Altın, insanlık tarihinin neredeyse başlangıcından beri en değerli madenlerden biri ve bir zenginlik sembolü sayılmıştır. Kimyasal açıdan saf olması, paslanmaması ve kolay işlenebilmesi altının değer kazanmasının sebeplerinden bazılarıdır. Az bulunması ve çıkarılmasının zorluğu, altının daha da çok pahalılaşmasını sağlamıştır. Değerini her daim korumasından dolayı, altın “güvenli liman” olarak bilinir ve birçok ülkede rezerv olarak kullanılmaktadır. Yatırımcılar da enflasyon gibi risklere karşı altına “sigorta” amaçlı olarak yatırım yapmaktadır. 
 

Altın fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Faiz oranları, enflasyon, bankaların faiz politikaları, merkez bankalarının para politikaları ve siyasi gelişmeler bunlardan bazılarıdır. Ancak altın fiyatlarının daha basit bir şekilde tahmin edilebileceği genel bir gösterge olarak doların değeri olduğu söylenebilir.
 

Altın ve dolar ilişkisine dair genel yargı; doların değeri yükseldiğinde altın fiyatlarının düşeceği, doların değeri düştüğünde, altın fiyatlarının yükseleceğidir. Kısacası bu genel görüşe göre, altın ve dolar fiyatları ters orantılıdır. Bu durumun nedenini şu şekilde açıklamak mümkündür: Altının ons başına birim değeri dolar cinsinden fiyatlandırılır. Dolar düştüğü zaman, yatırımcılar ellerindeki varlıkları korumak için daha çok altın alır. Talep yoğun olunca, altının değeri de yükselişe geçer. Dolar yükseldiğinde ise yatırımcılar ve bankalar altını elden çıkarırlar. Bu sefer de altının değeri inişe geçer.
 

Ancak her ne kadar altın ve doların genellikle ters orantılı bir ilişkisi olduğunu söylemek mümkün olsa da, bunun istisnaları da mevcuttur. Örneğin 1993 yılında mayıs ve aralık ayları arasında, 2005 yılında nisan ve aralık ayları arasında bu ilişki bozulmuştur.
 

Altının dolarla genellikle ters orantılı bir ilişkisini gözlemlemek mümkünken, euro’yla pozitif veya negatif bir orantısı olduğunu söylemek mümkün değildir. Euro ve altın bazı dönemlerde uyum içinde bir grafik çizerken,  bazen de birbirinde bağımsız yönlerde gelişmektedir. Çünkü euro ve altın çifti, dolar ve altın çiftinden çok farklı değişkenlerden etkilenmektedir. Bu yüzden euro-altın ilişkisine dair somut bir genelleme yapmanın sağlıklı olmadığını söylemek doğru olacaktır.  Bu 3'lü arasında yaşanan iniş çıkışları daha iyi incelemek ve piyasa hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek adına demo hesabı açarak işlemlerinizi sanal para ile gerçekleştirebilirsiniz.