GAU; altını, TRY ise Türk lirasını ifade etmektedir. GAUTRY çifti, gram altının Türk lirası cinsinden fiyatını göstermektedir. Örneğin GAUTRY çiftinin 105,765 olduğunu düşündüğümüzde, bu, gram altının 105,765 Türk lirasına eşit olduğu anlamına gelir. Bu durumda altın ve Türk lirasının değerinin artması veya düşmesi GAUTRY paritesinin etkileyecektir. Altının değerinin yükselmesi; paritenin yukarı yönlü hareketini, düşmesi ise aşağı yönlü hareketini tetikleyecektir.
 

Altın fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerin en önemlileri arz ve talep, borç seviyeleri, enflasyon, faiz oranları ve petrol fiyatlarıdır. Altın çok çeşitli kullanım alanlarına sahip olmasının yanısıra, üretiminin kısıtlı olması nedeniyle popüler bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Genellikle “güvenli liman” olarak bilinen yatırım araçlarındadır. Ancak 2013 yılında yaşadığı düşüşler sebebiyle altının bu statüsünü kaybettiğine dair yorumlar da yapılmaktadır. Öte yandan, halen popüler bir yatırım aracı olmaya devam eden altının statüsüyle ilgili tartışmalar sürmektedir.
 

Altın, finans piyasalarında Amerikan doları üzerinden işlem görmektedir. Genel kabul, dolar yükseldiğinde altının da düşeceği yönündedir. Faiz getirisi olmadığından dolayı, altının değeri piyasadaki fiyat değişimlerine göre şekillenir. Reel faiz oranlarının yüksek tutulduğu dönemlerde, para daha çok değerleneceği için altın yerine daha çok döviz tercih edilebileceği söylenebilir. Bundan dolayı altın bu tür durumlarda genelde değer kaybeder. Reel faiz oranlarının düşmesi ise paranın değerini düşürür ve altına talep artar.
 

Türk lirası ise dalgalanmaya açık bir para birimidir. Siyasi ve ekonomik gelişmeler liranın değerini çok çabuk bir şekilde etkilemektedir. Dolayısıyla TRY’nin fiyat değişimini tahmin etmeye çalışırken, TÜİK’in açıkladığı işsizlik ve enflasyon gibi veriler ve Merkez Bankası’nın açıklamalarının dışında önemli siyasal olaylar da günü gününe takip edilmelidir. Örneğin hükümetlerin kurulamaması ve terör olayları gibi gelişmeler piyasaları anında etkiler. Türkiye’nin ekonomisi daha çok tarıma dayanır. Fındık, kiraz, incir ve kayısı üretiminde birinci sıradadır. Aynı zamanda tekstil ve kimya sektörüne ilişkin ürünler ihraç eden ülkenin başlıca ticari partnerleri AB, ABD ve Rusya’dır.  
 

ALTIN-TRY paritesine ilişkin tahminlerde Amerikan dolarını ilgilendiren gelişmeler ve TRY’nin dalgalanmasını etkileyen ekonomik ve siyasi olaylar göz önünde bulundurulmalıdır.  GAUTRY
146,146

En Yüksek:
146,174
En Düşük:
145,022
AL
146,146
SAT
146,046


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:58