Modern teknik analizin kurucusu Charles Dow, 1900-1902 yılları arasında The Wall Street Journal gazetesinde yayınladığı makalelerinde bir teori ortaya koymuştur. Bu teorinin amacı yatırımcıların piyasalardaki hareketlerin yönünü anlaması ve trendi göz önüne alarak yatırım yapmasıydı.

Dow teorisine göre trendler ana, ikincil ve üçüncül olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır.

1. Ana (Primary) Trend (Uzun Vadeli Trend)

Bir yıl ile birkaç yıl arası süreyi kapsar. Yeni oluşan trend eskisine göre yüksekse ana trendin yükseliş yönünde olduğu, yeni fiyatlar eskisine kıyasla düşükse trendin düşüş yönünde olduğu anlaşılır.
 

2. İkincil (Secondary) Trend (Orta Vadeli Trend):

Fiyatların uzun vadeli trend içinde belirli bir yön çizerken zaman zaman genel gidişatın aksine bir çizgi çizmesiyle oluşur. Kısa süreli bu dalgalanmalardan sonra fiyatlar düzelerek yine genel trend yönünde hareketini devam ettirir. Bu kısa süreli dalgalanmalar belirli bir yönde ilerler.
 

3. Kısa Vadeli (Minor) Trend:

Bir gün ile üç haftalık süreyi kapsayan trendlerdir. Daha çok kısa vadeli ve hızlı işlemlerin yapıldığı Forex piyasalarında önem taşımaktadır. Ekonomik veya siyasal anlık gelişmelerin etkisine açık olduğu için bütünü görme noktasında yatırımcıları yanlış yönlendirebilir.