GBP, İngiliz poundunu, CAD ise Kanada dolarının uluslararası kısaltmasıdır. GBPCAD çifti, 1 İngiliz poundunun Kanada doları cinsinden karşılığını göstermektedir. GBPCAD döviz çiftini 2,2142 olarak kabul edelim. Bu, 1 İngiliz poundunun 2,2142 Kanada dolarına karşılık geldiğini gösterir. Bu durumda İngiliz poundu ve Kanada dolarının değerinin artması veya düşmesi GBPCAD paritesinin yönünü direkt olarak etkiler.
 

İngiliz poundu, dünyanın en değerli para birimlerindendir; bu durum kısmen İngiltere’nin ticari partnerlerinden kaynaklanmaktadır. Bu partnerler arasında ABD, Almanya, İrlanda, Hollanda ve Fransa gibi güçlü ekonomilere sahip ülkeler vardır. İngiliz merkez bankası The Bank of England, pound üzerinde kontrolü vardır, ki bahsi geçen banka dünyadaki döviz ticaretinin merkezi olarak bilinir. İngiltere sanayi ürünleri, hizmet, tarım ve enerji sektöründe ihracat yapmaktadır. 
 

Kanada doları ise en çok ticareti yapılan 7. para birimidir. Kanada’nın dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden birine sahip olması, onun bu statüsünün korunmasını sağlamaktadır. Kanada’nın en önemli ticari partneri ABD’dir. Kanada; ithalatının yaklaşık %85’ini ABD’de sağlamaktadır, ihracatının %50’sini ise ABD’ye yapmaktadır. Ülkenin en önemli ihracat ürünleri ise adi metaller, ham petrol ve ormancılık ürünleridir.
 

İngiltere ve Kanada, görece istikrarlı ekonomilere sahiptirler. Kanada doları, Amerikan dolarıyla sıkı ilişkilere sahiptir, bu yüzden GBPCAD paritesi, EURUSD paritesiyle genellikle uyum içindedir. Bu paritede Forex işlemi yapacak olanların bunları dikkate alması gerekmektedir.   GBPCAD
1,6413

En Yüksek:
1,6430
En Düşük:
1,6350
AL
1,6413
SAT
1,6406


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:56