Forex ekonomik takvimini takip ederken göz önüne almanız gereken verilerin başında ABD’de Tarım Dışı İstihdam oranı gelir. Bu veri, piyasalarda büyük bir hareketliliğe neden olmaktadır. Tarım Dışı İstihdam verisinin nasıl yorumlanacağını ve bu veri ışığında nasıl bir aksiyon alınması gerektiğini iyi bilen yatırımcılar, bu sayede piyasada öne geçebilirler. 
 

Tarım Dışı İstihdam verisi, son ayda tarım dışı sektörlerde çalışan insanların sayısındaki artış veya düşüşü gösterir.  Bu verinin tarım dışı sektörleri esas almasının sebebi, yaz aylarında çalışan mevsimlik işçi sayısını hesaba kattığımızda genel ekonomideki iyileşme hakkında yanıltıcı bir tablo çıkması ihtimalidir. Bundan dolayı tarımsal verilerin hariç tutulmasından sonra ortaya çıkan rakamlar, istihdamın gidişatı hakkında daha sağlıklı bir bilgi sunmaktadır. 
 

»​ Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentiden daha yüksek çıkması durumu:
İstihdamın yükselişi, Amerikan dolarının değer kazanmasına yol açabilir. Bundan dolayı başta EURUSD, GBPUSD pariteleri ve altın ve gümüş gibi kıymetli metallerde ani düşüşler yaşanması muhtemeldir.

»​ Tarım Dışı İstihdam verisi beklentiden daha düşük çıkması durumu:
İstihdamın düşüşü, Amerikan dolarının değerinin azalmasına yol açabilir. Bundan dolayı başta EURUSD, GBPUSD pariteleri ve altın ve gümüş gibi kıymetli metallerde ani yükselişler yaşanması muhtemeldir.
 

Tarım Dışı İstihdam verisi ile birlikte işsizlik oranları da açıklanmaktadır. Bu iki verinin paralel hareket etmesi piyasalar ani iniş çıkışlara sahne olabilir. Bu iki verinin muhtemel durumlarda nasıl bir etki yaratabileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Tarım Dışı İstihdam Verisi

İşsizlik Oranı

Olumlu

Olumlu

Dolarda artış yaşanabileceğini gösterir.

Olumsuz

Olumsuz

Dolarda düşüş yaşanabileceğini gösterir.

Olumlu

Olumsuz

Dolarda önce artış, sonra düşüş yaşanabileceğini gösterir.

Olumsuz

Olumlu

Dolarda önce düşüş, sonra artış yaşanabileceğini gösterir.

Tarım Dışı İstihdam her ayın ilk haftasının cuma gününde saat 15.30’da açıklanır.