Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışını ifade eder. TÜFE ve ÜFE ise enflasyonu gösteren iki endekstir.

 

ÜFE (Üretici Fiyatları Endeksi):
Üretici Fiyat Endeksi
, aylık toptan satış fiyatlarındaki değişimi ölçer. Belirli bir dönem içerisinde üretimi yapılan ve yurtiçine satışa konu olan ürünlerin, üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişikliklerini ölçen fiyat endeksidir. ÜFE'deki ani bir artış, hisse ve tahvil piyasalarında genellikle düşüşe yol açar ve faiz oranı artışı ile beraber Amerikan dolarının da değer kazanmasının önünü açabilir. 

ÜFE, bir önceki ay için aylık olarak yayınlanır.
 

TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi):
TÜFE, tipik bir tüketicinin satın aldığı mal ve hizmet grubunun fiyatlarının ortalama değişimlerini ifade eden bir ölçüdür. TÜFE, enflasyonun en önemli göstergesidir, çünkü tüketici harcamaları ekonominin yaklaşık üçte ikisini oluşturmaktadır. TÜFE, ABD Çalışma Bakanlığı’nın 85 şehirdeki fiyat analizleri esas alınarak hesaplanır. Olağanüstü koşullar haricinde, TÜFE'deki artış faiz oranlarının büyümesine neden olur, bu da Amerikan dolarının Forex piyasalarında  değer kazanmasını sağlar.

TÜFE, Her ayın 15 ile 21’i arasında Türkiye saatiyle 15.30’da açıklanır.