EUR, euro’yu, TRY ise Türk lirasını ifade etmektedir. EURTRY döviz çifti 1 euro’nun Türk lirası karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örneğin EURTRY paritesine 3,5624 olarak kabul ettiğimizde, bu 1 euro’nun 3,5624 Türk lirasına denk geldiğini ifade edecektir. Paritenin yukarı yönlü ya da aşağı yönlü hareket etmesi, euro’nun ve Türk lirasının değer kaybetmesi-kazanması ile paraleldir.
 

EURTRY paritesini belirleyen en önemli unsurlardan biri, ekonominin gittiği yerdir. Euro Bölgesi’nin küresel ekonomideki payı ve istikrarlı bir değere sahip olması nedeniyle euronun dünya çapındaki merkez bankaları tarafından rezerv para birimi olarak kullanılması, bu paritenin hareketini etkilemektedir.
 

EURTRY grafiğini şekillendiren başka bir unsur ise politik ve toplumsal olaylardır. Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olması, piyasanın siyasal olaylardan çabuk etkilenmesini beraberinde getirmektedir. Özellikle kriz dönemlerinde piyasa aktörlerinin elindeki parayı garanti altına almak için euro ve Amerikan dolarına yönelmesi, aşırı dalgalanmalara sebep olmaktadır.
 

Türk yatırımcılar tarafından tercih edilen parite olan EURTRY’de işlem yapmak için Demo Hesap açmanız ve MetaTrader4 platformunu indirmeniz yeterlidir.    EURTRY
3,8359

En Yüksek:
3,8416
En Düşük:
3,8108
AL
3,8359
SAT
3,8351


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:46