İmalat, maden ve altyapı sektörlerindeki toplam üretim miktarında yaşanan değişim oranlarını ve mevcut kaynakların ne kadarının kullanıldığını aydan aya ve yıldan yıla gösteren bir veridir. Bahsi geçen sektörler faiz oranlarına ve tüketici taleplerine çok duyarlıdır. Bu yüzden Endüstriyel Üretim verisi, GSYİH’yi ve ekonomik performansı öngörme konusunda önemli bir noktada durmaktadır.
 

Yüksek düzeyde endüstriyel üretim dizginlenemez ölçüde tüketim ve hızlı enflasyona yol açabileceğinden dolayı FED bu veriyle yakından ilgilenmektedir, çünkü enflasyon kendini öncelikle endüstride gösterir. Zira emtia maliyetlerinin artması, temel ihtiyaçların karşılandığı materyallerin fiyatının da artacağı anlamına gelir.
 

Endüstriyel üretim oranı, hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı yönlü hareket etmektedir ve işsizlik oranları ve gelir düzeyi gibi tüketicileri yakından ilgilendiren verilerle korelasyon içerisindedir. Ayrıca imalat sektörü inşaat malzemeleri de ürettiği için bu verinin emlak sektörüyle de ilişkisi vardır. Bütün bu sebeplerden dolayı Endüstriyel Üretim verisi, ekonominin genel gidişatına dair ipuçları veren bir göstergedir.  
 

Verinin beklentiden yüksek çıkması Amerikan dolarının yükselebileceğini gösterir. Forex piyasasında işlem yapan yatırımcıların dikkatle takip ettiği bu veri yatırımcıların pozisyonlarını önemli bir şekilde etkileyebilmektedir.
 

Endüstriyel Üretim verisi her ayın ortasında, saat 16.15’te açıklanır.