Altın, ons başına dolar üzerinden işlem görmektedir. Örneğin on başına 600 dolarlık işlem yapıldığında, kontratın değeri 60.000 dolar (600 x 100 ons) olmaktadır. En çok altın ticareti yapılan aylar şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralıktır.
 

New York Comex, Chicago Mercantile Exchange (CME) ve Chicago Board of Trade (CBOT) gibi yatırım piyasalarında işlem gören altın kontratları 1974 yılının sonlarına doğru yaygınlaşmıştır. Altın piyasası üzerinde vadeli altın kontratlarının belirgin bir etkisi söz konusu olmuştur. Altın piyasası katılımcılarından olan üretici, tüketici, yatırımcı ve spekülatörler spot piyasalarda işlem yapmak yerine vadeli işlemleri tercih etmeye başlamışlardır.
 

Vadeli altın piyasasında etkili olan gruplardan biri spekülatörlerdir. Altın fiyatlarındaki kısa ve uzun vadeli yükseliş ve düşüşleri verilere dayanarak tahmin eden spekülatörler, vadeli altın piyasasında işlemlerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu piyasada etkili olan bir diğer grup, spot piyasalar ve vadeli piyasalar arasında oluşan fiyat farkından kazanç sağlamak isteyen yatırımcılardır.
 

Ayrıca altına hedging amaçlı yatırım yapanlar da vadeli altın piyasasına etki eden gruplardandır. Hedging, yatırımcıların muhtemel risklere karşı kazancının bir bölümünü güvence altına almak için değerli bir varlığa yatırım yapmasıdır. Altın, bu amaçla sıkça tercih edilen araçlar arasındadır.
 

Vadeli altın piyasalarında fiyat tahmini yaparken göz önüne alınması gereken belirli faktörler vardır. Enflasyon, merkez bankalarının faiz oranları, likidite ve reel faiz oranları gibi makroekonomik verilerin bu noktada öncelikli olarak analiz edilmesi gerekmektedir. Altının en çok kullanıldığı sektörler olan mücevher ve endüstri gibi alanlarda yaşanan değişimler, altının fiyatını etkileyen en önemli mikroekonomik faktördür.
 

Altın ve dolar arasındaki ilişki de fiyatların akıbeti hakkında fikir verebilir. Her ne kadar istisnaları da olsa, dolar ve altının değeri arasında ters yönlü bir ilişki olduğu genelde doğrulanan bir kabul haline gelmiştir. Zira doların değeri düştüğünde, yatırımcılar ellerindeki varlıkları kaybetmemek için bir sigorta olarak gördükleri altına yatırım yaparlar ve talebi artan altının değeri de yükselir. Doların değeri yükseldiğinde ise yatırımcılar ellerindeki altını satarlar ve bu da altına olan talebi ve dolayısıyla altının değerini de düşürür.
 

Bu konu hakkında Altın fiyatları nasıl tahmin edilir?” yazısına göz atmak faydalı olacaktır.

ATIG Forex'te altın kontratları vasıtasıyla fiziki alım gerçekleştirmeden uzun veya kısa vadeli olarak, 5/24 işlem yapabilirsiniz.