GBP, İngiliz poundunu, JPY ise Japon yenini ifade etmektedir. GBPJPY döviz çifti 1 İngiliz poundunun Japon yeni karşısında aldığı değeri göstermektedir. GBPJPY paritesinin 181,28 olsun. Paritenin yukarı yönlü hareket etmesi İngiliz poundunun Japon yeni karşısında değer kazandığını gösterir. Bu durumun iki sebebi olabilir: 1. Poundun değeri artmıştır. 2. Japon yeninin değeri düşmüştür. Aynı şekilde paritenin aşağı yönlü hareket etmesi İngiliz poundunun Japon yeni karşısında değer kaybettiğini gösterir. Bunun da nedeni, poundun değerinin düşmesi ya da Japon yeninin değer kazanmasıdır.
 

Peki paritelerin değeri neye göre düşer? Örneğin; Japonya hükümetinin siyasal anlamda bir belirsizlik yaşadığını varsayalım. Bu durumda yatırımcılar; belirsizlik olan her ülkenin para biriminde olduğu gibi, buradan da yatırımlarını geri çekecektir. Bu durumda Japon yeni değer kaybeder. İngiliz poundunun fiyatında herhangi bir yükselme ya da alçalma olmasa bile, Japon yeninin değer kaybından dolayı, GBPJPY paritesi yukarı yönlü hareket eder.
 

ATIG Forex'te her yatırımcıya uygun hesap çeşitlerinden size uygun olanı seçerek, GBPJPY paritesinde alım ve satım işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.   GBPJPY
139,72

En Yüksek:
140,26
En Düşük:
139,40
AL
139,72
SAT
139,66


Güncelleme Saati: 28.02.2017 12:58:11