GBP; İngiliz poundunun, NZD ise Yeni Zelanda dolarının uluslararası alanda kısaltılmış halidir. GBPNZD, 1 İngiliz poundunun Yeni Zelanda doları karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örnek olarak GBPNZD döviz çiftini 2.3916 olarak kabul edelim. Bu durum, 1 İngiliz poundunun 2.3916 Yeni Zelanda dolarına eşit olduğunu anlamına gelir. İngiliz poundu ve Yeni Zelanda dolarının değerinin artması veya düşmesi GBPNZD paritesinin yönünü direkt olarak etkiler. GBP major bir para birimiyken, NZD değildir. GBPNZD ise major pariteler arasında sayılmamaktadır.
 

İngiliz poundu en değerli ve Forex piyasasının merkezinde olan para birimlerindendir. İngiltere’nin en önemli ticari partnerleri ABD, İrlanda ve Hollanda’dır. NZD ise, en çok ticareti yapılan para birimleri arasında 12. sıradadır. Yeni Zelanda daha çok gıda işleme, tarım ve hizmet sektörlerinde ihracat yapmaktadır. Avustralya ve ABD ile güçlü ticari ilişkilere sahiptir.
 

GBP ve NZD coğrafi ve ticari olarak çok ayrı kulvarlarda seyreden iki para birimidir. GBP’nin ticari ilişkileri daha çok Euro Bölgesi üzerinden yürümekteyken, NZD, Avustralya ve Asya ekonomileriyle sıkı bağlantılara sahiptir. Yeni Zelanda küçük ve görece dışa bağımlı bir ülkedir. Bu veriler ışığında paritenin genellikle GBPJPY ve GBPAUD’la orantılı olarak değişim yaşadığı söylenebilir. Ayrıca tarım ürünlerinin fiyatlarındaki değişmeler, yatırımcılar için kazanç fırsatı yaratmaktadır.
 

GBPNZD paritesi “Carry trade” yatırımcılarının pek tercih ettiği bir parite değildir.  GBPNZD
1,7248

En Yüksek:
1,7321
En Düşük:
1,7228
AL
1,7248
SAT
1,7241


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:58