AUD, Avustralya dolarını, JPY ise Japon yeninin kısaltmasıdır. AUDJPY, 1 Avustralya dolarının Japon yeni türünden değerini ifade etmektedir. Örneğin AUDJPY döviz çiftinin değerini 83,04 olarak kabul edelim. Bu durumda 1 Avustralya doları, 83,04 Japon yenine karşılık gelecektir. Avustralya doları ve Japon yeninin değerinin artması veya düşmesi, AUDJPY paritesinin fiyatını belirleyecektir. AUD ve JPY, birer major para birimiyken, AUDJPY, parite olarak major sayılmamaktadır.
 

AUD, bir para birimi olarak popülaritesini yüksek faiz oranları ve devlet müdahalesi olmamasına borçludur. Avustralya’nın ürettiği en önemli emtialar maden cevheri, kömür, altın, ham petrol ve sıvı doğalgazdır. Ülkenin bu ürünler üzerinden ticari partnerleri arasında komşu ülkeler ve Asya ülkeleri vardır. Bu gibi faktörler Avustralya dolarının en çok ticareti yapılan 5. para birimi olmasını sağlamıştır. Japon yeni ise en çok ticareti yapılan üçüncü para birimidir. Japonya’nın ürettiği en önemli ürünler arasında altın, magnezyum ve gümüş gibi madenler vardır.
 

Avustalya ve Japonya yakın ticari ilişkileri olan ülkelerdir. Ayrıca Japon yeninin Amerikan dolarıyla ilişkisi, Avustralya dolarıyla ilişkisinden daha güçlüdür. Bu durum da ABD ekonomisindeki önemli gelişmelerin AUDJPY paritesini de etkileyebileceği anlamına gelir. Bu pariteden kazanç sağlamanın en iyi yollarından biri, emtia fiyatlarının değişiminden yararlanmaktır. Çünkü Japonya, Avustralya’dan ithal ettiği ağır metaller ve enerji sektörüne dair ürünlere bağımlıdır.     AUDJPY
86,05

En Yüksek:
86,58
En Düşük:
85,93
AL
86,05
SAT
85,98


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:49