AUD; Avustralya dolarını, CHF ise İsviçre frangını ifade etmektedir. AUDCHF döviz çifti 1 Avustralya dolarının İsviçre frangı karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örnek olarak AUDCHF döviz çiftini 0,6801 olarak kabul ettiğimizde, bu, 1 Avustralya dolarının 0.6801 İsviçre frangına karşılık geldiğini gösterecektir. Avustralya doları ve İsviçre frangının değerinin artması veya düşmesi AUDCHF paritesinin yönünü doğrudan şekillendirecektir. Avustralya ve İsviçre arasındaki ticari ilişkilerin görece düşük olması sebebiyle, AUDCHF major pariteler arasında sayılmaz.
 

AUD, en çok ticareti yapılan 5. para birimidir. Avustralya’nın başlıca ihraç kaynağı olan maden ve tarım ürünleri, Avustralya dolarını emtia piyasalarında değerli kılmıştır. Avustralya doları, Asya pazarıyla sıkı ilişki içerisindedir. Bu yüzden emtia piyasalarındaki değişmelerden oldukça etkilenmektedir.
 

CHF, dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan İsviçre’nin para birimidir. CHF’nin başarısından dolayı, İsviçre, euro’ya geçiş yapmama konusunda direnmiştir. AB ülkelerinin çoğunluğu euro’ya geçtiğinden dolayı CHF, bu para biriminden oldukça etkilenmektedir. İsviçre ekonomisindeki başlıca sektörler ise endüstri, turizm ve bankacılıktır. Dolayısıyla bu sektörlerde yaşanan değişimler de CHF’i etkileyecektir.
 

AUDCHF, karşıt özelliklere sahip olan iki ekonominin para birimlerinden oluşur. AUD emtialar ve temel ekonomik verilerin değişimiyle dalgalanma eğilimindedir. CHF ise oldukça istikrarlı bir para birimidir. Avustralya ve İsviçre, direkt bir ticaret ilişkisi neredeyse bulunmayan ülkelerdir. Bu durum AUD’deki dalgalanmalar ve CHF’nin istikrarlı yapısından kaynaklanan kazanç fırsatları yaratmaktadır. Bundan dolayı AUDCHF’in “carry trade” stratejisini tercih eden yatırımcılar için uygun bir parite olduğu söylenebilir. 
 

AUDCHF paritesindeki değişimleri incelemek ve yatırımlarınıza nasıl yön verebileceğinizi incelemek adına forex demo hesabı açabilir ve işlemlerinizi MetaTrader 4 işlem platformundan gerçekleştirebilirsiniz.   AUDCHF
0,7714

En Yüksek:
0,7750
En Düşük:
0,7703
AL
0,7714
SAT
0,7708


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:57