Türkiye borsasının adının BİST 100 olması gibi, aynı şekilde Fransız borsasının adı da Bourse de Paris, yani Paris Borsası’dır. Euronext, 2000 yılında Brüksel(Belçika), Amsterdam(Hollanda) ve Paris(Fransa) borsalarının birleşmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Paris borsası 2000 yılından beri Euronext Paris olarak adlandırılmaktadır. Euronext’e 2002 yılında katılan Portekiz/Lizbon borsasının adı ise Euronext Lizbon olmuştur.
 

Paris borsasının adı Palais Brongniart olan merkez binası ise 1826 yılında açılmış olup, Fransa/Paris’te bulunmaktadır. 1724 yılında hizmet vermeye başlayan Paris Borsası, aynı zamanda dünyanın en eski borsalarından biridir.
 


Paris borsasının kalbi olan Palais Brongniart binasının içi, Paris

 

Paris borsasının en önemli ve en çok işlem gören endeksi CAC40’tır. Çok uluslu 40 şirket bu endekse dâhildir. Adını önceki zamanlarda Paris borsasının yatırım sistemi olan Cotation Assistee en Continu’den alır. CAC 40 endeksinin içerisinde; Danone, Carrefour, Louis Vuitton, Sodexo SA, L’Oreal, Peugeot,  Total, Michelin, Axa gibi büyük şirketler yer almaktadır. İşlem hesaplamalarında (kar-zarar) baz döviz olarak Euro kullanılmaktadır.
 

Paris borsasında işlem yapmak isteyen yatırımcılar, doğru yatırım için Fransa tarafından açıklanacak verileri, faiz kararlarını, hisse hareketlerini ve bilançoları yakından takip etmelidir. 
 

Siz de ATIG kalitesi ile Fransa borsasında işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için CFD/Borsa Endeksleri sayfamızı inceleyebilir ya da bizimle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.