGY
Kentsel dönüşüm kapsamında proje geliştirilmesi amacıyla İstanbul İli Kadıköy İlçesi Bostancı Mahallesi,Bağdat Caddesi, no:481 Uşaklıgil apartmanında yer alan 3 ve 10 numaralı bağımsız bölümler toplam 4.000.000 USD karşılığında Şirketimiz portföyüne alınmıştır.

Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. / ASUZU
12 Kasım 2013 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere D-Max pick-up araçların Türkiye Pazarına yönelik üretilmesine ilişkin olarak 14 Kasım 2013 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Comvex Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi Fuarında niyet mektubu Şirketimiz ile Isuzu Motors International Thailand (IMIT) arasında imzalanmış olup 2014 yılı Mart ayından itibaren D-Max model pick-up araçların üretimine ve satışına başlanabilmesi için gerekli hazırlıklara başlanması konusunda taraflar arasında mutabakat sağlanmıştır.

Global Yatırım Holding A.Ş. / GLYHO
Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Global Liman İşletmeleri A.Ş.'nin ("Global Liman"); Karadağ Ulaştırma ve Denizcilik İşletmeleri Bakanlığı ile Karadağ Liman İdaresi tarafından düzenlenen "Karadağ'ın Bar İli'nde bulunan Genel Yük ve Kargo Terminalinin Onarımı, Finansmanı, İşletilmesi, Bakımı ve Devri ile Devlet Hisselerinin Satışı"na ilişkin ihaleye ("İhale") verdiği teklif neticesinde, Hisse Alım Satım Sözleşmesinin ("Sözleşme") taslak halinin Özelleştirmelere İlişkin İhale Komisyonu tarafından onaylandığını ve taslak metnin Özelleştirme ve Sermaye Yatırımları Kurumu ile Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini, Özelleştirme ve Sermaye Yatırımları Kurumu ile Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından nihai Sözleşmenin imzalanacağını 23.07.2013 tarihli özel durum açıklamamız ile kamuoyuna duyurmuştuk. Global Liman, Sözleşmenin Özelleştirme ve Sermaye Yatırımları Kurumu ile Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını ve Bar Limanı'nın Genel Yük ve Kargo Terminalini işleten şirketin %62,09 hissesinin devrine ilişkin Sözleşmenin bugün itibariyle imzalandığını Şirketimize bildirmiştir. Bu aşamadan sonra, hisse devri izni için Rekabetin Korunması Kurumuna başvurulacak olup, gerekli iznin alınmasından ve İmtiyaz Sözleşmesi'nin imzalanmasından sonra hisseler Global Limana devredilecektir.


ARAŞTIRMA BİRİMİ
Erkan Sancaklı / Araştırma Kıdemli Uzman
e.sancakli@atig.com.tr
0 (216) 579 12 00/ 1305