AUD, Avustralya dolarını; CAD ise Kanada dolarının kısaltılmış halidir. AUDCAD döviz çifti 1 Avustralya dolarının Kanada doları karşısında aldığı değeri göstermektedir. Örnek olarak AUDCAD döviz çiftini 0,9239 olduğunu düşündüğümüzde, bu, 1 Avustralya dolarının 0,9239 Kanada dolarına eşit olduğu anlamına gelir. Bu durumda Avustralya doları ve Kanada dolarının değerinin artması veya düşmesi AUDCAD paritesinin yönünü direkt olarak etkiler. AUDCAD majör pariteler arasında sayılmaz.
 

Pariteyi oluşturan para birimlerinin ait olduğu iki ülke de emtia üretimine dayalı birer ekonomiye sahiptir, ancak emtia fiyatlarına bağlı hızlı dalgalanmaların yaşandığı pariteler arasında değildir. Döviz ticareti yapanlar Avustralya’nın serbest piyasa ortamı ve istikrarlı ekonomisi sebebiyle Avustralya dolarına yoğun ilgi gösterirler. AUD, en çok ticareti yapılan 5. para birimidir. Avustralya’nın önemli ihraç ürünlerinden bazıları demir, maden cevheri, kömür, altın, ham petrol  ve sıvı doğalgazdır. Kanada doları ise, en çok ticareti yapılan 7. para birimidir. Kanada’nın ihracat kalemlerinden önemli bir bölümünü adi metaller, orman ürünleri ve ham petrol oluşturur.
 

İki ülkenin ekonomik yapılarındaki benzerliklerinden dolayı çok fazla tercih edilen bir parite değildir. İki para birimi de ülkelerindeki emtia ihracatına bağlı olarak şekillenmektedir. Bu yüzden emtia üretimine ilişkin rakamlarına göz atmak, bu iki para biriminin gidişatı hakkında fikir verebilir. 
 

AUDCAD paritesinde işlem yapmak ve ATIG Forex'te sabit spread oranlarından yararlanmak için demo hesabı oluşturmanız yeterlidir.  AUDCAD
1,0136

En Yüksek:
1,0143
En Düşük:
1,0101
AL
1,0136
SAT
1,0129


Güncelleme Saati: 28.02.2017 16:59:49