XAG; gümüşü, USD ise Amerikan dolarını ifade etmektedir. XAGUSD, diğer adı ile GUMUSUSD, çifti, altının Türk lirası karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örnek olarak XAGUSD çiftini 14,52 olarak kabul edelim. Bu, gram gümüşün 14,52 Amerikan dolarına karşılık geldiğini gösterir. Bu durumda gümüş ve Amerikan dolarının değerinin artması veya düşmesi GUMUSUSD paritesinin yönünü direkt olarak etkiler.
 

Gümüş, en çok amaçlı metallerden biridir. İletkenliğinden ötürü elektronik sanayiinde, fotoğraf sanayii, güneş paneli ve mücevherat gibi alanlarda kullanıldığı için değerli bir metaldir. Gümüş fiyatları genellikle altını takip etme eğilimindedir. Dövizlerde görülen düzensiz dalgalanmalara karşı yatırımlarını korumak isteyenler öncelikle altına yatırım yaparlar. Ancak altına olan talebin aşırı yükselmesi altın fiyatlarını yükseltince, gümüş iyi bir yatırım alternatifi olarak ortaya çıkar. Bu amaçla Forex piyasasında tercih edilen bir yatırım aracı olarak görülmektedir.
 

Dünya ekonomisinin başını çeken Amerikan doları ise daha çok ekonomik gelişmelerden etkilenir. Bunların arasında en önemlileri FED kararları, faiz oranları ve Tarım Dışı İstihdam gibi verilerdir. Finans piyasalarında Amerikan doları üzerinden işlem gören altına dair genel kabul, dolar yükseldiğinde altının da düşeceği yönündedir. Gümüşe olan talep de genellikle altını takiben gerçekleşir. Bu yüzden gümüşün de altına paralel bir şekilde, genellikle dolarla ters orantılı olarak değerleneceği söylenebilir.