EUR, euro’yu; USD ise Amerikan dolarını ifade etmektedir. EURUSD döviz çifti euro’nun Amerikan doları karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örneğin EURUSD paritesinin 1,1175 olması 1 euro’nun 1,1175 Amerikan dolarına denk geldiğini göstermektedir. Euro değer kaybettiğinde veya kazandığında, parite de buna göre yükselir veya alçalır. Paritenin yukarı yönlü hareket etmesi euro’nun Amerikan doları karşısında değer kazandığını, aşağı yönlü hareket etmesi durumunda ise değer kaybettiğini ifade eder.
 

Dünyada en çok tercih edilen ve işlem gören parite, EURUSD paritesidir. Peki yatırımcılar neden en çok euro dolar paritesi tercih eder? Bunun en önemli sebebi iki para biriminin de dünyada en çok kullanılan para birimleri olmasıdır. Siyasi ve ekonomik anlamda gücü elinde bulunduran bu ülkelere ait para birimleri, yatırımcıların işlemlerini daha öngörülebilir bir şekilde yapmalarına olanak verir. Bununla birlikte bu para birimlerinin ait olduğu ülkeler sürekli olarak gündemde olduğu için, diğer paritelere göre işlem talebi daha fazladır.
 

ATIG Forex'in siz değerli yatırımcılara son teknoloji ile sunmuş olduğu MetaTrader4 işlem platformundan EURUSD alım-satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilir, parite grafikleri üzerinden hareketleri takip edebilirsiniz. 

EURUSD paritesinde demo hesap açarak pratik yapabilir, ya da gerçek hesap açarak piyasada işlem yapmaya başlayabilirsiniz!  EURUSD
1,05963

En Yüksek:
1,06071
En Düşük:
1,05678
AL
1,05963
SAT
1,05944


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:58