CHF, İsviçre frangını, JPY ise Japon yenini ifade etmektedir. CHFJPY döviz çifti 1 İsviçre frangının Japon yeni karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örnek olarak CHFJPY döviz çiftini 2,3010 olarak kabul edelim. Bu, 1 İsviçre frangının 2,3010 Japon yenine karşılık geldiğini gösterir. Bu durumda İsviçre frangı ve Japon yeninin değerinin artması veya düşmesi CHFJPY paritesinin yönünü direkt olarak etkiler.
 

İsviçre, düşük enflasyon ve işsizlik rakamlarından anlaşılacağı üzere başarılı bir performans göstermektedir. İstikrarlı ekonomisi, İsviçre frangının değerini korumasında etkilidir. Altın, petrol, tarım ürünleri ve adi metaller gibi emtiaların fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, CHF’yi etkileyen faktörlerdendir.
 

Japon yeni ise genel ekonomik performans dışında kömür, petrol, alüminyum ve otomotiv sektöründe kullanılan diğer adi metallerin fiyatlarından da etkilenmektedir. Güvenli liman arayışında olan yatırımcılar Japon yenine olan talebi artırmaktadır. Eğer yene talep çok fazlalaşırsa, Japonya Merkez Bankası bu duruma sıkça müdahale etmektedir. Bu durum da potansiyel kazançların sınırlanmasıyla sonuçlanmaktadır.
 

İki para birimi de ait olduğu ülkelerin istikrarlı yapısından dolayı “güvenli liman” olarak bilinmektedir. Forex yatırımcıları diğer piyasalarda belirsizlik yaşandığı zaman bu pariteye başvururlar.   CHFJPY
111,56

En Yüksek:
111,88
En Düşük:
111,33
AL
111,56
SAT
111,51


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:55