Market Emri (Market Order)

Direkt olarak market fiyatından gerçekleşen emir türüne “Market Emri” denir. Anlık olarak gerçekleşmekle birlikte, yatırımcı piyasada gördüğü spot fiyat üzerinden alım-satım işlemi yapar.

Aşağıda görmüş olduğunuz EURUSD emir penceresinde bulunan “Hemen Uygula” kısmı, platformu İngilizce kullanmanız halinde “Market Execution” olacaktır. “Hemen Uygula” seçeneğini seçerek, anlık fiyatlar üzerinden alım-satım işlemi yapmanız halinde market emri vermiş olursunuz.

Market Emri

 

 

Limitli Emirler

Bu emir türlerinde ise, gelecekte olabilecek fiyat beklentileriniz üzerinden işlem yaparsınız.

 

 

Buy Limit

 

Buy Limit, piyasa fiyatının altında bir seviyeye koyulan pasif alım emridir. Bunu bir örnekle açıklayalım:

EURUSD paritesi için mevcut fiyat 1.10877 ancak siz bu fiyattan işlem yapmak istemiyorsunuz. Çıkarımlarınız sonucu Euro’nun değer kaybedeceğini öngörüyorsunuz ve EURUSD için 1.10815 seviyesi için buy limit emri veriyorsunuz. Bu durumda fiyat 1.10815 seviyesine geldiği zaman sistem otomatik olarak alış işlemi yapacak. Aşağıda görmüş olduğunuz emir penceresindeki “Bekleyen Emir” bölümünün altında bulunan kısımdan otomatik olarak alış işleminin gerçekleşmesini istediğiniz fiyatı ve geçerlilik süresini belirleyebilirsiniz.

Buy Limit

 

 

Sell Limit

 

Sell Limit emri ise, piyasa fiyatının üstünde bir seviyeye koyulan pasif satış emridir. Sell limit emrini bir örnekle açıklayalım:

USDTRY paritesi için mevcut fiyat 2.9820 ancak siz bu fiyattan işlem yapmak istemiyorsunuz. Çıkarımlarınız sonucu Dolar’ın değer kazanacağını öngörüyorsunuz ve USDTRY için 2.9859 seviyesi için sell limit emri veriyorsunuz. Bu durumda fiyat 1.10815 seviyesine geldiği zaman sistem otomatik olarak satış işlemi yapacak. Aşağıda görmüş olduğunuz emir penceresindeki “Bekleyen Emir” bölümünün altında bulunan kısımdan otomatik olarak alış işleminin gerçekleşmesini istediğiniz fiyatı ve geçerlilik süresini belirleyebilirsiniz.

Sell Limit

 

 

Buy Stop

 

Buy Stop, piyasa fiyatının üstünde bir seviyeye koyulan pasif alım emridir. Buy Limit’te emir mevcut fiyatın altına geldiğinde gerçekleşirken, Buy Stop’ta emir fiyatın üstüne bir seviyeye koyularak alış işlemi gerçekleştirilir.

Örnek:
Gold(altın) enstrümanında işlem yapmayı düşünen bir yatırımcı, 1333.68 olan fiyat 1336.32'ye çıktığı zaman alış işlemi yapmak istiyor. Bu nedenle 1336.32 seviyesine Buy Stop emri koyarak, fiyat bu seviyeye geldiğinde işlemin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlıyor.

Buy Stop

 

 

Sell Stop

 

Sell Stop, piyasa fiyatının altında bir seviyeye koyulan pasif satış emridir. Sell Limit’te emir mevcut fiyatın üstüne geldiğinde gerçekleşirken, Sell Stop’ta emir fiyatın altına bir seviyeye koyularak satış işlemi gerçekleştirilir. Yatırımcı, mevcut fiyatın altında bir seviye belirleyerek, fiyat bu seviyeye geldiğinde emirin otomatik olarak gerçekleşmesini istiyorsa Sell Stop’u kullanır.

Örnek:
Brent petrolde yatırım yapmayı düşünen bir yatırımcı, mevcut fiyat (44.40) 44.07’ye düştüğünde satış işlemi gerçekleştirmek istemektedir. Bu nedenle belirlemiş olduğu bu seviyeye Sell Stop emrini koymalıdır.

Sell Stop

 

 

Take Profit (Kâr Al)

 

Take Profit (Kat Al) emri, yatırımcının alış işlemi yaptığı ürünün anlık piyasa fiyatının üstüne çıkması ya da satış işlemi yaptığı ürünün anlık piyasa fiyatının altına düşmesi durumunda pozisyonu otomatik kapatarak hesaba kar yansıtan emir türüdür. Take Profit emrinde amaç, yatırımcının pozisyonunu daha fazla karla kapatmasını sağlamaktır.

Take Profit

 

 

Stop Loss (Zararı Durdur)

 

Stop Loss (Zararı Durdur) emri, yatırımcının yaptığı işlemde göze aldığı maksimum riski ve bu riske denk gelen fiyata koyduğu emre verilen addır. Örneğin yatırımcının USDTRY paritesinde 2.9628’lik fiyattan alış işlemi yapıyor, ancak fiyatın düşmesi durumunda belirlemiş olduğu maksimum zarar seviyesi 2.9609. Eğer parite bu fiyata düşerse, işlem otomatik olarak kapanarak yatırımcının zararını durdurmuş olur. Bu nedenle bu emir türüne Stop Loss (Zararı Durdur) denmektedir.

Stop Loss