CAD; Kanada dolarını, CHF ise İsviçre frangını ifade etmektedir. CADCHF döviz çifti 1 Kanada dolarının İsviçre frangı karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örneğin CADCHF döviz çiftini 0,7359 olduğunu varsaydığımızda, bu, 1 Kanada dolarının 0,7359 İsviçre frangına karşılık geldiğini gösterir. Bu durumda Kanada doları ve İsviçre frangının değerinin artması veya düşmesi CADCHF paritesinin fiyatını belirleyecektir. CADCHF major pariteler arasında sayılmamaktadır.
 

Dünyadaki en büyük 10. ekonomiye sahip olan Kanada’nın en önemli ihracat kalemi petroldür. Kanada’nın en önemli ticari partneri ABD’dir. Kanada; ithalatının yaklaşık %85’ini ABD’de sağlamaktadır, ihracatının %50’sini ise ABD’ye yapmaktadır. CHF, İsviçre Bankası’nın kontrolü altındadır; ancak İsviçre devleti, paranın değerine çok müdahalede bulunmamayı tercih etmektedir.
 

İsviçre, sahip olduğu altın rezervleriyle en güçlü ekonomilerden biri olmuştur. Ancak ülkenin bu güçlü yapısına rağmen, CHF, Forex piyasasının sadece %1’i oluşturmaktadır. Ayrıca yedinci büyük rezerv para birimidir. 
 

Kanada ve İsviçre ekonomileri farklı endüstri kollarında gelişmiştir ve bunun sonucu olarak birbirinden ayrı faktörlerden etkilenmektedir. Kanada; ekonomik olarak ABD’ye bağımlıyken, İsviçre ekonomisi daha çok AB ülkelerinden etkilenmektedir. Ayrıca CADCHF paritesinde işlem yaparken EURUSD’nin gidişatını da takip etmek gerekmektedir. Taşıdığı istikrar ve faiz oranlarının düşüklüğü sebebiyle, CHF üzerinden “carry trade” yöntemini uygulamak zorlaşmaktadır. CAD üzerinde en büyük etkiyi yaratan faktör ise enerji sektörü için üretilen ürünlerin fiyatlarında yaşanan değişimlerdir.  CADCHF
0,7638

En Yüksek:
0,7662
En Düşük:
0,7629
AL
0,7638
SAT
0,7631


Güncelleme Saati: 28.02.2017 12:59:06