GBP, İngiliz poundunun, AUD ise Avustralya dolarının kısaltılmış halidir. GBPAUD paritesi, 1 İngiliz poundunun Avustralya dolarına karşılık geldiğini göstermektedir. Örneğin GBPAUD döviz çiftini 2,1802 olarak varsaydığımızda, bu, 1 İngiliz poundunun 2,1802 Avustralya dolarına eşit olduğunu ifade eder. Bu durumda İngiliz poundu ve Avustralya dolarının değerinin artması veya düşmesi, GBPAUD paritesinin değerini şekillendirecektir.
 

İngiliz poundu, halen tedavülde olan en eski ve değeri en yüksek para birimidir. En çok ticareti yapılan dördüncü, dünyada rezerv olarak kullanılan üçüncü büyük para birimidir. 1971’de alınan bir kararla, o günden beri dalgalanmaya bırakılmış durumdadır. İngiltere’nin temel ihracat kalemleri, sanayi ürünleri ve diğer mamul mallardan oluşmaktadır. Ülkenin ticaret partnerleri arasında ABD, Almanya, Hollanda, Fransa ve İrlanda gibi ülkeler vardır.
 

Avustralya doları, ticareti yapılan 5. en büyük para birimidir. Avustralya’nın ekonomik ve politik bakımdan istikrarlı ortamı, yüksek faiz oranları, işleyen bir serbest piyasaya sahip olması, AUD’u popüler bir para birimi haline getirmiştir. Avustralya’nın en önemli endüstriyel ürünleri metal, madencilik ve tarım alanındadır. En önemli ticari partnerleri ise Japonya, Çin, Güney Kore ve Hindistan’dır.
 

İngiltere ve Avustralya, sömürgecilik geçmişlerinden dolayı tarihsel bağlara sahip iki ülkedir, aynı bağımsız ekonomilere sahiptir. İki ülkenin ekonomisi de farklı sektörlere odaklanmaktadır. İngiltere ekonomisi imalat sanayi ve finansa dayalıyken, Avustralya ekonomisinde hammadde ve emtialar öne çıkmaktadır. Ayrıca İngiltere genellikle Euro Bölgesi ülkeleriyle ticaret yaparken, Avustralya daha çok Asya ekonomileriyle ticari ilişkileri vardır. Avustralya dolarının değeri, genellikle emtia ve maden sektörünün yükselişi ve finans ve imalat sanayinin durgunluğu gibi durumlarda İngiliz poundu karşısında artmaktadır. Bu döviz ikilisi arasındaki ekonomik gelişmeler, küresel sanayi trendlerini yansıtması bakımından önemli bir göstergedir.
 

GBPAUD paritesinde işlem yapmak ve bu iki para birimi arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilmek adına demo hesabı açarak alış, satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.  GBPAUD
1,6198

En Yüksek:
1,6218
En Düşük:
1,6157
AL
1,6198
SAT
1,6191


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:54