EUR, euro’yu, PLN ise Polonya zlotisini ifade etmektedir. EURPLN döviz çifti 1 euro’nun Polonya zlotisi karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örnek olarak EURPLN döviz çiftini 2,1005 olarak kabul edelim. Bu, 1 euro’nun 2,1005 Polonya zlotisine karşılık geldiğini gösterir. Bu durumda euro ve Polonya zlotisinin değerinin artması veya düşmesi EURPLN paritesinin yönünü direkt olarak etkiler. Euro major, zloti ise minor para birimleri arasında sayılmaktadır.
 

21 Avrupa ülkesinin dahil olduğu ve 327 milyon civarında insanın alım gücüyle desteklenen bir para birimi olan euro, en çok ticareti yapılan ikinci ve aynı zamanda en büyük rezerv para birimidir. Avrupa Merkez Bankası euro üzerindeki hakimiyetini sürdürmektedir, ancak euro’nun uzun vadede ne kadar dayanıklı olacağı uzmanlar tarafından tartışılmaktadır. Euro Bölgesi’ndeki önemli sektörler hizmet, finans, sanayi ürünleri ve turizmdir.
 

Polonya zlotisi ise tarihsel olarak istikrarsız bir para birimi olarak bilinir, ancak bu durum Polonya’nın şu anki ekonomik büyümesini engellememiştir. Polonya devleti, zlotinin enflasyonunu kontrol altına alma yoluna gitmektedir. Devlet kontrolü ve diğer faktörler finansal istikrar ve büyümenin önünü açmaktadır. Polonya, zlotiyi tedavülden kaldırıp, diğer birçok AB ülkesiyle birlikte euro’ya geçme eğilimindedir.  Zloti, Polonya’nın Euro Bölgesi’ne coğrafi yakınlığı sebebiyle, euro’yla sıkı ilişkileri olan bir para birimidir.
 

Zloti, Polonya’daki siyasi sorunlardan hızlı bir şekilde etkilenme eğilimindedir. Aynı zamanda Euro Bölgesi’ne girme yolunda yürüttüğü politikalar bahsi geçen para birimini etkileyen faktörlerdendir. Polonya aynı zamanda Rusya’yla sıkı bir ticari ilişki içerisindedir ve bu ilişkiyi etkileyecek siyasi gelişmeler de zlotinin değerini şekillendirmektedir. Ayrıca kömür ve demir fiyatları da zlotinin değerini etkileyen faktörlerdendir.
 

“Carry trade” stratejisini uygulayan yatırımcılar için uygun bir parite olduğu söylenebilir.  EURPLN
4,3169

En Yüksek:
4,3193
En Düşük:
4,3081
AL
4,3169
SAT
4,3139


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:57